Prośba o rady - dobór krzewów

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
lizie55
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-03-08, 15:17

Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: lizie55 »

Proszę o porady w kwestii doboru roślin. Chciałabym posadzić obok siebie jakieś krzewy ozdobne o wysokości ok 1,5m (najlepiej zimozielone ale niekoniecznie). Ale nie wiem, które krzewy będą ze sobą współgrały. Nie wiem, jaka tam jest ziemia. Mam miejsce wzdłuż płotu miejsce ok 12m.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: prośba o rady

Post autor: Danka »

Przydałaby się informacja o glebie czyli o odczynie, wilgotności. Czy to miejsce jest słoneczne ;-)
W poście powitalnym napisałaś, że nie wiesz jaki masz rodzaj. Przyglądnij się roślinom, które wokół rosną. Chwasty są dobrym oznacznikiem gleby. Możesz także sprawdzić kupując w sklepie ogrodniczy pehametr albo zapoznać się z tym tematem http://forum.poradnikogrodniczy.pl/gleb ... t4998.html
lizie55
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-03-08, 15:17

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: lizie55 »

Dosyć spore wyrosły tam sosny (zostaną ścięte) i cis. Nasłonecznienie jest bardzo dobre z każdej strony przez cały dzień, więc o to akurat się martwić nie muszę.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: Danka »

lizie55 pisze:Dosyć spore wyrosły tam sosny (zostaną ścięte) i cis. Nasłonecznienie jest bardzo dobre z każdej strony przez cały dzień, więc o to akurat się martwić nie muszę.
Sosna lubi miejsca słoneczne i jest dość tolerancyjna na glebę.
http://kwiaty-ogrody.pl/iglaki/sosna-zw ... ylvestris/
Z cisem jest podobnie. Jeżeli cisy rosną to może zdecydujesz się właśnie na nie. Co prawda z wiekiem robi się z niego dorodne drzewo ale można go przycinać i świetnie sobie radzi. Są różne odmiany cisa więc można zrobić kolorowy żywopłot. Pomyślałam także o dereniach, bo zimową porą mają kolorowe pędy. Ale one lubią więcej wilgoci w ziemi. Osobiście nie przepadam za typowo iglakowymi żywopłotami. Ale wiem, że najczęściej sadzi się tuje Brabant, bo szybko rosną i można je formować. Musisz zastanowić się czy wolałabyś iglaki czy liściaste. Z liściastych można posadzić krzewuszki. Jest bardzo duży wybór odmian. Z kolorowymi liśćmi i różne kolory kwiatów. Rosną przeważnie do 2 metrów i także trzeba je ciąć. Na początek tyle moich podpowiedzi. Jeżeli będziesz miała sprecyzowane wymagania to łatwiej będzie coś doradzić :-D
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: Merghen »

Ja chciałabym zwrócić uwagę na coś innego - czy masz już pozwolenie na wycięcie sosen? Wycięcie już dużych drzew trzeba zgłosić od urzędu i uzasadnić taką potrzebę.

Wszystko zależy też czy chcesz krzewy liściaste i kwitnące czy tylko zieloną ścianę z iglastych? A może połącznie jednego i drugiego?

Długość to 12 m a jak z szerokością tego poletka?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
lizie55
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-03-08, 15:17

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: lizie55 »

Dzięki za podpowiedzi. Wolałabym liściaste roślinki. Szerokość to ok 1 m. Wniosek o pozwolenie na wycinkę już złożyłam.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: Merghen »

To z liściactych jest sporo - lilaki, budleje, krzewuszki, jaśminowce, kaliny (kwitnące również z końcem zimy), oczary... to tylko nieliczne, które mi przyszły do głowy. Można to tak skomponować by zarówno liście (są krzewy o kolorowych liściach) jak i kwiaty zdobiły ten żywopłot przez cały sezon.

