Piwonia krzewiasta - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Matelka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-01-28, 18:11

Piwonia

Post autor: Matelka »

Obiecałam że jak mój jedyny pączek piwonii zakwitnie to wstawię zdjęcie .No i już jest w całej swojej krasie.
Załączniki
Moja śliczna piwonia.jpg
Moja śliczna piwonia.jpg (28.81 KiB) Przejrzano 5068 razy
Pozdrawiam cieplutko
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Śliczna i pewnie pięknie pachnie?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Moja żona powiedziała,dlaczego my jeszcze takiej nie mamy,odpowiedziałem>szewc w dziurawych butach chodzi. A oto moje >początek kwitnienia.
Załączniki
012.JPG
007.JPG
007.JPG (50.38 KiB) Przejrzano 5051 razy
003.JPG
Awatar użytkownika
Matelka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-01-28, 18:11

Post autor: Matelka »

piwonia tak się nią zauroczyłam że jej nie wąchałam,jest niziutka i musiałabym uklęknąć

Mariusz 139 To niemożliwe żebyś w swojej kolekcji nie miał żółtej. Jak moja zawiąże nasionka to Ci podeślę.
A tak to mam prośbę jak powinnam posadzić tą różową bo ja ją zsypałam do miejsca tak jak widać na opakowaniu (zobacz poprzednią stronę) Po prostu zasypałam jej 2 młodziutkie pędy które wyrastały nieco powyżej miejsca szczepienia. Pewnie zgniją
Pozdrawiam cieplutko
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 147
Rejestracja: 2009-02-27, 23:01

Post autor: iwonaceae »

Ależ one piękne! Chyba jednak przekonam się do piwonii krzewiastych po tych Waszych zdjęciach;-) Jeśli będziecie mieli jakieś zapasy nasionek to chętnie przyjmę :-> Czekam na kolejne zdjęcia :-D
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Piwonie zakwitają bardzo szybko,każdy dzień to o kilkadziesiąt kwiatów więcej.
Załączniki
024.JPG
024.JPG (48.07 KiB) Przejrzano 5005 razy
006.JPG
006.JPG (62.07 KiB) Przejrzano 5005 razy
003.JPG
Awatar użytkownika
sabinka.t1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 37
Rejestracja: 2009-04-06, 20:51

Post autor: sabinka.t1 »

Pięknie kwitną.
U mnie w ogóle piwonia nie kwitnie i nie ma pączków :(
Niestety nie wiem dlaczego ???
Ponoć jeszcze nigdy nie kwitła :(
Nie wiem nic o niej, bo była już na działce, a mamy ją od niedawna.
guzela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-12, 15:28

Post autor: guzela »

Mariusz-cudne te Twoje Piwonie :shock: Jeszcze nie widziałm w naturze takich pięknych,dorodnych krzewów .

Właśnie przez Piwonię krzewiastą trafiłam na to forum.Szukałam informacji na jej temat,bo mam 1-roczne siewki (wysiane 2 lata temu)w doniczkach i pojawił się problem,bo mimo,że im dogadzam najlepiej jak potrafię, to liście mają blade coś :cry:
W mądrej księdze znalazłam wyjaśnienie mojego problemu-otóz one nie lubią za bardzo nawożenia,nie znoszą azotu.A ja podlałam je dwa razy przefermentowanym kurzakiem :shock: i gnojówką z pokrzywy.Ta ostatnia akurat pewnie wyszła im na zdrowie,ale kurzak :?:
Acha,i nie lubią za częstego podlewania.Okazało sie,że wszystko robię na odwrót :roll:
Od teraz zmieniam zasady ich uprawy -i liczę lata do kwitnienia-zostało jeszcze pięć :!: :-)
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Guzela,roślinie lat się nie liczy,liczy się sobie.
Kurzaki znam ,modne na Podkarpaciu,co drugi dom to prywatna hodowla kur.Jak już to stosujesz to rozcieńczone dziesięciokrotnie.Piwonia drzewiasta z siewu nie potrzebuje takich zabiegów.Może raz na kilka lat obornik.
Czasem zastanawiam się,jaki jest sens pędzenia niektórych roślin,choćby jałowców,jak im jest lepiej na postnej glebie.
A przefermentowaną pokrzywą,to moja mama spryskuje mszycę i nawozi kapustę>bardzo naturalnie,tradycyjnie i zdrowo. ;-)
guzela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-12, 15:28

Post autor: guzela »

Mariusz-sobie też nie warto liczyć lat-lepiej czuć sie zawsze młodym-przynajmniej duchem :-)
Kurzak stosuję od lat-moja mama hoduje kilka kurek .Rośliny ogrodowe i warzywka cudnie rosną po nim :-) zwłaszcza niektóre.No i jest ekologiczny co też nie jest bez znaczenia.

Mariuszku-mam prośbę,czy mógłbyś pozbierać dla mnie trochę nasionek ze swoich Piwonii,jak dojrzeją ?
W zamian chętnie wyślę Ci jakieś ciekawe rosliny ogrodowe,albo np cebulę Krynii,Amarylisem ogrodowym zwaną ;-)

Buu,chciałam dodać zdjecie,ale mi nie weszło :-( Muszę poćwiczyć ten temat .
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Re: Piwonia

Post autor: Herbi »

Matelka pisze:Obiecałam że jak mój jedyny pączek piwonii zakwitnie to wstawię zdjęcie .No i już jest w całej swojej krasie.
Matelka, to jest cudo ta twoja piwonia.Obrazek Mariusza zresztą też niczego sobie.
Osobiście najbardziej odpowiada mi jasnoróżowa i taką chciałbym kiedyś mieć w ogrodzie.


Co do gnojówki z pokrzyw to stosuję ją jako nawóz od wielu lat. Jak wyglądają kwiaty po zastosowaniu tego nawozu mozna zobaczyć w moim wątku ogrodowym.
Do młodych roślin stosuję rozcieńczenie 1:20 a do wymagających, dorosłych 1:10.


Pozdrawiam
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Dostałem w prezencie i nie mam pojęcia jaka to odmiana,może ktoś jest na tropie :-> Obecnie nie kwitnie ,jest w pączkach.
Załączniki
042.JPG
042.JPG (61.22 KiB) Przejrzano 4889 razy
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Zapowiada się interesująco. Zaczekajmy aż zakwitnie.
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Jeśli wygląda tak jak ta "namierzona" przeze mnie w poznańskim ogrodzie botanicznym, to może to być piwonia delikatna (Peonia tenuifolia).
Obrazek

W ogrodzie botanicznym we Wrocławiu z kolei sfotografowałem piwonię pełnikowatą (Peonia Potanina).
Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Herbi chyba jednak nie. Ja pokażę jeszcze jedno zdjęcie na tle swoich sianych, naprawdę jest bardzo piękna. Ma liście bardziej szersze. Ta druga to...zastanowienie. :?:
Załączniki
109.JPG
ODPOWIEDZ