Jaka altanka? - przepisy, porady

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
kasia12
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2009-01-21, 09:31

Jaka altanka? - przepisy, porady

Post autor: kasia12 »

jak wiecie zaczynam zagospodarowanie mojego pobojowiska
jest o grilach tarasach to może teraz pomożecie mi w sprawie budowy altany :?: :?:
jaką postawić tak żeby można było czasem przenocować :?: :?:
POZDRAWIAM KASIA
użytkownik usunięty

Zależy jaki domek-altanka

Post autor: użytkownik usunięty »

W naszych ogrodach znajdziesz na zdjęciach różne domki. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju to ma być domek - murowany czy drewniany. Wiadomo, że na działce nie może być większy powierzchniowo od 25 m kw. (miejska, a na podmiejskiej 35 m kw.). Warto zauważyć, że do tych dopuszczalnych powierzchni budowa domku na działce nie wymaga projektu.

My na początku zbudowaliśmy domek "gospodarczy" z drewna i użytkujemy go już 3 sezony. Ma całej powierzchni tylko 8 m kw. (2x4 m), ale w tym jest wc i część wielofunkcyjna - kuchnia i z dmuchanym na noc materacem, sypialnia. Choć niewielki bardzo lubimy w nim spędzać czas i praktycznie każdą wolną chwilę, weekendy i urlop spędzamy tutaj. Dzisiaj wiem, że dodałabym metr czyli 3 x 4 m, byłoby wygodniej i można byłoby stacjonarną kanapę wstawić. ;-)

Było to rozwiązanie dobre na początek, bo wiedziałam, że w przyszłości powstanie domek docelowy. Właśnie na wiosnę ruszamy z budową. O naszym projekcie można znaleźć informacje w temacie np. tutaj

http://forum.poradnikogrodniczy.pl/skal ... 98,165.htm

Oczywiście będę podczas budowy prowadziła dokumentację fotograficzną, więc pewnie powstanie temat o budowaniu domku z drewna. Nasz (o powierzchni 25 m kw. plus 9 m kw. zadaszony taras) będzie służył nie tylko latem, dlatego będzie ocieplony i docelowo będzie ogrzewany kominkiem.
Awatar użytkownika
kasia12
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2009-01-21, 09:31

Post autor: kasia12 »

chciałabym zrobić murowany 4 x 5 m a jak mi kasy starczy to małe poddasze dla mojej trójcy i ich znajomych
POZDRAWIAM KASIA
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli murowana i jeszcze z poddaszem to trzeba się z zapytać jakiegoś budowlańca no i mieć przybliżony projekt ponieważ to nie takie proste, jeśli ma być trwała. Taka altanka potrzebuje już fundamentu, trzeba sprawdzić podłoże, potrzebne będzie trochę stali i beton. Tak że zanim zaczniesz coś stawiać to lepiej żebyś miała projekt i wg niego zrób kosztorys i wykaz niezbędnych materiałów i możliwość ich dostarczenia na miejsce budowy. Bo może okazać się że nagle pojawią się nieoczekiwane problemy. Przy drewnianej jest mniej problemów z fundamentami ale jak jest z kosztami to teraz nie jestem w stanie powiedzieć, to wszystko tak szybko się zmienia.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Na ten moment mogę powiedzieć, że drewno konstrukcyjne, całe poszycie zewnętrzne i dach będzie nas kosztowało 5000 zł (drewno zamówione bezpośrednio w zakładzie drzewnym w Borach Tucholskich).

Wszystkie okna i drzwi już mamy. Poza jednym nowym oknem, inne pochodzą z odzysku, odkupione za niewielkie pieniądze. Tadeusz dorabia i przerabia ostatnio ramy do okien i drzwi.

Będzie potrzeba ze 3 dziesięciolitrowe wiadra impregnatu (ok. 400 zł), do tego kilogramy specjalnych śrub i wkrętów, metalowych połączeń (to zakupujemy też bezpośrednio u wytwórcy), no i na koniec coś do pokrycia dachu.

No i reszta własna praca. Potem z pewnością wyposażenie, ocieplenie itd. pociagną kieszeń. Jedyne pocieszenie, że nie dzieje się to wszystko na raz. We wrześniu wydaję za mąż córkę... Muszę pilnować kasy.

Większy od naszego domek z drewna wybudowano w sezonie letnim u nas (firma budowała tydzień) za jedyne... 50.000 zł (jak przyznał się właściciel). W innym miejscu podobny projekt do naszego firma postawiła też w ekspresowym tempie za 26.000 zł.

