wiejski ogród

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Patrząc na zdjęcia w ogóle nie mam wizji ogrodu wiejskiego, raczej staje mi przed oczyma piękny ogród leśny z azaliami, rhododendronami, funkiami, paprociami i wieloma innymi pięknymi roślinami. Ale jeśli uprzesz się przy wiejskim z malwami, słoneczniczkami, odętkami i innymi tego typu roślinami, to pomyślę jak Ci pomóc. :-D
Na koniec jedna uwaga, nigdy, przenigdy nie położyłabym sobie podkładów kolejowych w ogrodzie a co dopiero przy tarasie, na którym miałabym odpoczywać. Podkłady zawsze wydzielają toksyny do środowiska, i nawet jak Ci się wydaje, że nie śmierdzą (nasz nos szybko przyzwyczaja się do zapachu, nawet przykrego, którego po pewnym czasie nie wyczuwa) to one nadal śmierdzą zatruwają środowisko...
troja
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-10-25, 14:37

Post autor: troja »

masz 100% rację. Trochę źle zatytułowałam mój post. Chodziło mi bardziej o leśny ogród z elementami wiejskiego, ale przy samym domu i będzie to jedynie niewielka rabatka właśnie z malwami, rudbekiami i innymi. A to co widać z tarasu, chciałabym jakoś ładnie zagospodarować właśnie w charakterze leśnego zakątka.
Czyli coś pod brzozami by się przydało posadzić, z lewej strony wzdłuż płotu posadziłam świerki i ze 2 sosny. Przy sosnach 1 rododendron. Na tym skończyła się moja inwencja
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Moim zdaniem pod brzozami powinna sobie poradzić paproć ogrodowa nerecznica samcza, może funkie. Rozglądnij się wokół działki i zobacz jakie rośliny rosną. Na tej podstawie zorientujesz się co najlepiej rośnie i pomoże Ci w dokonaniu wyboru roślin ogrodowych.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

troja.

Odnośnie do uwagi Gosi zamieszczonej w jej poście, to moim zdaniem powinnaś usunąć z okolicy tarasu podkłady kolejowe i zastąpić je kantówkami lub innymi ozdobnymi kłodami pomalowanymi i zabezpieczonymi sadolinem. Do zabezpieczania podkładów kolejowych używano kiedyś silnie toksycznego i rakotwórczego środka jakim jest wycofany z użycia kreozot węglowy.

Pozdrawiam.Waldek.
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Urocze klimaty.

Pod brzozami też bym posadziła paprocie , funkie .Bardzo ładnie będą się prezentować.Funkie powinnaś mieć z kilka odmian i grupowo posadzone.Pomyślałam sobie też oby owe wejście tarasowe lub też cały taras zarosły pnącza .Co myślisz o clematisach.

Jeszcze jedno - ostróżki, naparstnice one też się pięknie prezentują w ogrodach.

Pozdrawiam.
troja
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-10-25, 14:37

Post autor: troja »

dziękuję za wszystkie cenne rady.
Clematis mam jeden posadzony przy ścianie domu od strony zachodniej. Posadziłam go we wrześniu, więc nie wiem jak będzie rósł. Mam nadzieję, że będzie wszystko OK.
Pod brzozami planuję posadzić funkie i paprocie. Może macie jakieś zdjęcia z z takimi kompozycjami, albo jakieś propozycje, jak je ze sobą połączyć?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

W moim ogrodzie paprocie nie rosną razem z funkami. Więc nie mogę pokazać takiego obrazu ale pokażę paprocie w innym towarzystwie. Jest tam chaos i zamierzam doprowadzić to ładu ale w tej chwili tak to wygląda.
Obrazek
Obrazek
Rośnie tam bergenia, liliowce, kokorycz, przebiśniegi i jeszcze jakieś wiosenne. Ale okazuje się, że jest to najmniej fotografowany kącik :roll: Jednak wymaga zmian :hyhy:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Re: wiejski ogród

Post autor: piwonia »

Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Re:

Post autor: Megajra »

Danka pisze:Moim zdaniem pod brzozami powinna sobie poradzić paproć nerecznica samcza, może funkie. Rozglądnij się wokół działki i zobacz jakie rośliny rosną. Na tej podstawie zorientujesz się co najlepiej rośnie i pomoże Ci w dokonaniu wyboru roślin ogrodowych.
Danusiu, czy wiesz że CIę kocham! mam brzozy, mam chęci na nowe zakupy na wiosnę, a nie miałam pomysłu. I dzięki Tobie już mam - te paprocie o których piszesz są bjuti! :mrgreen:
Tylko się zastanawiam... - te moje brzozy są duuże i dość żarłoczne, nawet powiedziałabym że pod nawiększą elementy pustynne występują... Czy tym paprociom będzie tam dobrze?? :niepewny: Niby dobrze znosi okresowe susze, ale nie permanentne...
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Re:

