Jakie rośliny wzdłuż drenażu przydom. oczyszczalni ścieków?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Witam,

Trochę odnowię temat :)

Mam podobny problem. Co zrobić z terenem przy oczyszczalni która jest wykonana w sposób taki że zbiornik (osadnik) jest zakopany normalnie pod poziomem gruntu a rury drenarskie odprowadzające już z wnętrza wodę są zrobione na nasypie takim około metra wysokości ze względu bliskości wody gruntowej. Zastanawiam się czy mogę wzdłuż płotu posadzić normalne krzewy i drzewka liściaste i iglaste ponieważ ten nasyp zaczyna się około 1,4m od płotu i biegnie wzdłuż tego właśnie ogrodzenia. Zastanawiam się ponieważ zgodnie z geotropizmem korzenie powinny rosnąć w dół a czy w tym przypadku może się zdarzyć że zaczną się przemieszczać najpierw poziomo w kierunku tego nasypu a następnie do góry?? Wydaję mi się że tak nie może się stać ale wolę zapytać.

Pozdro
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Post autor: Bożena »

Witaj Yenko!
Wydaje mi się, że w przypadku Twojego ogrodu rośliny pod płotem będą rosły doskonale , ponieważ wody gruntowe, które znajdują się wysoko zaspokoją ich potrzeby i rośliny nie będą poszukiwały tej wody w pobliżu drenażu-jak w moim ogrodzie. Jest to oczywiście moja opinia, całkowitego laika.
Pozdrawiam i ciekawa jestem opinii innych.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wydaje mi się, że korzenie w górę nie będą rosły, co najwyżej w kierunku usypanego wału i pod nim będą czekać na sączącą się wodę. A jak wody gruntowe są płytko to trzeba dobrać odpowiednie krzewy i drzewka, które będą znosić płytko znajdującą się wodę, bo nie wszystkie będą zadowolone z takich warunków.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Dzięki za pomoc. Tak też myślałem z tymi korzeniami. A Może z doświadczenia wiecie co mogę posadzić oprócz Irgi poziomej na tym nasypie aby go chociaż trochę zlać z otoczeniem??
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Post autor: Bożena »

Nie wiem czy akurat irga będzie dobrze rosła na takiej glebie. Nie przepada ona za zbyt mokrą ziemią a taką chyba będziesz miał w ty miejscu. Musisz szukać takich roślin, których system korzeniowy jest przystosowany do gleb podmokłych o wysokim poziomie wody gruntowej a więc narażonych czasem na zalewanie np. trzmielina , leszczyna, czeremcha, kruszyna, borówka wysoka, bez czarny, dereń, wszystkie drzewa wierzbowate, jesiony, wiązy, graby, brzoza nawet dąb.,. Iglaki nie za bardzo lubią tereny podmokłe, niektóre świerki czy sosny mogą się jednak przystosować np. sosna smolista, świerk pospolity (super wygląda żywopłot z przycinanego systematycznie takiego świerka).
Dużo też zależy od tego czy gleba jest piaszczysta czy gliniasta. Poszperaj trochę w internecie przy opisach roślin. Na pewno coś wybierzesz dla siebie.
Pozdrowienia

Oczywiście pisząc o miejscu sadzenia tych roślin (jak w powyższym poście) mam na myśli to miejsce pod płotem obok nasypu. Natomiast na nasypie to bałabym się sadzić rośliny o głębszym systemie korzeniowym niż 0,5m (korzenie mogą wnikać głębiej w poszukiwaniu wody i może być problem z drenażem). Myślę, że może ładnie wyglądałby tam skalniak (plus jakieś ciekawe korzenie drzew ) obrośnięte typowymi roślinkami skalnymi, które nie korzenią się głęboko. Pozdrawiam raz jeszcze.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Skalniak odpada, za duży by wyszedł bo ten nasyp ma 18 metrów długości. A irgę chciałem posadzić właśnie na tym nasypie żeby go ładnie obrósł, zakrył całą powierzchnię i by się ładnie wtopił w trawnik z którym będzie się łączył.
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Witaj Bożenko znalazłam dla Ciebie odpowiednią stronkę, być może coś z tego wybierzesz dla Siebie, ja jednak bym polecała tuje, dwa metry to dosyć poro mam koło domu tuje, wkopane dosłownie w rynienkę cementową bez dna, tylko je przycinam na wysokość około 2m, nic się nie dzieje, nie podnosi mi cementowej nawierzchni, myślę że spokojnie można posadzić.
Wyślę Ci na Twoją pocztę bo chyba tu nie można wklejać bo to byłaby reklama
pozdrawiam Małgorzata
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Post autor: Bożena »