Sąsiedzi budowali domki z gazobetonów, dość szybko i z tego co mówili tanio. Taniej niż z drewna, niestety cen nie znam.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Daniela pisze:Wiadomo, że na działce nie może być większy powierzchniowo od 25 m kw. (miejska, a na podmiejskiej 35 m kw.). Warto zauważyć, że do tych dopuszczalnych powierzchni budowa domku na działce nie wymaga projektu.
Jeśli można to coś wtrącę w temacie.
Oczywiście altanka może być większa, tylko będzie już wymagać projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Prawo budowlane dopuszcza bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia budowę:
"altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich"

A niektórzy mogą skorzystać również z możliwości budowy bez pozwolenia na budowę:
"obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej - parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m".
Jednak w tym przypadku niezbędnym będzie zgłoszenie robót budowlanych (wzór zgłoszenia dostępny w Poradniku Ogrodniczym).
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Nie zgadzam się z Piotrem facet który ma jako takie pojęcie o budowlance sam wybuduje murowaną altane z podaszem Mój mąż przed dwudziestu laty wybudował sam ,nawet pustaki zrobił sam.A jak wiadomo kiedyś nie było takich materiałów jak teraz.Myślę,że średnio uzdolniony facet poradzi sobie.
Załączniki
3w11.jpg
3w11.jpg (16.63 KiB) Przejrzano 26120 razy
3w111.jpg
3w111.jpg (21.76 KiB) Przejrzano 26120 razy
3w1.jpg
3w1.jpg (27.91 KiB) Przejrzano 26110 razy
pozdrawiam Elżbieta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

El-ka pisze:Nie zgadzam się z Piotrem facet który ma jako takie pojęcie o budowlance sam wybuduje murowaną altane .....
Jak sama piszesz trzeba mieć jakieś pojęcie o budowlance, by po wybudowaniu po kilku latach nie okazało się że altana pęka bo fundamenty lub podłoże były za słabe. A poza tym co widzę na twoich zdjęciach nie masz altany z poddaszem tylko ze strychem, który powstał z dachu dwuspadowego, osadzonego na ścianach nośnych, nawet bez podwyższenia. Przy poddaszu, w którym miałby ktoś przebywać trzeba wybudować wyższe ściany stąd są większe obciążenia na fundamentach i do tego dochodzi strop po którym można by chodzić, trzeba uważać by się ściany nie rozchodziły od ciężaru całego dachu. Może trochę przesadzam ale zaznaczam na jakie problemy można trafić.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Zgadzam się z Piotrkiem. Trzeba mieć chociaż zielone pojęcie o budowlance. Najlepiej mieć fachowy projekt aby później nie rozlatywały się ściany, pękał strop albo wypaczał się dach. Tym bardziej, że 25 m2 to już całkiem duża powierzchnia. Wierz mi, lepiej się kogoś mądrego poradzić. :-D
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

W takim razie mówimy o małym domku w którym można mieszkać,to już całkiem inna sprawa.W mojej altance faktycznie jest stryszek na suszenie cebuli ,kwiatów itp.,natomiast nigdy tam nie nocowliśmy.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
kasia12
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2009-01-21, 09:31

Post autor: kasia12 »

dziękuję Wszystkim za porady
fundament wyleję i projekt jako taki mam
rozeznanie budowlane również jak i samych budowlańców w rodzinie więc chyba nie będzie tak źle
POZDRAWIAM KASIA
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Celem uzupełnienia informacji, polecam cykl artykułów dot. budowy altany, który jest w naszym poradniku:
1) Przepisy dotyczące budowy altan na działkach
2) Jak zaprojektować altanę?
3) Jak wykonać poszczególne elementy altany?

Mam nadzieję, że nieco pomoże ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Grzes
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 188
Rejestracja: 2008-10-14, 18:55

Post autor: Grzes »

Moja altanka ma już 2 lata-zostało tylko pomalować wiosną
Znajduje się w niej-pokoik,kuchnia.miejsce na narzędzia i wc
Zbudowana jest w połowie z cegieł z odzysku po rozebraniu starej chatki puchatki ;-) a w połowie z silikatów
Ogólny koszt licząc z dachem, tarasem materiałami to dobre 5000tyś plus robocizna
u mnie wszystko wykonywał sam tata-z moją malutką pomocą

Obrazek Widok z zewnątrz

Obrazekzdjęcie zrobione zimą w tym roku

Obrazek Kuchnia

Obrazek Widok na łazienkę, a przed nią znajduje się pomieszczenie gosp. na narzędzia, liczniki itd
Miłego dnia Wszystkim!!!
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Pięknie i tu można mieszkać ,u mnie nie było wody ani światła,można było co najwyżej spędzic tam popołudnie.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Grześ, Twoja altanka to jak willa! Chyba przez cały rok można by w niej mieszkać.
ODPOWIEDZ