Post autor: Danka »

Bardzo Ci dziękuję :mrgreen: Paprocie jednak wolą trochę wilgoci. Wtedy są bujniejsze i dorodniejsze. Ale tuż pod brzozami powinna poradzić sobie bergenia. I jest zimozielona. Po przymrozkach lekko czerwienieje ;-) Możesz także obsadzić barwinkiem. Gdy zrobi się łan, będzie ładnie wyglądał. W którymś programie, chyba "Maja w ogrodzie", widziałam posadzony zwykły bluszcz. Nie tylko wchodził na brzozy ale także się płożył. Oczywiście, po jakimś czasie, trzeba to trzymać w ryzach. ;-)
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Re: wiejski ogród

Post autor: Megajra »

Danusiu i inni moi drodzy - a co proponujecie do donic, takich dużych ogrodowych w kolorze cegły. Mam i niskie pękate i smukłe wysokie. I nie za bardzo mam pomysł co do nich kupić. Na pewno coś jednorocznego, bo próbowałam z roślinami wieloletnimi ale marnialy w oczach.
Mam ogród właśnie raczej w stylu wiejskim, więc w dobre miejsce trafiłam by o to zapytać :)
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
użytkownik usunięty

Re: wiejski ogród

Post autor: użytkownik usunięty »

Zależy jeszcze w jakim (pod względem nasłonecznienia) miejscu będą stały te donice, ale chętnie poleciłabym sadzonki heliotropu. Ja swoje kupiłam późniejszą wiosną i posadziłam na przemian z różową drobną begonią. Fiolet bardzo ładnie komponował się z różem, a jak pięknie heliotrop pachnie. W tym roku też sobie go sprawię. Trzeba tylko pamiętać by nie stał na prażącym słońcu cały czas, bo potrafi się przypalić. Jak wyjeżdżaliśmy z działki odstawiałam donicę pod ściankę domku, by troszkę go (na część dnia) od słońca oddzielić. Gdy się siada obok na ławeczce zapach jest cudowny, polecam.

I jeszcze jedno - warto do donic i roślin jednorocznych zastosować dodatek hydrożelu. On daje zapas wody roślinom w donicach i wtedy łatwiej przetrwają suszę lub zapominalskich ogrodników. ;)
Ja na swojej działce odwiedzanej weekendowo nie miałabym szansy na doniczkowce, bo na mojej patelni by uschły od razu, a z tym dodatkiem radzą sobie nieźle. :)

Polecam: Ogród wiejski - jak urządzić, rośliny do ogrodu wiejskiego
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Re: wiejski ogród

Post autor: Megajra »

Daniela pisze:Zależy jeszcze w jakim (pod względem nasłonecznienia) miejscu będą stały te donice, ale chętnie poleciłabym sadzonki heliotropu.
(...)I jeszcze jedno - warto do donic i roślin jednorocznych zastosować dodatek hydrożelu. (...)
O tak, heliotrop piękny,a jeszcze kusisz tym zapachem :) Tak, zdecyduję się na to. I zdecydowanie pomyślę o hydrożelu - gdy podlewamy ogród to rozstawiamy zraszacze ogrodowe i tyle, a o donicach faktycznie zapominam.
Dziękuję za świetną, przydatną poradę :) :padam:
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: wiejski ogród

Post autor: halszka31 »

Witam
Z ogrodami jest tak jak z modą. Wszyscy zdolni są oceniać kreacje i pomysły, ale mało kto wykorzystuje to na co dzień, wybierając tylko pewne elementy do swojego stylu. Z ogrodami jest podobnie. Powinny być częścią osobowości właściciela. Powinny mieć jak ja to nazywam - duszę.. Książki też się tak kiedyś kupowało "by dobrze wyglądały na półkach".
To co masowo sprzedają w punktach nigdy mnie specjalnie nie interesowało (zawsze i wszędzie mogę to kupić by uzupełnić kompozycję)
Zawsze eksperymentowałam ( bo to lubię w tym hobby). Kleome, przypołudniki,tytoń pachnący,trzykrotka wirginijska, zaślaz, maruna,dziurawiec kielichowary,montbrecja ( inaczej zwana crocosmią -taka piękna , a tak mało popularna)), żarnowce,szczodrzeńce, trzmieliny - można jeszcze wiele wymieniać...
Potrzebna wiedza to wiedzieć o warunkach wzajemnego sąsiedztwa,kwasowości gleby, nasłonecznienia i etapów rozrostu i kwitnienia sąsiadujących ze sobą roślin. To wszystko przychodzi z czasem...i wymaga pewnych narzędzi.,np program exel w komputerze.Trochę trudu a jaka wygoda! Wyszukiwarka wyszuka w każdym aspekcie warunki i kolory rośliny (ale dusza, projekt, wyobraźnia jest moja)
Życzę odwagi i serdecznie pozdrawiam
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
ODPOWIEDZ