jak urządzić samodzielnie ogród i teren wokół domu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Rafal111
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2008-09-15, 19:12

jak urządzić samodzielnie ogród i teren wokół domu

Post autor: Rafal111 »

Zakończyłem budowe i trzeba jakoś posprzątać ten gruz itd aby powstał jakiś kawałek ładnej zieleni. Nie mam o tym pojęcia i nie wiem jak sie za to zabrać. Firmy biora od 20000zł i mnie na to nie stać. Wiem że musze zrobić podwyższenie na taras i schody przed wejściem. Dowiedziałem sie że najtaniej bedzie z kostki a pod tym moge schowac troszke gruzu. Obysie to trzymało z boku daje sie słupki betonowe - ale co , jak za ile.
Prosze o jakies linki i podstawy jak sie za to zabrać. Ile czego odkopać , czym podsypac itd :)
A może są jakieś darmowe programy do projektowania?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ech... trochę za dużo pytań na raz. Książki tu dla Ciebie nie napiszemy.

Odnośnie budowy tarasów polecam to:
budujemy taras (cykl tekstów o budowie różnych rodzajów tarasów, linki do poszczególnych rodzajów tarasu są pod koniec pierwszego tekstu).
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Programy darmowe do projektowania są ale tylko poglądowego i niewiele ci pomogą w tym o co pytasz. Może wstaw kilka zdjęć domu i terenu wokół niego oraz troszkę opisu co i gdzie byś chciał to może dostaniesz jakieś porady. Jest tu sporo osób, ktoś może akurat ci pomoże :-D
użytkownik usunięty

Re: jak urządzić samemu ogród i teren wokół domu

Post autor: użytkownik usunięty »

Rafal111 pisze:A może są jakieś darmowe programy do projektowania?
heh... do projektowania i darmowe...
Może i znajdziesz (wersje demo chociażby), ale one nie zastąpią Ci myślenia i wiedzy potrzebnej do ich używania (nie mylić z obsługą programu).
A tak przy okazji jakie programy do projektowania masz na myśli? Odnośnie budownictwa czy zieleni ?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

W każdym takim przedsięwzięciu trzeba albo zapytać fachowców, albo samemu zrobić rekonesans. My zazwyczaj planujemy co trzeba zrobić, zastanawiamy się jak to ma wyglądać i z czego ma być wykonane (tarasy, nawierzchnie). Potem udajemy się do składów budowlanych i pytamy o ceny, porównujemy materiały i przyglądamy im się na żywo, czy nam się podobają. Trzeba uwzględniać obciążenia, tak aby nie użyć zbyt słabych materiałów. To ma szczególnie znaczenie przy różnicach wysokości.

Jak już plan nawierzchni i tarasu będzie gotowy, trzeba się zastanowić nad glebą. Jeśli po budowie pozostało dużo materiału ziemnego nie nadającego się do upraw ogrodowych, trzeba pomyśleć o utylizacji (np. wywiezieniu) i zastąpieniu właściwą glebą (czarnoziemem). Można ją nawieźć przed układaniem nawierzchni (często wtedy jest łatwiejszy dojazd). Oczywiście rozprowadzenie na powierzchniach można wykonać później, bo z reguły są to już "prace ręczne".

Warto wszystko przemyśleć i zaplanować - czyli logistyka.
Rafal111
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2008-09-15, 19:12

Post autor: Rafal111 »

Co do zdjęć, to dużo jest na http://www.budowa.pc-net.pl.
Co chcemy to nawet nie wiemy :), bo nie mamy o tym pojęcia i nie wiemy jak zacząć.
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Post autor: Grama »

Myśl,kombinuj,czytaj,radź się mądrzejszych i nie spiesz się! Każdy dom,teren i oczekiwania właściciela są inne. Lepiej mniej,niż za dużo,podosadzać zawsze można. I nie idź w sztampę,czyli w tuje i kamyczki. Masz rację,że nie zdajesz się na firmę,rzadko robią coś naprawdę ciekawego,a zdzierają strasznie.Poza tym to ma być Twój ogród. A teraz wróć do pierwszego zdania,bo ono jest najważniejsze i działaj.Powodzenia.
Rafal111
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2008-09-15, 19:12

