Wierzba mandżurska - choroby, szkodniki, zwalczanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
MINIEK2010
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-04-21, 13:26

Wierzba mandżurska - choroby, szkodniki, zwalczanie

Post autor: MINIEK2010 »

Witam serdecznie. Proszę o pomoc tych, którzy naprawdę wiedzą jak z tym walczyć.
Przypuszczam że to mszyca ale nie jestem pewien.

Zauważyłem że przez tę chorobę/grzyba/robaka na danych gałęziach zaprzestały wyrastać nowe pędy liści. Czy są państwo w stanie powiedzieć mi co to jest i jak to
zwalczyć ? Pozwolę sobie zamieścić dwa linki do dwóch zdjęć z tym problemem (nie wiem czy załączone zdjecia się pojawią więc wolę abyście dostali linki).

Prosiłbym też o podanie mi jakiegoś środka, który mógłbym zakupić w celu zwalczenia tego paskudztwa.

Z góry ślicznie dziękuję i wszystkich pozdrawiam !!
Załączniki
WierzbaMandzurska3.jpg
WierzbaMandzurska3.jpg (30.67 KiB) Przejrzano 8686 razy
WierzbaMandzurska1.JPG
WierzbaMandzurska1.JPG (26.87 KiB) Przejrzano 8686 razy
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Myślę, że to rdza. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na ten temat. http://poradnikogrodniczy.pl/wierzba.php
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Może to być też jakiś grzyb lub pleśń :roll:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Wygląda jak olbrzymie skupisko przędziorków albo innych maleńkich pajęczaków. Ale też obstawiałabym grzyba. Szkoda, że zdjęcia nie można powiększyć.
Miniek - od kiedy jest to "coś" na wierzbie?
pyzas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-26, 16:30

Post autor: pyzas »

Witam!

Z przykrością stwierdzam, że mam dokładnie ten sam problem, warto wspomnieć, że całe drzewo jest pokryte błonką (pajęczyną). Wczoraj spryskałem wierzbe preparatem Dithane NeoTec 75 WG i zobaczymy co z tego wyniknie.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Ja na swojej też to zauważyłam. Nie na manżurskiej, nie wiem jak się nazywa.
Wygląda jak zwykła wierzba która rośnie nad wodami, ale moja jest szczepiona. Też ma taki "puchaty" czerwony nalot.
Nie przypomina to rdzy, którą co roku mam na Iwie.

Czy może już ktoś rozgryzł co to może być?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja myślę tak jak Asiek, że to jednak przędziorki. Wygląd kolonii i jej kolor na to wskazuje.
dendro
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-17, 10:07

Post autor: dendro »

Wystarczy lupa i bedzie wiadomo czy przędziorki
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Diapauzujące samice przędziorka wyglądają dokładnie tak jak na zdjęciu, ale oczywiście ważna jest obecność delikatnej pajęczynki.
Polecam wykonać oprysk Talstarem.
Awatar użytkownika
xyz_123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-24, 11:03

Post autor: xyz_123 »

Witam, też wołam pomocy :-(
Moja wierzba iwa 'curly locks' ma pełno rdzawych plamek, wyczytałam, że to rdza.
Wcześnie latem też już była, ale poradziłam sobie pryskając Brawo lub Topsinem, nie pamiętam, teraz jest tego więcej, a środek nie działa, czy jest coś bardziej skutecznego, poprzednio oberwałam wszystkie porażone liście, ale przecież to nie jest chyba wyjście jedyne.
Może ktoś mi podpowie co można jeszcze zrobić, czy należy co jakiś czas pryskać zapobiegawczo / czym :?:
Proszę o radę
życie jest piękne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Rdza wierzby to powszechna choroba wierzb. Liście gdy opadną trzeba zebrać i spalić. Ochrona przed rdzą jest trudna, gdyż zarodniki rdzy łatwo przenoszą się przez wiatr i z deszczem. Do zwalczania chemicznego można zastosować: Dithane NeoTec 75 WG, Amistar 250 SC, Score 250 EC, Topsin M 500 SC, Discus 500 WG. Opryski powinno się wykonać bardzo dokładnie, najlepiej z dodatkiem mydła ogrodniczego aby pokryć cieczą użytkową powierzchnie wszystkich liści. Zabieg trzeba powtarzać co najmniej 3 lub 4 razy, co 10–14 dni.

O innych schorzeniach wierzb jest art. w poradniku: choroby wierzby płaczącej
ODPOWIEDZ