Moje kamyczki - donice

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
basiek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-07-05, 10:47

Moje kamyczki - donice

Post autor: basiek »

Witajcie kochani, nie zaglądałam tu oj dawnooo dawno ! Ale jestem, i proszę o rady.
Oto moje ''kamyczki'', piszę kamyczki a to skałki z wywierconymi otworami- moje pytanie :
co zasadzić, żeby się tam dobrze czuło..
Zdjęcia są zeszłoroczne, zasadziłam śmierdziuchy, ale ślimaki potem dały im radę, deszcze, których mieliśmy pod dostatkiem w zeszłym roku. Pomysły sugestie?? Liczę na WAS :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Druga rzecz to moja rabata, też były śmierdziuchy bo szybciej, mało czasu (praca) i wytrzymywały deszcze... teraz mam więcej zapału, ale mniej pomysłów jakby ktoś coś...to dzięki za każdą pomoc:)
Dodam, że to miejsce bardzo słoneczne.


Obrazek

Gorąco pozdrawiam :)
milutko i cieplutko pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam, witam :-D Te skałki są świetne, w takich skalistych warunkach sprawdzają się wszelakiego rodzaju sukulenty (np. rozchodniki, rojniki, eszewerie). Jest tyle odmian, że spokojnie można z nich utworzyć ciekawą kompozycję. Większość z nich wolno rośnie (na dodatek pięknie kwitnie), więc nie zasłonią pięknego rysunku skały. Jeżeli natomiast interesują Cie rośliny jednoroczne, to można posadzić gazanie, osteospermum, sanwitalie, ursynie. Dobrze pasują do tego typu założeń. Ze wzrostu i kwitnienia aksamitki sądzę, że rabatka znajduje się w jasnym miejscu. Chciałabyś na niej posadzić jednoroczne kwiaty czy może byliny? :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Kamyczki super. Ale żeby Ci doradzić , jakie rośliny w takich donicach będą się dobrze czuły , trzeba by wiedzieć , co to za kamienie. Kamienie mogą mieć odczyn kwaśny , obojętny lub zasadowy - i w zależności od tego trzeba dobierać rosliny. Znasz może nazwę tych kamieni? Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem , ale stawiałabym na alkaliczne . Nie piszesz , czy chciałabyś posadzic rośliny jednoroczne ( jak do tej pory ) czy wieloletnie , np skalne , czy masz jakieś wskazówki odnośnie okresu kwitnienia ...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Dobrze Elu, że zwróciłaś uwagę co do tych kamieni. :) Ten z pierwszego i czwartego zdjęcia to chyba kwarcyt. W razie czego dołeczki w kamieniach można wyścielić geowłókniną, ale z tego co widać to aksamitki i lobelia nawet dobrze sobie radzą, tak więc jednoroczniaki dałyby radę rosnąć :-D Czekamy na posta od autorki tematu :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
basiek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-07-05, 10:47

Post autor: basiek »

Petrus pisze:Dobrze Elu, że zwróciłaś uwagę co do tych kamieni. :)Ten pierwszy to chyba kwarcyt Pod wieczór spróbuje poszukać w książce z gleboznawstwa rodzaju tych skał. W razie czego dołeczki w kamieniach można wyścielić geowłókniną, ale z tego co widać to aksamitki i lobelia nawet dobrze sobie radzą, tak więc jednoroczniaki dałyby radę rosnąć :-D Czekamy na posta od autorki tematu :-D
Wiedziałam że można na WAS liczyć :)
kochani pojęcia bladego nie mam co to za skałki, w każdym razie nikt w pobliżu nie ma takich ''ciekawych'' donic i parę osób mi zazdrości.. i pewnie dlatego chciałbym, żeby co rok były inne :) Dlatego tylko jednoroczniaki wchodzą w rachubę.
Jeśli chodzi o rabatę to pogląd mam ten sam, miejsce na kwiaty mam tylko narazie tylko to i dlatego nich będzie co rok inne :)
milutko i cieplutko pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Post autor: Fox. »

Z wyglądu przypomina zwykły piaskowiec :)
Jacuś ;) Pozdrawia.
Awatar użytkownika
basiek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-07-05, 10:47

Moje kamyczki ciąg dalszy ........

Post autor: basiek »

Witajcie :)
Chcę pokazać jak się mają moje gazanie w kamyczkach :) ta sama skałka inna roślina i już całkiem inaczej:)
buziaczyska !


Obrazek



Obrazek
milutko i cieplutko pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Pięknie, Basiu, uroczo! Ale powiedz, jak one tam rosną?
:-D
Awatar użytkownika
basiek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-07-05, 10:47

Post autor: basiek »

Elzbieta M pisze:Pięknie , Basiu , uroczo! Ale powiedz , jak one tam rosną?
:-D
To skałki przywiezione z kamieniołomu, panowie nawiercili dziur takich jak na materiał wybuchowy i mam w nich otwory, wąskie i długie ale roślinki dają radę - trochę takie nietypowe donice :) właśnie nad jedną główkuję jak przerobić na fontannę:)
milutko i cieplutko pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Mi się taki pomysł podoba :-D Myślę sobie, że jak by się wywierciło kilka takich otworów i posadziło w nich rośliny skalne to wyglądałoby to niezmiernie ciekawie ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
basiek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-07-05, 10:47

Post autor: basiek »

Petrus pisze:Mi się taki pomysł podoba :-D Myślę sobie, że jak by się wywierciło kilka takich otworów i posadziło w nich rośliny skalne to wyglądałoby to niezmiernie ciekawie ;-)
Tylko że takie otwory niezmiernie trudno wywiercić, czasem pod koniec wiercenia skałka puszcza i pęka na kilka części, ale pomysł wart powiercenia mężowi dziury w brzuchu :)
milutko i cieplutko pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

:-D Dokładnie, ważne, że robią to jednak profesjonaliści.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