Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Bacia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-02-23, 10:44

Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: Bacia »

Witam

Może gdzieś już ktoś pisał podobny post ale proszę was o jakąś podpowiedz co można posadzić w ogrodzie i jak może on wyglądać.
Mój ogród jest w literę "L" i jest dość duży mniej więcej 1,3h także możliwości są ale kompletnie nie mam pomysłu.
Zastanawiałam się czy dookoła ogrodzenie nie posadzić jakiś krzaków iglastych żeby w przyszłości stworzyć z nich żywopłot ale nie mam nawet pojęcia jakie krzaki się nadają. w ogrodnictwie jestem zielona ;-) .
Chciała bym zachować dużą przestrzeń z trawką i wyznaczoną ścieżką z np. kamyków ale czy np. kamyki nie beda sie roznoscić po trawie co będzie sprawiało problem przy koszeniu.
Chciała bym też dużo kwiatów ,drzew nie koniecznie .Dodam że położenie ogrodu jest w szczerym polu i nie ma cienia.
w sąsiedztwie sieją kukurydze (może to pomoże w określeniu gleby)

Pragnę zacząć coś robić w ogrodzie ale nie mam pojęcia co gdzie i jak.

Czytałam kilka książek ale wiem że książki a realia to dwie różne rzeczy.

Może trochę nie składnie napisałam za co przepraszam.

Dziękuję za odpowiedz
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: Petrus »

Witaj. Musisz też pomyśleć jak dużo czasu chcesz przeznaczyć na prace w ogrodzie. Od tego zależy jakie rośliny wprowadzisz.
Skoro ogród jest w szczerym polu, to może żywopłoty wprowadzić tylko w niektórych miejscach, po co przesłaniać sobie ładne widoki. Drzewa wprowadzają piony w ogrodzie, więc warto kilka sztuk posadzić by otrzymać pożądany cień. Skoro ogród jest literą L to może w krótszym boku zrobić kącik wypoczynkowy z duża pergolą a dłuższy prostokąt pozostawić na trawnik. Po bokach sadzić rośliny wzdłuż ogrodzenia.

Może uda ci się zrobić jakieś zdjęcia? :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bacia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-02-23, 10:44

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: Bacia »

Obecnie są jakieś stare drzewa owocowe po poprzednich właścicielach ale chce się ich pozbyć ,oczywiscie dodam zdjęcia .
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: elza »

Cześć.Wrzuć koniecznie zdjęcie terenu do zagospodarowania .Pomożemy. Póki co to może banalne,ale za to bardzo ładnie się prezentuje - żywopłot z Tuji.Sadzisz je mniej więcej co 50 cm i po kilku latach masz osłonięty od wiatru teren,do tego jest przytulniej,więc i tobie i pozostałym roślinom,które posadzisz będzie dobrze,bo z reguły rośliny nie lubią przeciągów.Przychylam się wstępnie do propozycji Piotra co do krótszego odcinka,ale tak z całym przekonaniem dopiero jak wrzucisz fotki.Jeżeli dasz rade to zamieść też taką, na której będzie widać w jakim miejscu stoi dom, gdzie ma taras itp.Im lepiej opiszesz i lepiej przedstawiające fotki zamieścisz tym łatwiej nam będzie ci pomóc.
Czekamy....
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
heros
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2014-01-15, 16:15

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: heros »

Jeśli się mogę wtrącić w dyskusje ; postawa dla mnie w projektowaniu ogrodu to , jaką jest gleba .Od jakości i zasobności w składniki pokarmowe gleby projektował bym ogród.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: katy222 »

Jeśli mieszkasz w szczerym polu to zapewne wieje u Ciebie dość mocno(?) Proponowałbym zastanowić się nad osłoną od owego wiatru. Wysoki żywopłot załatwiłby sprawę. Poza tym wiele roślin nielubi wiatru i nie nadają się na sadzenie w pustej przestrzeni.
Co do drzewek owocowych to może warto kilka zostawić? Może wystarczy je odpowiednio przyciąć,żeby ładniej się prezentowały.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: elza »

Bacia rzuciła hasło i przepadła. O wiaterku ma napisane w mojej wypowiedzi.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: katy222 »

Przepraszam, nie czytałam wszystkich postów. Jak zobaczyłam, że działka jest w szczerym polu to od razu zobaczyłam swoje podwórko. CZasem nie da się w wyjść na dwór takie mam przeciągi.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: elza »

Katty,gdy klikam na twój link w podpisie wyskakuje mi error.
Nie mogę obejrzeć twojego zakątka.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: rafaloku »

Już jej linka poprawiłem ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: elza »

Dziękujemy Rafałku
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: katy222 »

Rafaloku dziękuję :) nie zauważyłam, że nie działa.
Teofilninarys
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-03-10, 15:12

Re: Nie mam żadnego pomysłu na ogród

Post autor: Teofilninarys »

Jeżeli mogę doradzić to oczywiście trzeba pomyśleć o roślinach i wszystko rozplanować, ale ważne jest też odpowiednie dodanie różnych akcesorii ogrodowych typu pergole, płotki i donice. Ja ozdobiłam swój ogród drewnianymi dodatkami, które zakupiłam w dobrych cenach w centrum ogrodniczym Metalzbytu w Olsztynie. Można wszystko zobaczyć na stronie ich sklepu internetowego i zamówić. Ja jestem zadowolona. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