Dziękuję Małgorzato za linka. U siebie w ogrodzie wsadziłam co 4m tuje szmaragd i jałowce pospolite. ale rosną one w odległości 2 m od drenażu. Między nimi właśnie myślałam o berberysach. Dziękuję więc za utwierdzenie mnie w moim pomyśle. Bezpośrednio nad drenażem oczyszczalni nie odważyłam się jeszcze nic wsadzić. Może skorzystam w czasie najbliższej wiosny z Twojej podpowiedzi.
Myślę, że Yenko też mógłby z tego linka skorzystać.
Chyba, że ja wpiszę tu kilka roślin, które Yenko mógłby też ładnie wkomponować na swojej skarpie np.: płożące jałowce, irgi, kosodrzewina, berberys oraz lubiące wilgoć: trzmieliny, dąbrówka rozłogowa, płożący bluszcz Hedera helix.
Dziękuje i pozdrawiam
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Dzięki za podpowiedź. Ale proszę o wysłanie tego maila do mnie też to sobie zerknę.

Pozdro
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Mam podobną sytuację i zdecydowałam wzdłuż drenażu zrobić rabatę trawiastą mieszaną bylinowo wybierając wśród roślin wysokich. Rosną już różne miskanty, dzielżany i słoneczniczek. Dosadzę jeszcze molinie i wysokie astry mieszając z yukami i irysami :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Post autor: Bożena »

Wiesiu, dziękuję za podpowiedź.
Chciałam obejrzeć zdjęcia z Twojego ogrodu , do którego zaprosiłaś w swoim poście ale nie mogę obejrzeć tych z ostatniego półrocza m.in. podpisanego tak: "pierwsze próby osłonięcia elementów przydomowej oczyszczalni".
Poprzednie zdjęcia obejrzałam i jestem zachwycona Twoim ogrodem, bogactwem roślin, które zgromadziłaś w krótkim jednak czasie.
Czy możesz wkleić tutaj fotkę z terenu, gdzie masz oczyszczalnię? Ciekawa jestem Twoich pomysłów.
Pozdrawiam, Bożena
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Przykro mi ale kolejny hosting mnie zawiódł i dlatego zniknęło z mojego wątku wiele zdjęć :-?
Zdjęcia z okolic oczyszczalni mam jeszcze w fazie wstępnego zagospodarowania a kolejne zrobię dopiero na wiosnę :oops:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Żeby nie być gołosłowną poszukałam wśród letnich zdjęć i wstawiam, ale dla inspiracji nie będą przykładem bo to początki prac i roślinki jeszcze anemiczne, ale myślę, że wiosną pokażą na co je stać ;-)
Załączniki
oczyszcz02.jpg
oczyszcz01.jpg
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Tak się zastanawiam, czy jeżeli przy opisie danego krzewu jest napisane że wymaga gleb wilgotnych to śmiało można sadzić takie krzewy i drzewa na terenie o wysokiej wodzie gruntowej np około 1,5m może 2m głębokości? W sumie działka jest bardzo piaszczysta, nie ma gliny a woda nigdzie nie stoi i nie jest okresowo zalewana. Może znacie jakieś drzewka czy krzewy zarówno liściaste jak i iglaste o takich właściwościach ?? Lub może jakiś link do postu, strony czy czegoś podobnego z podobnym problemem?? Szukałem na forum ale nic konkretnego się nie doszukałem. Kiedyś się natknąłem na książkę lub atlas ale nie pamiętam już jak się nazywała i teraz nie mogę jej odszukać nigdzie a pamiętam że było o takich roślinach. Wiec jak coś ktoś to proszę o info.

Pozdro
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

jeżeli chcesz konkretne rośliny to wystarczy wpisać w google "rośliny na suche gleby"
z takich typowych sucholubnych są rozchodniki, rojniki, macierzanka piaskowa, lawenda i wiele innych. Z iglaków - jałowce, świerk kłujący.
ODPOWIEDZ