Pergola doradźcie jaką wybrać

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dorothi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-17, 13:32

Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: dorothi »

Przewertowałam forum i jakoś nie udało mi się znaleźć nic o pergolach, a przecież wielu z was pewnie posiada je w swoich ogrodach. :) Jeśli pominęłam jakimś cudem ten wątek - proszę o nakierowanie mnie.

Tymczasem ja proszę o poradę - jaką pergolę wybrać, drewnianą, czy z metalu? Ma to być skromna konstrukcja, ulokowana nad chodniczkiem prowadzącym bezpośrednio z drogi do drzwi wejściowych domu. Załączam foto zrobione z perspektywy jakbyśmy stali w drzwiach właśnie. :) Nie wiem jeszcze również czym je obsadzę, ale myślę o kobei, a ta jest na pewno delikatniejsza aniżeli np. róże czy wisteria.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-04-17, 20:56 przez Anonymous, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawienie interpunkcji.
Nie pozwól by Twoje marzenia zarosły chwastami! ღ ☀ ツ
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 109
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: amadyn »

Metalowy płot to i pergola metalowa. Drewniana będzie za masywna przy tych delikatnych prętach.
użytkownik usunięty

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: użytkownik usunięty »

Troszkę mało danych. Czy ta pergola ma być czymś w rodzaju tunelu nad chodnikiem prowadzącym do furtki? Czy tylko przy furtce?

Czy z drewna czy z metalu, to zależy co się komu podoba, no i co pasuje do ogrodu. Ogrodzenie jest murowane w połączeniu z metalowymi przęsłami, może właśnie do tego pasowałaby jakaś prosta (nowoczesna) forma z metalu.
Awatar użytkownika
dorothi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-17, 13:32

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: dorothi »

Myślałam o pergoli w kształcie łuku, np. taka jak w załączniku. Ale jak na razie w sklepach spotykałam tylko takie na 40cm szerokie, więc myślałam o zakupie minimum 2 sztuk, aby chociaż ok. tego 1 metra miały szerokości. I właśnie z tego powodu, że sama furtka i stopień w niej jest wyżej aniżeli poziom chodniczka w ogródku, myślałam aby ulokować ją w połowie długości tego chodniczka, czyli np. zostawić metr przerwy do płotu i metr do schodów.
Załączniki
296a.jpg
Nie pozwól by Twoje marzenia zarosły chwastami! ღ ☀ ツ
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: edyta_mi »

Mi też wydaje się, że zdecydowanie lepiej będzie wyglądać metalowa pergola :-D . Przestrzegam tylko przed tanimi składakami z rurek. Miałam taką i wytrzymała 1 sezon. Wyglądała jak ta na Twoich szkicach - dlatego o tym piszę.
Tą, co się rozpadła wymieniłam na taką z grubego pręta i na razie - po 2 latach - ma się dobrze ;-) .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: Merghen »

Metalowa jak najbardziej. Warto może zapytać się u metaloplastyka - może zrobić i solidniejszą i o odpowiednich wymiarach choć koszt może być większy. Nie myślałaś o obsadzeniu jej powojnikami (clematis) - np. dwoma różnymi kolorami (ostatnio widziałam też taki o żółtozielonych liściach i fioletowych kwiatach - clematis atragene "Stolwijk gold" i do tego jakiś inny o zwykłych, zielonych liściach i odpowiednio pasującym do tego kolorem kwiatów), kobea jest jednoroczna, chyba,że chcesz roślinę jednoroczną.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
dorothi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-17, 13:32

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: dorothi »

edyta_mi Właśnie zrezygnowałam z tej co wstawiłam pierwsze zdjęcie bo rzeczywiście 29,99 zł to podejrzanie tania sprawa i zakupiłam droższą, załączam zdjęcie. Teraz tylko czekam kiedy dotrze :)


Merghen na chwilę obecną myślę o jednorocznej, konkretnie o Sundaville ponieważ miałam ją w zeszłym roku w tym samym miejscu i rosła cudownie!! Szybko, miała obfite niesamowicie liście oraz kwiat przy kwiatu! Pięła się po wszystkim czego tylko się chwyciła, tak więc całe wejście oplotła praktycznie w miesiąc! Sama w to nie wierzyłam. Teraz żałuję że nie zrobiłam wtedy zdjęcia:/ Nawet ludzie przechodzący ulicą widziałam że zatrzymywali się i ją podziwiali. Dlatego w tym roku chyba też ją zakupię bo na początek września mam mieć uroczystość w domu i zależy mi aby do tego czasu była już cała pięknie opleciona:) A o gatunku wieloletnim pomyślę w przyszłym sezonie, bo rzeczywiście te są bardziej praktyczne:)
Załączniki
pergola1.jpg
Nie pozwól by Twoje marzenia zarosły chwastami! ღ ☀ ツ
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: waldek727 »

dorothi.

Bardzo ładna pergola.
Myślę, że na pewno będzie dobrze się komponować z ogrodzeniem ogrodu.
Ja w przyszłości jednak widziałbym na niej piękną jednobarwną pnącą różę.
Klasyka ale sprawdzona.

Pozdrawiam. Waldek
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: edyta_mi »

O tak, ta pergola zdecydowanie lepiej się prezentuje ;) .
Nie wpadłabym nigdy na to, że Sundaville rośnie tak szybko. Nie myślałam również o niej jako o jednorocznej :zdziwko: . Jak się ją zabierze do domu, może spokojnie zimować :D .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
dorothi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-17, 13:32

Re: Pergola doradźcie jaką wybrać

Post autor: dorothi »

edyta_mi pisze:O tak, ta pergola zdecydowanie lepiej się prezentuje ;) .
Nie wpadłabym nigdy na to, że Sundaville rośnie tak szybko. Nie myślałam również o niej jako o jednorocznej :zdziwko: . Jak się ją zabierze do domu, może spokojnie zimować :D .


Niestety ta moja zeszłoroczna nie przezimowała mimo iż postąpiłam z nią tak jak polecono w sklepie gdzie ją kupowałam :/
Nie pozwól by Twoje marzenia zarosły chwastami! ღ ☀ ツ
ODPOWIEDZ