Piwonia krzewiasta - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
riane
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-08-27, 06:33

Post autor: riane »

Niech się ktoś pochwali, że ma pięknie pachnącą piwonię krzewiastą! Przecież niemożliwe, żeby wszystkie śmierdziały!
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

riane pisze:Niech się ktoś pochwali, że ma pięknie pachnącą piwonię krzewiastą! Przecież niemożliwe, żeby wszystkie śmierdziały!
No widzę, że problem zapachu ~riane ciągle nurtuje. :lol:
I w związku z tym poradziłbym z innej strony:
swoją piękną, żółtą piwonię oglądaj z daleka, a obok posadź kilka odmian nie mniej pięknych piwonii bylinowych. Białych, różowych, czerwonych a co najważniejsze...pachnących. ;-)
Krzewiasta do oglądania, a bylinowe do wąchania :-D

Problem zniknie?
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
riane
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-08-27, 06:33

Post autor: riane »

Tak chyba zrobię. Zaopatrzyłam się w literaturę fachową. Zaraz po wtopie z Sarah Bernhart, która oczywiście pięknie wygląda, ale NIE PACHNIE! A czekałam aż zakwitnie 2 lata...
Teraz nie kupuję nic, czego wcześniej nie sprawdzę w literaturze albo najlepiej na własny nos w sklepie :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zdecydowanie rada Herbiego o uzupełnieniu piwoniami bylinowymi jest przydatna. Ja mam dwie piwonie bylinowe i rzeczywiście pięknie pachną. A o piwonii krzewiastej i tak dalej marzę, choćby tylko do oglądania.

:-)
mara
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-14, 18:46

Post autor: mara »

Witam.
Mam w swojej kolekcji 11 dużych kęp piwonii bylinowych po babci .Jeszcze kilka lat temu chciałam się ich pozbyć,a teraz ani myślę. Zakochałam się w tych roślinach i co jakiś czas dzielę się ze znajomymi . Nie znam ich nazw,ale dają popis kształtów i zapachów.
Żadna krzewiasta im nie dorówna. Żółta półpełna krzewiasta najprzyjemniej pachnie-trochę cytryną ale spektakl trwa bardzo krótko bo kwiaty nie są trwałe -około 3 dni od rozkwitnięcia.
Pozdrawiam i życzę wiosennego nastawienia bo zimowe męczy :roll:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mamy nadzieję, że w sezonie pokażesz zdjęcia swoich piwonii w pełnym rozkwicie. :-D
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

I ja jestem ciekawa Twoich odmian Maro, bo co jak co ale piwonie bardzo lubię :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

sadzenie piwonii

Post autor: elakrztuk »

W zeszłym roku dostałam piwonie i posadziłam je niedaleko drzew czy nie będzie to im przeszkadzać :-(
mara
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-14, 18:46

Re: sadzenie piwonii

Post autor: mara »

elakrztuk pisze:W zeszłym roku dostałam piwonie i posadziłam je niedaleko drzew czy nie będzie to im przeszkadzać :-(
To zależy jakich dużych ,piwonie mogą rosnąć w lekkim półcieniu i też ładnie kwitną .Ważne żeby im nie "wyjadały witaminek" bo są żarłoczne.Powodzenia
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Czym różnią się piwonie bylinowe od krzewiastych?

Ja mam piwonie białą, różową i bordową. Dwa lata temu koło mojej mamy likwidowano ogródki działkowe i wykopała wiosną piwonie. Przyniosła mi je. Byłam przekonana, że po takiej operacji nie zakwitną ale myliłam się. Kwitły przepięknie. Za to w ubiegłym roku zakwitła tylko bordowa i to tylko jeden kwiat.

Nie wiem co się stało. Ciekawa jestem jak będzie w tym roku. Nie wiem czy nawozić je, nie wiem jaką glebę powinny mieć.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Ewo najkrócej mówiąc to bylinowym na zimę usychają całe części nadziemne i wiosną odrastają od korzeni. Krzewiaste natomiast jak nazwa wskazuje są podobne do krzaczków. Mają też inne liście i kwiaty :-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Wobec tego moje są bylinowe :-D
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Do Dawida opisu dodam jeszcze różnicę w kwiatach jaka jest między bylinowymi, a krzewiastymi. Te drugie mają je większe i co tu dużo mówić piękniejsze z formy, kolorów.
Gdy zobaczyłem je kilka lat temu na pokazowej rabacie w szkółce p. Zymona to oczom nie chciałem wierzyć, że takie kwiaty istnieją. :shock:

W starożytnych Chinach tak były cenione, że uprawiane mogły być tylko w ogrodzie cesarza. Jeśli ktoś złamał zakaz ich uprawy i posadził u siebie, szybko tracił głowę :-)
I to dosłownie tracił, za sprawą kata :mrgreen:
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
zimab
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-09, 22:58

żółta piwonia

Post autor: zimab »

Jestem posiadaczką piwonii krzewiastej żółtej. Niestety nie pamiętam w tej chwili odmiany. Kupiłam ją przez internet 3 lata temu i zapłaciłam za nią 300 zł. Tak tak to nie jest pomyłka. Płakać mi się chciało, że za taki suchy patyk zapłaciłam tyle pieniędzy i jeszcze nie zakwitła. Dopiero w tym roku mam nadzieję, że zobaczę kwiaty. Miała 5 pąków, jeden złamał mój mąż przy okrywaniu. Jak zakwitnie to postaram się załączyć fotkę, jeśli tylko sobie poradzę, bo jeszcze tego nie robiłam. Pozdrawiam wszystkich.
Kalmia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-13, 09:26

Post autor: Kalmia »

Czas na peonie drzewiaste :-)
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