Pędraki i drutowce - zwalczanie, opryski

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
mlotekone
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-18, 14:39

Pędraki i drutowce - zwalczanie, opryski

Post autor: mlotekone »

Witam, mam następujący problem ,otóż pędraki podgryzają korzenie moich krzewów i drzewek. Jaki jest skuteczny sposób na załatwienie tego paskudztwa? Podlałem roślinki roztworem preparatu Dursban 480 EC, ale nie wiem czy samo podlewanie będzie skuteczne?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Najskuteczniejsze jest zastosowanie oprysku za pomocą lancy doglebowej. Inny sposób to mechaniczne niszczenie pędraków przy wzruszaniu gleby.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ostatnio w programie "Maja w ogrodzie" mówiono o nowym środku na pędraki i drutowce, jest to szczepionka na bazie cukrów ale to jest nowość tak, że nie wiem jak to się dokładnie nazywa. Ma to działać w taki sposób, że rozpuszcza chitynowy pancerz larw i podobno działa przez dłuższy czas a do tego podobno jest niedrogi.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

W maju należy niszczyć chrabąszcze pędraków. Strząsamy je z drzew, zbierajmy z powierzchni trawnika, są w tunelach foliowych, ... . To ogranicza ich populację.
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Na pędraki polecam Basudin.
Ale czy jesteś pewny że to pędraki bo spotkałem ostatnio istną inwazję norników (gryzoni) które ogryzały korzenie na równi z powierzchnią ziemi.
mlotekone
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-18, 14:39

Post autor: mlotekone »

Pędraki na 100 %. Wykopałem padające roślinki i w dołkach znalazłem winowajców. Na nornice zamontowałem odstraszacze i nie widzę nowych tuneli w ogrodzie ,więc chyba podziałało, ale jak już wspomniałem znalazłem pędraki i drutowce.
Awatar użytkownika
sabinka.t1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 37
Rejestracja: 2009-04-06, 20:51

Post autor: sabinka.t1 »

Niestety i my odkryliśmy na działce pędraki :(
działka przechodziła z rąk do rąk, teraz jest nasza, drzewka od początku chorowały ,więc mąż je wykopał i wtedy okazało się , ze pod nimi jest mega ilość pędraków :(


Chcemy zniszczyć to wszystko jakimś środkiem co polecacie dobrego i gdzie można kupić ???
słyszałam o Biomas sugar :( ale u nas czegoś takiego nie ma :( gdzie można to zakupić i czy jest skuteczne????
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Jest również bardzo skuteczny ekologiczny sposób walki z pędrakami. Mianowicie do gleby wprowadza się populację nicieni, które atakują pędraki.
Po wklepaniu w wyszukiwarkę nicienie na pędraki wyskakują firmy sprzedające takie preparaty.
Populację nicieni na trawniku trzeba odnawiać co roku.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
sabinka.t1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 37
Rejestracja: 2009-04-06, 20:51

Post autor: sabinka.t1 »

Dziękuję.
Poproszona koleżanka znalazła jakiś środek i kupiła dla nas.
Mam nadzieje ,że pomoże ...zobaczymy
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Witam,

Odświeżę trochę temat o pędrakach.

Postanowiłem zastosować preparat Nemasys G na pędraki. Mam kilka pytań co do zastosowania tego lub podobnego preparatu.

Mam już w tamtym roku założony trawnik, w tym sadze drzewa i krzewy i przy kopaniu dołków znajduje po kilka sztuk dziennie.

Chodzi mi o to że mam sąsiadów którzy na pewno nie zastosują nicieni i teraz się zastanawiam czy ograniczę lub zwalczę pędraki na moim ogrodzie po zastosowaniu tego preparatu tylko na mojej posesji?? Czy jeżeli sąsiedzi mają w nosie te szkodniki to ja sam nic na to nie poradzę??

Jeszcze jedno, jaki dokładnie można zastosować środek chemiczny do istniejącego już ogrodu tak jak do trawnika i pod drzewka. Bo z tego co wiem to te preparaty powinno się przekopać z ziemią a u mnie nie ma takiej możliwości.

Pozdrawiam i proszę o pomoc
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Ktoś pomoże??
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z tego co wyczytałem o preparacie który podałeś, to stosuje się go przez opryskanie podłoża a nie przekopanie. A co do występowania pędraków, to ograniczysz je na chwilę, tzn. rok, tylko w swoim obszarze, te od sąsiada raczej nie przejdą do ciebie ale nowe pokolenie chrabąszczy może złożyć jaja i pędraki pojawią się na nowo. Tak jak piszą w instrukcji stosowania ww. preparatu, oprysk trzeba wykonywać regularnie, aby był skuteczny, bo nie jest to zabieg jednorazowy.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Wiem, że to nie jest zabieg jednorazowy bo bym go wykonywał co roku. Chodziło mi właśnie o to czy u mnie dzięki temu ograniczę populację pędraków. Dzięki Piotrek za odpowiedź teraz już na pewno użyje tych nicieni. Tylko się zastanawiam czy w maju mogę go zastosować bo teraz już kasy nie ma. Czy jednak czekać do jesieni.

Pozdro
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Rozwój larw chrabąszczy w ziemi trwa kilka lat, zależny jest od wielu czynników pogodowych i od rodzaju chrząszczy. Myślę, że możesz i w maju i na jesieni zrobić oprysk.

Więcej w poradniku ogrodniczym: Pędraki w trawniku - zwalczanie, jaki środek na pędraki
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Jak zrobię w maju to następny oprysk dopiero w przyszłym roku bym zrobił bo te nicienie bardzo drogie są a pierwsza dawka wg tego co na stronie producenta jest napisane wynosi jedno pudełko (100zł) na 100 m2 a takich pudełek to ze 8 na pierwszy raz muszę kupić.
ODPOWIEDZ