Hortensja - uprawa, odmiany. Kiedy przycinać?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lejwoda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2013-01-10, 11:09

Hortensja - uprawa, odmiany. Kiedy przycinać?

Post autor: lejwoda »

DSCI0003.JPG
Małźonka na jakiejś damskiej kawce usłyszała źe hortensje lepiej przycinać wiosną.
Tylko że teraz całkiem mi zagłusza bukszpan i zbytnio ocienia go miejscami i nie mogę go ostatni raz przyciąć.
Co Wy na to?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Hortensja kiedy przyciąć

Post autor: rafaloku »

Pamiętasz może jaki to gatunek hortensji? Niestety ja jestem słaby w rozpoznawaniu ze zdjęć...

Niektóre hortensje, jak hortensja ogrodowa, hortensja dębolistna, hortensja kosmata i hortensja piłkowana, kwitną na pędach zeszłorocznych i nie tnie się ich w ogóle. Przycinając wytniesz pędy z pąkami i roślina nie zakwitnie. Wycina się jedynie po zimie pędy przemarznięte (z których i tak już nic nie będzie) oraz przekwitłe kwiatostany.

Wiosną natomiast przycina się hortensje, które kwitną na pędach tegorocznych. Po cięciu wytworzą nowe pędy, na których pojawią się kwiaty. Do tej grupy zalicza się takie gatunki: hortensja bukietowa, hortensja drzewiasta. Tniemy pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Oczywiście dla ograniczenia wzrostu możesz przyciąć, niezależnie od gatunku. Tylko rzeczywiście zrób to wiosną i jeżeli to hortensja z pierwszej grupy (kwitnąca na pędach zeszłorocznych) to po cięciu przez rok nie zakwitnie. Do Ciebie należy wybór, czy wolisz mniejszą ale nie kwitnącą, czy większą pełną kwiatów. Zresztą wcześniej czy później i tak znowu urośnie. Może lepiej rośliny przesadzić dalej od siebie?

Więcej: Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje?
Rafał
Awatar użytkownika
lejwoda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2013-01-10, 11:09

Re: Hortensja kiedy przyciąć

Post autor: lejwoda »

Witam.Zawsze przycinałem na jesieni do ok10-20 cm i były ładne duże kwiaty no ale kobiety zmienne są.Więc chyba ustąpię moim paniom i zostawię przycinke do wiosny.
To fotka z lipca więc kwitnienie się dopiero zaczyna
To fotka z lipca więc kwitnienie się dopiero zaczyna
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Hortensja kiedy przyciąć

Post autor: Bettiw »

Tak mi się zdaje że w tym miejscu są trzy krzewy hortensji, podobne do ogrodowych, może na początku za gęsto posadziłeś i stąd problem, może jeden krzew przesadzisz w inne miejsce, gdzie będzie mógł się pięknie rozrastać, a pozostałe nie będą zacieniać bukszpanów.
Awatar użytkownika
lejwoda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2013-01-10, 11:09

Re: Hortensja kiedy przyciąć

Post autor: lejwoda »

Witam.Nie wiem jakie to gatunki bo są różne.Może faktycznie zostawię cięcie do wiosny,no i zobaczymy.
Dzięki za radę. :-D
ODPOWIEDZ