Na zezwolenie to sobie możesz sporo poczekasz, wiem, że najkrótszy termin to 3 m-ce ale jeśli mają sporo takich wniosków to dużo dłużej. Musi przyjechać na miejsce komisja itp. Poza tym mogą np. nakazać nasadzenia konkretnych roślin i wtedy możesz nie zrealizować swojego planu. Nie chcę straszyć. Mam nadzieję, że ten scenariusz się nie sprawdzi ale może i tak być. Musimy więc poczekać na decyzję a wtedy na pewno szybko Ci podpowiemy co możesz posadzić :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
bobik
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-02-24, 10:06

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: bobik »

wczoraj przeglądalem różnoe krzewy i bardzo spodobaly mi się buddleje, więc może to?
Mariusz
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: Danka »

bobik pisze:wczoraj przeglądalem różnoe krzewy i bardzo spodobaly mi się buddleje, więc może to?
Budleje lubią przemarzać. Ja jednak proponowałabym krzewuszki. Są mało wymagające i jak już wspominałam są różne odmiany.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: ATA »

A może pęcherznicę kalinolistną? Jest niewymagająca, dość szybko rośnie. Masz do wyboru liście zielone,żółte(odmiana Luteus) i ciemno-czerwone(odmiana Diabolo).Jedyny problem to przycinania i zbieranie liści jesienią. Ja mam taki żywopłot.Liście pod krzewami zostawiam,a tylko te z ogrodu zbieram.Zakupiona z gołym korzeniem jest chyba jednym z tańszych krzewów.
Renata
Awatar użytkownika
kania
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 58
Rejestracja: 2014-07-21, 09:04

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: kania »

z tego co opisujesz, myślę że możesz zastosować kalinę koralową, pęcherznica kalinolistna (jest kilka odmian, więc jest w czym wybierać:), suchodrzew tatarski (również jest w kilku atrakcyjnych odmianach oraz nie jest zbyt wymagający) jeśli chodzi o zimozielone to może spróbujesz: żywotnik wschodni 'columnaris"
Moja aplikacja podpowiedziała mi jeszcze kilka innych gatunków, w zależności od nasłonecznienia i gleby, ale wydaje mi się, że te są najlepsze:)
pietruszka37
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-08-18, 17:46

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: pietruszka37 »

Mam pytanie odnośnie tuii , kupiłam sobie takie roslinki, niestety nie zobaczyłam czy mogę zrobić z nich żywopłot , chcialabym na około domu posadzić je, ale nie wiem czy się nadają...Czy nie będzie już za późno na nie?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: rafaloku »

Niewiele piszesz jakie to tuje, bo tuja tui nierówna. Zakładając jednak, że masz odmiany kolumnowe, to tak - możesz posadzić je na żywopłot. Więcej znajdziesz w naszym poradniku w artykule Tuje na żywopłot - odmiany, rodzaje, cena a także na filmie Jak sadzić tuje na żywopłot?
Jedyna moja uwaga - z sadzeniem radzę się pospieszyć zanim ziemia zamarznie!
Rafał
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: Elzbieta M »

Jeśli kupowałaś w markecie , może być to tuja Brabant bo ta odmiana jest często tam sprzedawana
mari_79
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2015-01-17, 14:03

Re: Prośba o rady - dobór krzewów

Post autor: mari_79 »

Witam. Chciałabym dołączyć do tematy i prosić o radę. Marzy mi się biały ogród. chciałabym go skomponować tak, by był piękny przez cały rok. zaczęłam od najwyższych partii, posadzone mam więc iglaki. na ich tle chciałbym posadzić krzewy o białych kwiatach. jakie krzewy wybrać aby zimą też wyglądały pięknie? tzn czy są krzewy które są dość wysokie takie do 1,5 m żeby znalazły się na tle iglaków, które mają białe kwiaty a są zimozielone? albo np posadzić jeden krzew który ma białe kwiaty a nie jest zimozielony a obok krzew który jest zimozielony albo zimą równie wygląda atrakcyjnie np przez liście czy łodygi. myślałam o azaliach ale nie jestem pewna czy nie są zbyt niskie bo chciałabym taką koncepcję żeby miec wysokie iglaki o szarych i ciemnozielonych igłach(to już mam) przed nimi krzewy o białych kwiatach a przed nimi jeszcze cos niższego jakiech hosty albo niskie krzewinki jakieś. Mam nadzieję że nie jest to zbyt zawiłe :)))
Bardzo proszę o jakąś odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