Lilak pospolity - uprawa, przycinanie, wymagania

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lejwoda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2013-01-10, 11:09

Lilak pospolity - uprawa, przycinanie, wymagania

Post autor: lejwoda »

Mam problem.Kiedyś posadziłem trochę bzu żeby odgrodzić się od ulicy.Ładnie się rozrósł tylko miał coraz mniej kwiatów(od jakiegoś czasu wogóle )nawoziłem,przycinałem,przerzedzałem i nic.Po drugiej stronie ulicy rośnie na dziko i ma piękne kwiaty.Czy może ktoś miał taki problem? Dzięki.
Załączniki
Może liście tego dębu z tyłu są szkodliwe
Może liście tego dębu z tyłu są szkodliwe
Ani jednego pączka
Ani jednego pączka
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Bez-Lilak

Post autor: Danka »

A może za mocno przycinasz ?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Bez-Lilak

Post autor: tadek »

A czy tniesz swoje bzy o odpowiedniej porze?

Zajrzyj do tematu - Cięcie drzew i krzewów ozdobnych
Podstawowym czynnikiem decydującym o terminie cięcia jest pora kwitnienia. Od lutego do momentu rozpoczęcia wegetacji przycinamy krzewy i drzewa kwitnące latem i jesienią...
... W powyższym terminie nie wolno ciąć krzewów zakwitających wiosną, takich jak forsycja, krzewuszka, lilak, złotlin i wiele innych. Rośliny te tworzą pąki kwiatowe latem ubiegłego roku i gdybyśmy je przycięli przed kwitnieniem, po prostu nie mogły by zakwitnąć. Dlatego też tniemy je dopiero po kwitnieniu, skracając przekwitłe pędy o 1/3 ich długości.
A jak jest u Ciebie, kiedy tniesz swoje bzy?

:|

Warto przeczytać również: Lilak pospolity - odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie oraz Choroby bzu lilaka - dlaczego nie kwitnie, brązowe, skręcone liście
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Bez-Lilak

Post autor: pogodynka »

Dziekuję za link,który również przeczytałam.Ja nie narzekam na mój kwitnący bez,ale ja nie przycinałam nigdy drzewa ,tylko wycinałam przekwitłe kwiatostany. Dokładnie jak to robić jest opisane tutaj: Jak i kiedy przycinać bez?
Awatar użytkownika
lejwoda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2013-01-10, 11:09

Re: Bez-Lilak

Post autor: lejwoda »

Dzięki.Chyba macie rację,problem tkwi w przycinaniu(poleciałem po bandzie i ciąłem do tej pory maszynowo i pod linijkę jak żywopłot a tu trzeba trochę serca).Spróbuję przyciąć po kwitnieniu,To samo dotyczy forzycji które u mnie z kolei poszły w kij.
Kiedyś zasłaniały viatę przystanku z tyłu teraz jak widać
Kiedyś zasłaniały viatę przystanku z tyłu teraz jak widać
W wypadku tych forzycji chciałbym zastosować terapię szokową(inaczej nie ogarnę)ściąć do metra i wyciąć odrosty powyżej 5cm grubości.W przyszłym roku na pewno nie będzie nic ale za 2 lata powinny być efekty.Co o tym myślicie?
ODPOWIEDZ