Post autor: Rafal111 »

W tej chwili dla mnie najważniejsze to zakonczyć prace ciężkie - czyli podsypać schody, taras i tu nie wiem ile, czym i jak to zabezpieczyć, tak od podstaw :), albo jakieś zdjęcia poglądowe, warstwy :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Rafale, ciekawa ilustracja budowy :-)

Jednak ciężko będzie odpowiedzieć na twoje pytanie.
Rozumiem, że sam nie wiesz od czego zacząć i szukasz pomocy. Niemniej osobiście nie do końca wiem, o co tak naprawdę pytasz. Piszesz skrótami myślowymi w dodatku siedząc w samym środku budowlanki, a jesteś na forum ogrodniczym ;-)
Chciałam ci tylko wskazać, że to samo pytanie zadając ogrodnikowi i budowlańcowi otrzymasz skrajnie różne odpowiedzi, gdyż każdy z nich patrzy na to samo zagadnienie pod innym kątem.

Piszesz, że chcesz zakończyć prace ciężkie, domyślam się że chodzi ci o roboty ziemne, czy też inaczej mówiąc plantowanie terenu. Ale nie tylko, ponieważ wspominasz o "podsypaniu schodów, tarasu" - a co tutaj masz na myśli? - jakie schody, z czego, dokąd prowadzące, jak duże, jak wysokie, jak często używane? Jakieś do tego wskazanie na planie ? Ty wiesz o co ci chodzi bo to widzisz, ale my nie bardzo wiemy o jakie prace pytasz.
"...nie wiem ile, czym i jak to zabezpieczyć, tak od podstaw..." Co zabezpieczyć i przed czym? Nasyp pod schody??

A gdybym teraz Ciebie zapytała (wrzucając kilka zdjęć nieznanego ci domu) czy warto zrobić przed oknem zejście wprost do ogrodu i co byś polecał, nie wskazując nawet na zdjęciach, które miejsce mam na myśli, umiałbyś odpowiedzieć ?

"...albo jakieś zdjęcia poglądowe, warstwy..." Czyli najlepiej projektu, tak? ;-)
A w twoim projekcie domku o tym zapomniano? ;-) A już pytanie "za ile" - to może od razu z kosztorysem :lol:

No i jeszcze raz wspominam - to nie jest forum budowlane. Pomimo faktu, że niektórzy forowicze zapewne znają niektóre z tego typu prac, to znalezienie na forum ogrodniczym budowlańca będzie jedynie korzystnym zbiegiem okoliczności ;-)

Zdecydowanie więcej osób będzie Ci mogło doradzić, jeśli zapytasz o to jakie roślinki i gdzie posadzić, najlepiej wskazując na rysunkach bądź zdjęciach konkretne miejsca i opisując je na ile potrafisz. Im dokładniejszy opis i dokumentacja zdjęciowa - tym większe prawdopodobieństwo satysfakcjonującej cię odpowiedzi :-)
bobek84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-10-05, 22:57

Post autor: bobek84 »

Dlaczego piszesz że to nie to forum do tego typu prac? Wręcz przeciwnie architektura ogrodu to jest to o czym kolega mówi i prace związane z budową tarasu chyba mozna zaliczyc do ogrodnictwa.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z tego prostego względu, że koledze raczej chodziło o szczegóły techniczne robót budowlanych, a nie o walory estetyczne. Ponieważ jednak nie miałam 100 % pewności, zadałam szereg pytań dodatkowych, na które zresztą nie otrzymałam odpowiedzi.

