Jakie rośliny wzdłuż drenażu przydom. oczyszczalni ścieków?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Na piaskach świetnie rośnie większość traw, periowskia, wszystkie rodzaje macierzanki i wiele odmian sosen.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Przecież mi nie chodzi o rośliny na suche tereny a o drzewa i krzewy tolerujące wysoką wodę gruntową. Chodzi o to żeby korzenie jak dojdą do wody nie zaczęły gnić z powodu jej nadmiaru a co doprowadzi do uschnięcia tych właśnie drzew i krzewów.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

yenko pisze:Tak się zastanawiam, czy jeżeli przy opisie danego krzewu jest napisane że wymaga gleb wilgotnych to śmiało można sadzić takie krzewy i drzewa na terenie o wysokiej wodzie gruntowej np około 1,5m może 2m głębokości? W sumie działka jest bardzo piaszczysta, nie ma gliny a woda nigdzie nie stoi i nie jest okresowo zalewana.
1.5 -2m to jeszcze nie jest wysoka woda gruntowa, wysoka jest gdy mamy ją już na 0,5m. Moja działka jest blisko Odry co powoduje że woda gruntowa jest czasem już na niecałym metrze ale standardowo jest tak jak u ciebie. W około rośnie na działkach dużo drzew i krzewów i nie widać by im przeszkadzał taki poziom wody gruntowej.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

W takim razie powiedzmy że jak by było w niektórych miejscach tak jak u ciebie czyli na około 0,5m to co wtedy??
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ale u mnie tak jest bardzo rzadko i krótko. Sądzę, że gdyby utrzymywał się taki poziom dłużej wiele drzew i krzewów by zginęło. Co mogłem zobaczyć zeszłego roku po powodzi. Gdy woda zeszła bardzo długo utrzymywała się w ziemi, co spowodowało, że wiele drzew padło bo zgniły im korzenie. Tak stało się z modrzewiami i wiśniami. Te drzewa wszędzie padły a ja z ziemi wyciągałem tylko pień, bez korzeni. Z krzewów które od lat rosną i się nic im nie dzieje są pigwowce. Na działce mam tak stary krzew, że przetrwał na pewno aż dwie powodzie.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Z drzew wodę lubią głównie olsze, cypryśnik błotny, metasekwoja, wierzby, może czeremcha, świdośliwa i skrzydłoorzech.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

do wilgociolubnych należą także derenie
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Ok dzięki jeszcze sam poszukam.

Pozdro
ODPOWIEDZ