Jak chronić drzewa przed zwierzętami?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Jak chronić drzewa przed zwierzętami?

Post autor: S_H_A_D »

Witam wszystkich i bardzo proszę o pomoc.
Posadziłem u siebie las jakieś 6 lat temu, ale corocznie coś dosadzam i to nie z powodu zmiany wizji mojego zalesienia ale co zimowego wymierania sadzonek jakieś 30%. Powód to dzika zwierzyna, która rok rocznie barbarzyńsko panoszy się na mojej działce. W tym roku postanowiłem zdecydowanie zagęścić zalesienie by przypuszczalnie zmniejszyć straty powodowane przez zwierzynę, i dosadziłem 2 tys. drzewek. Efekt jest taki że zniszczone jest jakieś 90% sadzonek. Młode drzewka obgryzają zające których jest pełno, jak drzewko jakieś wyższe i starsze to się nim sarenka „zaopiekuje” a jak jeszcze starsze to i dzik też się potrafi nim zająć. Efekt jest taki że przez 6 lat mój lasek praktycznie nic nie urósł – to co podrośnie przez wiosnę i lato jest zjadane jesienią i zimą. Jedyne drzewa które u mnie nie cierpią od zwierzyny to sosna, świerk i jodła, oraz modrzew (choć ten czasami też jest uszkadzany). Pozostałe gatunki: dąb, buk, jawor, jesion, klon, brzoza, platan, olcha, orzech, kasztanowiec a nawet daglezja i kolczasta glediczja rok rocznie niszczone są przez zwierzęta.
Bardzo proszę was o pomoc w wymyśleniu jakiegoś sposobu na osłonę drzewek. Oczywiście najlepszym sposobem było by każde drzewko zagrodzić siatką metalową lub z tworzywa jednakże ze względu na ich ilość jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie (może macie namiary na jakieś tanie źródło takich materiałów). W tym roku zacząłem kombinować i osłoniłem niektóre drzewka workami z tworzywa sztucznego (takie worki jak na ziarno, paszę czy ziemniaki) jednakże wiele drzewek pod naporem śniegu, który naleciał za owinięcie powyginało się (na zdjęciu). Myślałem także o tym że można by obwiązywać drzewka jakimś materiałem, pociąć ścierki, prześcieradła itp. Jeżeli chodzi o preparaty odstraszające to też drogi i nieskuteczny sposób. Proszę o wasze pomysły, sprawdzone metody i wszystko co wam przyjdzie do głowy na w miarę tanie osłonięcie drzewek.
Lubię dzikie zwierzęta, ale to naprawdę przykre przejść się wiosną na spacer i zamiast podziwiać rozwijającą się przyrodę oglądać jak kilkuletnia praca poszła na marne. Oto przykłady działalności zwierzyny:

Tak na jesień wyglądał rząd buków:

A tak teraz:

Tak wyglądają Dęby:

Daglezje zaczęły żółknąć i zamierać od obgryzienia:

Z 1,5 metrowych jaworów zostały 15 cm patyki

Skrócone o połowę kasztanowce:

Kolczaste glediczje zostały bez ani jednej gałęzi – został tylko sam kolczasty przewodnik:

Osłona z worków:

Jak widać nie do końca skuteczna:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Moim zdaniem jedyny skuteczny sposób by uchronić drzewka przed zwierzętami to ogrodzić cały lasek ogrodzeniem z siatki.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki drucianej - krok po kroku
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

gosia2501 pisze:Moim zdaniem jedyny skuteczny sposób by uchronić drzewka przed zwierzętami to ogrodzić cały lasek ogrodzeniem z siatki.
Mąż postarał się o jakiś środek do smarowania drzewek. Nie wiem jak to się nazywa. Ale rozpuszczał to w wodzie, a później ręka w rękawicy smarowaliśmy czubki wszystkim drzewkom. I pomogło. Drzewka są nieuszkodzone a sarny przychodziły na pole i już późną jesienią obgryzały rokitniki. :( Na sarny to pomogło ale na resztę zwierzyny chyba najlepszy jest płot.
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Witam teren zajmuje ponad 1ha i w dodatku jest w kształcie prostokąta którego jeden bok ma około 900m a drugi 300m tak więc siatki to by mi poszło ponad 2000 m – na takie coś mnie absolutnie nie stać, koszt takie przedsięwzięcia jest gigantyczny. Co do preparatów na smarowanie to jeśli pomaluje same czubki to obgryzą mi boczne gałęzie, jeśli i te gałęzie pomaluję to mi całą korę obgryzą z przewodnika – tak więc musiał bym całe drzewka smarować a przy takiej ilości to też drogo wychodzi. I nie zna każdą zwierzynę skuteczne.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli nie stać cię ogrodzić cały teren to ogrodź siatką leśną tyle ile możesz. Prawda jest taka, że twoje młode drzewka są wyśmienitą stołówką dla wszelkiej zwierzyny. A jak ogrodzisz choć kawałek i drzewka podrosną, nie będą już tak mocno obgryzane i siatkę będziesz mógł przenieść na kolejny kawałek pola. Inaczej nie ma sposobu na dziką zwierzynę, bo nawet dokarmianie w okolicy młodego lasu, nie uratuje go przed obgryzaniem. Większość młodych lasów jest ogrodzona i to na kilka lat, bo inaczej nic by nie urosło jak to ma miejsce u ciebie.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