Oczywiście, że architektura ogrodu to temat jak najbardziej dotyczący tego forum. Jednak architektura ogrodu, a projekt wykonawczy, czy wręcz opis prac budowlanych, najchętniej z kosztorysem, to dwie różne sprawy.
Oby się to trzymało z boku daje się słupki betonowe - ale co, jak za ile (...)
Ile czego odkopać , czym podsypać (...)
albo jakieś zdjęcia poglądowe, warstwy(...)
My możemy doradzić jedynie czy lepsza będzie kostka czy trawnik, a może taras z płytek, czy coś jeszcze innego. Czasem nawet może trafić się osoba, która już coś takiego wykonywała u siebie i coś doradzi. Natomiast nie jest to stricte forum budowlane, gdzie poszukujemy odpowiedzi fachowców z branży budowlanej. Stąd taka, a nie inna moja odpowiedź.
Przy okazji - zawsze należy uszczegóławiać pytanie, wtedy istnieje większa szansa, że znajdzie się na forum ktoś, kto może coś w temacie podpowiedzieć.
Firmy biorą od 20000 zł
Wykonawstwo jest drogie, ale czy nie można zapytać wykonawców o to jak tanim kosztem zrobić samemu? Można, jednak i za porady fachowcy biorą... I niechętnie oddają za darmo swoją wiedzę.
Ponadto jak widać, powyższym tematem Rafal111 nie jest zainteresowany od kwietnia zeszłego roku, być może jedynie po to wszedł na nasze forum by otrzymać za darmo to, czego nie mógł otrzymać za darmo od fachowców?

Niemniej na naszym forum jest wiele osób, które mają wiedzę z różnych dziedzin i chętnie pomogą innym forowiczom, a najchętniej takim którzy nie wchodzą w jednym celu i znikają. Osobiście również, na tyle ile potrafię, staram się pomagać :-)
Tu jednak nie ma już komu pomagać, gdyż autor przepadł ;-)
entersit
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-19, 22:24

Post autor: entersit »

Witam.
Jestem na etapie budowy dachu a moja żona na etapie zakładania ogródka i zwożenia na działkę różnych drzewek, roślin. Zaprojektowaliśmy nasz ogród w programie "wymarzony ogród" ale nie jesteśmy zadowoleni z naszych dokonań. Chyba brak nam fluidów, wizji aby ogród był ładny i składny. Nie stać nas na profesjonalnego projektanta bo roboty przy budowie jest jeszcze dużo i każdą złotówkę oglądamy 2 razy. Liczymy na Waszą pomoc. Nasza działka ma 1800m. Przed domem mamy plac szeroki 38m na 19m (722m2). Za domem jest plac szeroki na 38m i długi na 14m (532m2). Bok, garaż - płot ma szerokość 3m i długość 16m. Z drugiej strony od okna domu do płotu jest 7m na długości 16m. Gleba jest sucha, przesiąkliwa. Na górze warstwa gleby o grubości około 30cm a pod spodem żółty piasek bardzo przesiąkliwy. Teren jest równy. Dom to dom przy parkowej.
Załączniki
170429.jpg
170429.jpg (35.56 KiB) Przejrzano 15820 razy
front projekt.JPG
front projekt.JPG (18.88 KiB) Przejrzano 15814 razy
entersit
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-19, 22:24

Post autor: entersit »

Tył domu
Załączniki
tyl.png
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Skoro nie stać Cię na realizację ogrodu przez profesjonalną firmę, a nie masz zielonego pojęcia o ogrodnictwie,a tym bardziej o projektowaniu ogrodu, zleć wykonanie firmie jedynie projektu.
W ten sposób unikniesz wielu wpadek i wieloletnich porażek. Architekt krajobrazu zaprojektuje ogród na miarę waszych potrzeb, a przy tym poda instrukcję i wskazówki, jak zabrać się do realizacji, a to wszystko za około 2 tysiące.

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
viola007
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2010-06-02, 09:57

Post autor: viola007 »

Witam Was serdecznie szukam pomysłu na aranżacje roślin przed domem.Chciałam takie drzewko to chyba tuja szczepiona na pniu składająca sie z kilku kulek,ale one są strasznie drogie,a ja potrzebowałabym aż 2.Postanowiłam sie Was doradzić,możne ktoś ma pomysł na inne (tańsze) a równie ładnie wyglądające drzewka,lub krzewy,a możne coś innego?Wstawię fotkę,to pomoże Wam w dobieraniu pomysłów
Załączniki
Dokładnie chodzi mi o te miejsce gdzie jest jeszcze piasek u dołu zdjęcia (a będą kamyczki) oraz te miejsce gdzie aktualnie stoją te żółte doniczki
Dokładnie chodzi mi o te miejsce gdzie jest jeszcze piasek u dołu zdjęcia (a będą kamyczki) oraz te miejsce gdzie aktualnie stoją te żółte doniczki
ODPOWIEDZ