Bruk drewniany - jak układać?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
alvaro90
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-24, 19:16

Bruk drewniany - jak układać?

Post autor: alvaro90 »

Witam mam do Was wielką prośbę. Otóż chciałem w swoim ogrodzie wykonać bruk drewniany. Dowiedziałem się z kilku źródeł, że najlepszym drzewem na wykonanie takiego bruku jest drzewo liściaste (dąb, akacja, buk, grab). Nie dowiedziałem się jednak w jaki sposób układa się taki bruk. Drzewo zakupię pewnie w nadleśnictwie i sam go przygotuję. Jest tylko mały problem z wyborem drewna, ja generalnie upierałbym się przy dębie i akacji, ale do końca nie jestem pewny - co polecacie (co lepsze)? Jak i czym konserwować takie drzewo? Jeśli możecie mi pomóc to proszę - napiszcie ! Z góry wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
Marian Rybak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-03-24, 19:53

Bruk drewniany - jak układać? /do alvaro90/

Post autor: Marian Rybak »

...a na jakim gruncie ten niby bruk ma zostać wyłożony ? ... i na jakiej powierzchni :?:
"Pożyteczna praca jest zawsze cicha i niezauważalna".
L. Tołstoj
alvaro90
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-24, 19:16

Post autor: alvaro90 »

Na całej działce podłożem jest żółty piasek. A powierzchnia to myśle że jakieś 25 m2.
Chce wykonać pare ścieżek i trochę większy plac pod grilla.
Awatar użytkownika
Marian Rybak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-03-24, 19:53

Post autor: Marian Rybak »

Nie wiem na jakich terenach kraju zamieszkujesz i czy masz dostęp do najzwyklejszej wierzby. Najprościej byłoby pociąć konary takiej wierzby o średnicy 10 - 15 cm na odcinki długości ok. 50 cm i bez korowania umieścić je w uprzednio przygotowanym wykopie. Wierzba powinna być świeża po ścięciu ponieważ wyjątkowo szybko się "odmładza". Jeżeli naciągnie z gleby odpowiedniej wilgotności na pewno bez żadnej konserwacji szybko nie spróchnieje. ;-) Możliwe jest też iż zacznie rosnąć wypuszczając gałązki. To znaczyłoby, że przedsięwzięcie się powiodło :-D .
Następnie ustawione w wykopie "beleczki" powinieneś zasypać ziemią, którą masz obok wykopu aby uszczelnić wolne miejsca pomiędzy "beleczkami". Ponieważ podłoże masz piaszczyste bez problemu powinno Ci się udać wyrównać wszystkie kawałki do poziomu gruntu. Koniecznie do poziomu gruntu aby później nie było problemu z koszeniem. Wyrównuj dobijając przez jakieś drewno aby końcówki nie popękały. Jeszcze raz dosyp ziemi pomiędzy szczeliny i możesz już po tym chodzić - a nawet i biegać :mrgreen:. Pozostałą ziemię rozsyp po działce.
Drugi sposób jest dużo prostszy.
Jeżeli masz "chody" 8-) to załatw z drwalami aby nacięli Ci z odziomków po ściętych drzewach plastrów z twardego drewna /buk, dąb, grab/ o grubości nie mniejszej jak 15 cm /wtedy nie pęka/ i też postępuj j.w. Aha!!! Plastry trzeba już okorować i zaimpregnować przed grzybami - co by na działce nie wyrosły Ci borowiki :mrgreen:
Pozdrawiam i życzę najlepszego :!:
"Pożyteczna praca jest zawsze cicha i niezauważalna".
L. Tołstoj
alvaro90
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-24, 19:16

Post autor: alvaro90 »

Super dzięki za fachowe podejście do tematu, napewno wykorzystam twoje podpowiedzi :-) Dzięki za pomoc ;-)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Post autor: Bettiw »

Podsyłam Tobie jeden pomysł, Obrazekoczywiście możliwości i różnych kombinacji jest sporo, mi podobają się wycięte koła i wciśnięte w trawnik, taka niby ścieżka z zaznaczonymi miejscami do chodzenia.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Bardzo ładnie wygląda bruk drewniany, ale trzeba uważać, bo kiedy jest mokry, jest bardzo śliski. Myślę, że wziąłeś ten mankament pod uwagę :-)
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Cenne uwagi nie tylko dla ~alvaro 90 (napisał tylko 3 posty na forum w sierpniu) ale też dla innych osób, które chcą wykonać taką ścieżkę. Posadzony kwiatek wygląda bardzo ładnie.
Też zastanawiałem się nad takim rozwiązanie. Jednak to że robią się po deszczu śliskie i dlatego niebezpieczne, odstręczyło mnie od takiego rozwiązania.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Post autor: Bettiw »

Z myślą o innych użytkownikach podsyłam jeszcze jedno zdjęcie, pokazuje w jaki sposób układać ścieżkę z drewna.
Załączniki
bruk drewniany.jpg
ODPOWIEDZ