W sklepach ogrodniczych lub u leśniczego można kupić specjalne repelenty chroniące drzewka przed zwierzyną leśną do smarowania. Smarujemy jesienią drzewka, bądź moczymy w rozcieńczonym środku kawałki tkaniny i wieszamy na sznurku który rozciągamy na palikach grodzących grupę drzew.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Witajcie wpadłem na pewien pomysł i chciałbym się zapytać co o nim myślicie. Gdyby ogradzać każde drzewko nie siatką ogrodową, metalową itp. tylko siatką z włókna szklanego – taką która się kładzie pod wylewki, albo na styropian.
Jako że włókno szklane to nie powinna negatywnie oddziaływać na sadzonki i glebę i będzie wytrzymała. Wiadomo że jest giętka i bardzo elastyczna to minimum 2 paliki (teraz tylko się zastanawiam gdzie kupić najtańsze).
A wracając do siatki to rolka 50m kosztuje około 60zł – na jedno drzewko wyszło by 1m siatki czyli 1,2 zł za siatkę na jedną sadzonkę + 2 kołki jakieś 1zł = to będzie 2,20zł do 2,50zł ogrodzenie jednego drzewka. Siatka ma oczka przepuszcza, promienie słoneczne, drzewko będzie dobrze wentylowane. Problem w tym że te siatki mają tylko 1m wysokości – przynajmniej tylko takie znalazłem. Zastanawiałem się także nad osłonkami kwadratowymi tekpolowymi (tuba plastikowa) około 1,7 za sztukę no ale przynajmniej do tego z jeden palik tak więc wyszło by 2,20 zł - ale podobno drzewka się w nich duszą jeżeli są małe a i iglaków w takiej tubie też sobie raczej nie wyobrażam – nadają się na drzewka liściaste które mają około 2m i więcej, a u mnie żadne nie ma szans do takiej wysokości dorosnąć.
Co myślicie o tym pomyśle i czy może wiecie gdzie można kupić taką siatkę lub podobną która będzie mieć więcej niż 1m wysokości.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Równie dobry efekt da siatka ogrodnicza z tworzywa sztucznego do nabycia w każdym sklepie ogrodniczym wys. chyba do 1,6m. Ale min. na jedno drzewko to wg mnie 1,5m chyba, że za rok chcesz zakładać nowe. Ale palików min. 3 szt na drzewko.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

piwonia pisze:Równie dobry efekt da siatka ogrodnicza z tworzywa sztucznego do nabycia w każdym sklepie ogrodniczym wys. chyba do 1,6m. Ale min. na jedno drzewko to wg mnie 1,5m chyba, że za rok chcesz zakładać nowe. Ale palików min. 3 szt na drzewko.
Tylko że siatka ogrodnicza 2-3 razy droższa.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Siatka z włókna szklanego jest szkodliwa dla otoczenia i będzie nawet dla ciebie jak będziesz chciał ją zastosować. Sprawdź jakie trzeba zachować środki bezpieczeństwa przy jej używaniu i cięciu. Tak siatka jest niebezpieczna, gdyż uwalniają się z niej drobinki lotne włókien, które mogą uszkadzać skórę, oczy i drogi oddechowe. Stosuje się ją pod coś a nie luzem, inaczej nie została by dopuszczona do obrotu.
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

