Ogródek u owcy

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ola.owca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2019-10-21, 10:07

Ogródek u owcy

Post autor: Ola.owca »

Witajcie,

Od razu napiszę, że jest tutaj super dużo ciekawych informacji i dziękuję bardzo za takie tematy można zatonąć w czytaniu :)

Od 3 tygodni mieszkami w nowym miejscu - bliźniak z ogródkiem (tył, bok i front). Stan ogródka na ten moment jest kiepski, wiadomo po budowie i przy zerowym nakładzie ze strony dewelopera. jest na pewno nierówno, sucho pełno chwastów. Chciałam poprosić was o radę od czego zacząć, czy jest coś co mogę zrobić teraz czy już może za późno.

Na czym mi zależy: marzy mi się prosta forma ogródka użytkowego, czyli trawa po której dreptać mogą moje małe dzieci, rabatki z kwiatami, krzewy malinowe, a kiedyś może mini rozsada na własną sałatę i szczypiorek (ale to bardzo kiedyś :) ). Bardzo lubię wiejskie ogródki i misz masz kwiatowy ale zdaję sobie sprawę, że te hektary obok domu chyba się nie powiększą żebym wszystko posadziła (eh....) Najważniejsze dla mnie na ten moment to odgrodzenie się od parkingu, który jest za siatką z tyłu domu -> tutaj nie mam zbytnio pomysłu (jedyne czego jestem pewna w grę nie wchodzą tuje i żywotniki posadzone obok siebie jak u sąsiada). Myślałam o winobluszczu ale boję się że urośnie tak ekspansywnie, że dojdzie do 5 domów poniżej. :zdziwko: Może winobluszcz? Ligustr? Jakieś owocowe drzewka? Działka z tym płotem jest od strony południowo- zachodniej jest tutaj bardzo dużo światła popołudniu i ciepełko.

A co mogę zrobić w sprawie trawnika? Czekać po zimie czy coś działać? :roll:
Od czego tu zacząć proszę o jakieś rady, będę bardzo wdzięczna :padam: .
Załączniki
tył z płotem
tył z płotem
tył z płotem
tył z płotem
przód
przód
bok domu
bok domu
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Ogródek u owcy

Post autor: Joanna Sadowska »

Dzień dobry,
zacznijmy od początku - czyli od przygotowania terenu.
Na początek trawnik. Jesień to dobra pora na zakładanie trawników, biorąc pod uwagę temperaturę która teraz panuje. Mamy jednak już końcówkę października lada moment temperatura się obniży więc trochę za późno na sianie trawy. Ale na pewno można przygotować teren, przekopać, wybrać kamienie, użyźnić ziemię nawozem organicznym typu kompost. Składniki w nawozie rozłożą się i od wiosny będziemy mieć przygotowaną ziemię. Na poradniku można znaleźć materiały o zakładaniu trawnika krok po kroku https://poradnikogrodniczy.pl/zakladanie-trawnika.php

Wtedy tylko trzeba będzie wyrównać teren, wyznaczyć ewentualne rabaty z nasadzeniami i wysiać trawę. Ewentualnie rozłożyć trawę z rolki. Co na niewielkie tereny jest fajnym rozwiązaniem - nie mniej jednak trzeba o nią bardzo dbać i po położeniu mocno nawadniać.
Na przodzie domu proponowałabym zrobić rabatę z roślinami zimozielonymi, niskimi ewentualnie szczepionymi na pniu. Rozłożyć agrowłókninę, na nią wysypać kamienie ozdobne - grys czy otoczak. Jeśli chodzi o nasadzenia z tyłu ogrodu. Winobluszcz mocno zarasta i daje szybki efekt. Trzeba go jednak kontrolować. Ale na niedużych ogródkach pnącza to dobry pomysł. Ja często je stosuje na ogrodzenia, jedynie kontrolujemy ich przyrost. Ładnie wyglądają też jałowce skalne 'Blue Arrow' o wąskim kolumnowym pokroju, ligustr zimozielony, którego można przycinać.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Ola.owca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2019-10-21, 10:07

Re: Ogródek u owcy

Post autor: Ola.owca »

Dziękuję za podpowiedź. Będę zgłębiać temat trawnika dalej.

Mam pytanie czy jeżeli wybiorę pnącze mogę już teraz posadzić je pod płotem czy dopiero po założeniu trawnika na wiosnę?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Ogródek u owcy

Post autor: Joanna Sadowska »

Można posadzić pnącza już tej jesieni. Będą miały czas, żeby się przyjąć a na wiosnę od razu ruszy ich wegetacja
mgr inż. Joanna Sadowska
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1424
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Ogródek u owcy

Post autor: ANDU »

A może pod ten płot parkingowy róże z grupy rosa rugosa - pachnące, kwitną cały sezon, nie chorują, szybko rosną, nie do zdarcia.
pozd
ANDU
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ogródek u owcy

Post autor: Bettiw »

I ta róża jest jadalna, płatki wyśmienite na konfiturę a owoce na dżemy, nalewki i jako susz do herbaty, trochę zajmuje miejsce i ma kolce a widziałam mały rowerek na którejś fotce, czy ogród dla dzieci też ma mieć przeznaczenie? Olu masz plan obsadzić płot roślinami, żeby trochę odgrodzić się od ulicy i sąsiadów?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Ola.owca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2019-10-21, 10:07

Re: Ogródek u owcy

Post autor: Ola.owca »

Róże też super! Kiedy je sadzimy?

Co do dzieci tak mam dwójkę małych dzieciaków więc ogródek też dla nich.

Najbardziej zależy mi na odgrodzeniu się od ulicy czyli parkingu, co do sąsiada jego działka jest niżej od naszej. Na pewno coś bym posadziła ale nie musze się bardzo odgradzać. ;-)
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1424
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Ogródek u owcy

Post autor: ANDU »

WITAJ

Róże sadzi się teraz (z odkrytym korzeniem),albo na wiosnę od marca.
pozd
ANDU
ODPOWIEDZ