Ligustr - owoce trujące?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Raptorowaty
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-08, 21:03

Ligustr - owoce trujące?

Post autor: Raptorowaty »

Witam!
Czy owoce tejże roślinki są bardzo niebezpieczne? Mam ogródek i zastanawiam się czy bezpiecznie jest posadzić ją wzdłuż płotu (obawiam się żeby małe dzieci skuszone wyglądem nie sięgnęły po owoce). I czy po wysuszeniu owoców, zawierają one nadal truciznę, czy toksyny zostają zneutralizowane?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witaj. Jeżeli chcesz wykorzystać ligustr na żywopłot to będzie on zapewne cięty przez ciebie ciągle, w celu lepszego rozkrzewienia, z resztą jak to się robi u żywopłotów. Przycinane systematycznie, krzewy rzadko wydają kwiaty, a co za tym idzie owoce. ;) Dla ludzi owoce są lekko trujące (spożyte w większej ilości mogą być przyczyną zgonu), natomiast ptaki chętnie je zjadają.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Raptorowaty
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-08, 21:03

Post autor: Raptorowaty »

ok, dzięki wielkie ;)
Eluda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 46
Rejestracja: 2010-08-14, 20:30

Post autor: Eluda »

Ja właśnie posadziłam ligustra nie zdając sobie sprawy z trujących właściwości jego owoców :kwasny: , po ogrodzie biegają psy, mam nadzieję, że uda mi się zapobiec zjadaniu owoców. Krzaczek jednak wygląda pięknie, ma śliczne jasno zielone liście i do tej pory mnóstwo ich na gałązkach. :-)
Awatar użytkownika
PiotrS
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-12, 17:53

Post autor: PiotrS »

...że trujący to wada, ale szczególnie pstry ligustr ślicznie się prezentuje i jak zauważyłem w trochę cieplejszym klimacie jest zielony nawet zimą :)
Pozdrawiam Piotr
ODPOWIEDZ