Żywopłot kwitnący - gatunki, odmiany. Co posadzić?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
MarPod
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-11-09, 08:22

Żywopłot kwitnący - gatunki, odmiany. Co posadzić?

Post autor: MarPod »

Witam

Zaierzam przedzielić nasz ogródek kwitnącym żywopłotem, może ktoś polecić coś ciekawego w tym temacie? a może jakieś fajne krzaczki zrobić w formie zywopłotu?

Będę wdzięczny za opinie i sugestie. Pozdrawiam
Basia1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2011-09-29, 09:43

Post autor: Basia1 »

Pytanie jak wysoki i czy powinien być zwarty ten żywopłot.
Możesz zastosować: tawuła, pięciornik, krzewuszka, pęcherznica, forsycja. Wybór w odmianach jest naprawę ogromny.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Zazwyczaj odznacza się części ogrodu niskimi żywopłotami. Istnieją gatunki kwitnące, ozdobne z liści czy owoców. Najlepsze gatunki to: berberys (moim zdaniem najlepszy wybór - roślina w bardzo wielu odmianach, łatwo dostępna, bardzo popularna na żywopłoty, można roślinki tak przycinać aby tworzyły wspaniałe konstrukcje), żylistek, trzmielina, bukszpan wieczniezielony, pigwowiec, janowiec, ligustr pospolity, ognik a także gatunki wspomniane już przez Basie1.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Kwitnący żywopłot

Post autor: saba »

Mam pytanie co do cięcia pęcherznicy. Muszę powiedzieć że posiadam jedną i owszem tnę ją ale z szerokości i jakoś nie przyszło mi do głowy, że mogę ją dowoli skracać z wysokości a ma już jakieś 3m.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Kwitnący żywopłot

Post autor: ATA »

Szkoda Sabo, że nie przycinałaś pęcherznicy od początku jej istnienia w Twoim ogrodzie. U mnie rośnie żywopłot z odmiany Luteus. Co roku jest porządnie przycinany (a nawet dwa razy do roku by się przydało). Według mnie możesz ją spokojnie przyciąć do odpowiadającej Tobie wysokości. W górę i tak odbije, a i w szerokość jej przybędzie.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Kwitnący żywopłot

Post autor: saba »

Dziękuję bardzo z wiosny ją skrócę i to dość sporo. ATA wiesz może jak uzyskać sadzonki z tego co się odcina?
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Kwitnący żywopłot

Post autor: ATA »

Ten krzew rozmnaża się dość łatwo. Gdzieś już o tym pisałam. Ja po prostu wkładam do doniczek z ziemią wymieszaną z piaskiem odcięty kawałek, tak aby co najmniej jedno oczko było przykryte ziemią. Trzeba utrzymywać w miarę wilgotne podłoże, ale bez przesady. Jeśli doniczki zostawisz na dworze, to tylko w cieniu, nie trzeba zakładać osłon. Oczywiście najlepiej sadzonki uzyskać jesienią lub wiosną. Jeśli będziesz ciąć wiosną to jak najwcześniej. Pęcherznica rozpoczyna wegetację około maja. Jeśli przytniesz zbyt późno, to "będzie płakać". Pisałaś, że przycinałaś na szerokość, to chyba niepotrzebny ten wpis o terminie cięcia, ale dla informacji pozostawię.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3365
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Kwitnący żywopłot

Post autor: bez »

A ja proponuję pigwowiec japoński.
Akurat kwitnie:

Obrazek

Poza tym, owoce ma jadalne.
Miłego dnia !
B.E.Z.
ODPOWIEDZ