piotrek_ns pisze:Siatka z włókna szklanego jest szkodliwa dla otoczenia i będzie nawet dla ciebie jak będziesz chciał ją zastosować. Sprawdź jakie trzeba zachować środki bezpieczeństwa przy jej używaniu i cięciu. Tak siatka jest niebezpieczna, gdyż uwalniają się z niej drobinki lotne włókien, które mogą uszkadzać skórę, oczy i drogi oddechowe. Stosuje się ją pod coś a nie luzem, inaczej nie została by dopuszczona do obrotu.
To ciekawe co piszesz. Włókno szklane powstaje z piasku kwarcowego jest to praktycznie krzemionka, z dodatkiem dolomitu lub wapienia plus jakieś lepiszcze. Włókno szklane używa się do wyrobu filców i niektórych tkanin więc tym bardziej mnie to dziwi co napisałeś. Nigdy nie widziałem na budowie pracowników którzy byli by jakoś zabezpieczeni podczas ocieplania budynków – więc w przepisach BHP nie ma nic na ten temat. Skąd posiadasz takie "sensacyjne" informacje?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zobacz etykietkę i jakie jest na niej oznakowanie, choć możesz mieć problem z jej znalezieniem, bo na pojedynczych rolkach, często ich nie ma. A powinno się na nich znaleźć obrazkowe oznakowanie - używać w rękawicach, stosować maski ochronne i ochronę na oczy. Pracowałem z siatką i wiele osób nie używa środków bezpieczeństwa (ja sam również nie używałem :oops: , tylko w rękawice). Wystarczy by siatka dotknęła skóry to potem swędzi jak diabli. Pod słońce widać, że w miejscu swędzenia skóra się świeci drobnymi nitkami.
A co do włókna szklanego z tego co ja wiem to robi się je ze szkła, stąd jego nazwa. Jest to specyficzny proces przeróbki szkła.
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Włókno szklane produkuję się z piasku kwarcowego (krzemionki) lub ze stłuczki szklanej lub miesza się te dwa substraty w zależności jak czyste włókno chcemy otrzymać, plus jakieś dodatki w zależności jaki ma to być końcowy materiał. Tak samo produkowana jest wata czy wełna szklana używana do ociepleń czy w konstrukcjach akustycznych. Tak więc pod względem chemicznym jest to materiał obojętny, bezpieczny, ale tak jak to jest z watą szklaną z którą miałem kontakt uwalniane są igiełki szkła które podrażniają skórę i drogi oddechowe (czyli szkodliwość działa w ten sam sposób co azbest). Niemniej wydawało mi się że włókno którego używa się do siatki nie będzie uwalniać tych drobinek (widocznie byłem w błędzie). Ewentualnie są jeszcze siatki z włókna szklanego, które są dodatkowo impregnowane żywicą (wówczas nie powinna pylić) pytanie tylko czy znowu ta żywica butadienowo-styrenowa jest bezpieczna dla otoczenia. Zdaje się że lepiej będzie posłuchać ludzi którzy mi doradzają zastosowanie standardowych sprawdzonych metod, a nie eksperymentowanie które może się okazać nieskuteczne. Kupić siatkę ogrodową taką 1,20m lub 1,50m wysokości, tyczki bambusowe i osłonić wybrane drzewka.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To o czym piszesz to włókno szklane krótkie z którego robi się watę szklaną i materiały izolacyjne. Takie piece, które produkują właśnie wełnę są niedaleko mnie w firmie Rockwool. Włókno szklane wykorzystywane w matach szklanych, siatkach czy wędkach wykonuje się już ze stłuczki szklanej w specjalnej technologii wyciskania. Jeden i drugi materiał to włókno szklane ale ma różne parametry techniczne i technologię wytwarzania.
A co do siatki w powłoce polimerowej to na pewno taka siatka jest bezpieczniejsza, bo po to jest ta powłoka. Ale czy ta siatka nie jest droga?
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Tak ta żywicowana jest droższa od zwykłej i w sumie niewiele bym na tym zaoszczędził porównując do siatki ogrodowej -plastikowej(PCV). Znalazłem teraz jeszcze coś takiego: siatka plastikowa (PCV) do ochrony, grodzenia stoków (asekuracyjna) – jest prawie dwa razy tańsza niż ta ogrodowa (130zł rolka 50m z dostawą), ma 1,2m wysokości co by wystarczyło, z tym że wielkość oczek mnie zastanawia bo 4,5cm na 10cm – i teraz się zastanawiam czy te oczka nie za wielkie są (czy np.: głowa młodego zająca nie przejdzie przez taki spory otwór?). Siatka ta jest wykonana z tego samego materiału co siatka ogrodowa, nadaje się na zewnątrz (takie ma zastosowanie).
ODPOWIEDZ