Co to za drzewo - Grab?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Co to za drzewo - Grab?

Post autor: usnar »

Witam.

Dostałem takie drzewko w prezencie od znajomego, wydaje mi się, że to jakaś odmiana buku, ale nie jestem pewien.

Chodziłem dzisiaj po lesie z psem i znalazłem szkółkę buków, koło których rosły takie właśnie drzewka, tyle że około 1,2m wysokości. Na wiki znalazłem opis że buk ma liście zakończone włoskami, ten też ma delikatne włoski ale tylko zaraz po wyjściu z pąka. Wiem że są różne odmiany buków więc może to jest jakaś jego odmiana, a może to grab?
Załączniki
IMG_1874.jpg
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A mi przypomina grab.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja też twierdzę, że jest to buk :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Post autor: usnar »

Dziękuję za odpowiedź, ale nadal nie wiadomo co to może być.

Czy macie jakieś dobre rady, co zrobić żeby to drzewo rosło szybko w górę? Chodzi mi o to, że chciałbym żeby drzewo miało jakieś 2 metry wysokości pnia zanim zaczną od niego odchodzić gałęzie na boki, no po prostu żeby wyglądało ładnie a nie jak leszczyna :)

Zdradzę w tajemnicy, że chcę je posadzić na środku ogrodu w dniu kiedy urodzi mi się syn, to już niecały tydzień :)
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

drzewo

Post autor: marylka966 »

Ja też sądzę że jest to grab.Gratuluję pomysłu .Pozdrowienia .
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Możesz wyciąć boczne pędy by wzmocnić pęd wiodący. Aby urosło na około 2 metry musisz jeszcze trochę poczekać :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Post autor: usnar »

Hehe wiem, ale nigdzie mi sie nie spieszy, niech sie spokojnie rozwija razem z synkiem :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Pewnie :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Kimek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-10, 10:28

Post autor: Kimek »

Witam !
Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat ;-) . Pracowałem w lesie parę lat i troszkę naoglądałem się różnych drzewek. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że jest to wiąz. Trudno stwierdzić z tego zdjęcia czy jest to wiąz pospolity ( najprawdopodobniej ), górski czy też srebrny. Buk ma liście gładsze o znacznie mniejszej ilości nerwów. Grab jest bardziej podobny do wiązu lecz jego liście posiadają długi ogonek, na tym zdjęciu widać, że ogonka prawie brakuje. TO WIĄZ :lol: . Jeśli chodzi o to aby rosło prosto a się nie rozkrzewiło to nie ma najmniejszej obawy. Wiąz ma to do siebie, że właśnie tak rośnie.
Mała sugestia : jeśli ogród nie jest za duży to zastanawiałbym się nad jego posadzeniem pośrodku. Jak mi urodził się syn ( 14 lat temu ), posadziłem buk ( bardziej się krzewi od ok. 2 metrów robiłem koronę. Pozdrawiam ;-)
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Bradzo mi się podoba ten pomysł :-D
Mój mąż posadził dąb na cześć swojego syna :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A ja posadziłam kasztana - gdy urodziła się córka :-D Dąb mi jakoś do córy nie pasował, a kasztan był życzeniem co do koloru włosów ;-)
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Trochę może po czasie.Nie wiem, czy Kimek jest jeszcze z nami, ale chyba za krótko pracował w lesie,bo to nie jest wiąz.Bardziej przypomina mi to grab, a nawet leszczynowca. Ofiarodawca powinien właściwie poinformować obdarowanego co otrzymuje w prezencie, ale to już chyba w między czasie się zdążyło wyjaśnić.
PAPAJ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2012-02-24, 06:51

Re: Co to za drzewo? (Grab?)

Post autor: PAPAJ »

Prezentowana sadzonka wyrośnie na pięknego graba. Gładki, twardy grab. Wdzięczne drzewo do obserwacji podczas wzrostu. Wiadomo co wsadzisz do Matki Ziemi i nie wiesz co z tego wyroście. Jedno z ciekawszych drzew w mojej opinii.
ODPOWIEDZ