Czy mleko zakwasza glebę?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
drzewko_owocowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-05-10, 13:42

Czy mleko zakwasza glebę?

Post autor: drzewko_owocowe »

Witam!

Ostatnio czytałam, że paprotki domowe można od czasu do czasu podlać wodą z mlekiem, ma to wpływać na kwaśność gleby, którą z kolei paprotki lubią. Czy jeśli różaneczniki też lubią kwaśną glebę, to można je podlać taką mieszanką? Czy ktoś próbował kiedyś czegoś takiego?
Jeśli tak, to z jakimi rezultatami?
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Do zakwaszania gleby polecam nawozy z siarczanem amonu i potasu. A mleko proponuje zostawić do picia:)
drzewko_owocowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-05-10, 13:42

Post autor: drzewko_owocowe »

łeee... jestem zawiedziona, myślałam że odkryłam jakiś 'babciny" domowy sposób na zakwaszanie gleby, a tu kiszka franciszka..;)

w każdym razie dzięki za odpowiedź :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mleko może i by się nadawało ale tak na chłopski rozum to pewnie nie mogło by być to mleko ze sklepu tylko takie prosto od krowy i do tego zakwaszone. Słodkie mleko wątpię, że miało by wpływ na zakwaszenie, w glebie już by nie podlegało procesom fermentacji. Ale to tylko moje rozważania. :-D
gosia7114
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-17, 19:38

Post autor: gosia7114 »

Ja nie o mleku, ale o różanecznikach. Zamiast kwiatów rosną łodyżki z liśćmi. Co z tym zrobić?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nic nie robić, co najwyżej cieszyć się, że rhododendron ma nowe przyrosty. ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Ja natomiast czytałem, że podlewanie wodą z małą ilością mleka jest tylko po to, aby paprotka nabrała żywszego koloru liści tzn. bardziej zielonego. Zaleca się taki sposób tylko wtedy, gdy paproć ma wyblakłe liście (efekt braku nawozu azotowego) ale poza tym jest to efekt długotrwały. :-D Pozdrawiam

Na koniec mała ploteczka:
Podobno paprotka przybiera kolor bladozielony, po prostu blednie, gdy jej właściciel jest chory. Może ze względu na to, że chory nie ma siły na podlewanie. :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Na koniec mała ploteczka:
Podobno paprotka przybiera kolor bladozielony, po prostu blednie, gdy jej właściciel jest chory. Może ze względu na to, że chory nie ma siły na podlewanie.
hehe no ciekawostka
To moje, żywe zielone ostre kolorki mają :mrgreen: ciekawe czy ja zdrowa czy te deszcze im pomogły hiihih
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

A może jesteś energiczną kobietą i przechodzi to na rośliny :lol: Nigdy nic nie wiadomo.... :roll:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Eluda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 46
Rejestracja: 2010-08-14, 20:30

Post autor: Eluda »

Petrus pisze: Na koniec mała ploteczka:
Podobno paprotka przybiera kolor bladozielony, po prostu blednie, gdy jej właściciel jest chory. Może ze względu na to, że chory nie ma siły na podlewanie. :lol:
Petrus padłam :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Może ziarnko prawdy jest w tym stwierdzeniu. Gdy właściciel dba o roślinę ona odwdzięcza mu się pięknym wzrostem, a czasem kwitnieniem (zależy od gatunku).
Ostatnio nawet słyszałem od pewnej osoby, że warto dziękować (po cichu) roślinie, gdy ta kwitnie i dostarcza nam tym samym radości :->
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