Brzoza - choroby, nawożenie, uprawa, pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Victor42
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-28, 12:12

Brzoza - choroby, nawożenie, uprawa, pielęgnacja

Post autor: Victor42 »

Witam wszystkich i serdecznie pozdrawiam. Proszę jednocześnie o pomoc. Piękne brzozy na mojej działce zaczynają chorować, pierwsze oznaki są jak na fotce - wypływający sok, potem prowadzi to do usychania drzewa. Czy ktoś może pomóc, co z tym zrobić aby te drzewa uratować? Dzięki z góry, pozdrawiam Victor42
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ale gdzie ta fotka?
Rafał
Victor42
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-28, 12:12

Post autor: Victor42 »

Sorki, załaczam fotke, pozdrawiam V
Załączniki
brzoza_2.JPG
brzoza_2.JPG (40.09 KiB) Przejrzano 13227 razy
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Twoje drzewo charakteryzuje się niejednorodnością struktury.Często występującą wadą są pęcherze żywiczne stanowiące gniazda żywicy między słojami. Powodują one wyciekanie żywicy przy nagrzaniu drewna przez słońce. Chociaż czy, nie jest to jakiś uraz mechaniczny??? ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Victor42
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-28, 12:12

Post autor: Victor42 »

Witam i dziękuję za odpowiedź. To nie jest na pewno uraz mechaniczny, na 100 %. Ktoś mi podpowiedzial, że może to być zgnilizna pierścieniowa, jest to możliwe? Dzieki , pzdr V
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Zgnilizna pierścieniowa jest to choroba najczęściej zagrażająca drzewom rosnącym na mokrych i ciężkich glebach — jest szczególnie niebezpieczna, gdy zaatakuje szyjkę korzeniową drzewa lub dolną część pnia. Na korze pojawiają się brunatnofioletowe, zapadające się plamy. Kora ulega nekrozie, pęka i odpada odsłaniając drewno. Choroba ta atakuje przeważnie drzewa owocowe (jabłonie, grusze i inne drzewa pestkowe). Więc raczej na Twojej brzozie nie występuje zgnilizna bo nie odpada Ci kora lecz występuja wycieki żywicy. :-D Po troszku dojdziemy do sedna sprawy... :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Victor42
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-28, 12:12

Post autor: Victor42 »

Dzięki i pozdrawiam
Victor42
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-28, 12:12

Post autor: Victor42 »

Witam ponownie. Dostałem informację,ze choroba tych brzóz jest spowodowana działalnością drwalnika i jedynym wyjściem jest ich wycięcie. Czy ktoś może to potwierdzić? Bradzo proszę, aż serce się kraje na myśl o wycinaniu takich pieknych brzóz. Pozdrawiam wszystkich i będę wdzięczny za każdą odpowiedź :-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. O ile pamiętam to drwalnik jest najpospolitszym szkodnikiem występującym najcześciej na drzewach iglastych ( świerki, sosny).Dziwi mnie tylko dlaczego znalazł się on na Twoich brzozach :shock: Drwalnik czesto żeruje w płytszych cześciach kory, natomiast głębsze partie są nietknięte :) Dlatego dobrym pomysłem będzie zastosowanie płapek feromonowych :-D Jest to dobry sposób na wytępienie szkodnika. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Victor42
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-28, 12:12

podziękowanie

Post autor: Victor42 »

Wszystkim bardzo dziekuję za pomoc i rady, podejmuje walkę. Dam znać o wynikach. Pozdrawiam
Victor42
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-28, 12:12

Post autor: Victor42 »

Stosowałem Topsin, nie widać żadnego pozytywnego efektu, dokonałem dwa opryski w okresie co 2 tygodnie. Może jakaś inna podpowiedź ratunkowa? Dzięki z góry, pozdrawiam wszystkich V
vayakon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-05-01, 21:39

Re: Chorujące brzozy

Post autor: vayakon »

Witam serdecznie, chciałam zapytać, czy udało się rozwiązać pozytywnie problem z brzozą. Na naszej również pojawiły się rdzaw, mokre plamy, po środku jest ciemniejsze "coś" i nie bardzo wiemy, co zrobić, zważywszy, że drzewo ma ponad 50 lat. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć, co to jest i jak z tym walczyć?
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Brzoza - choroby, nawożenie, uprawa, pielęgnacja

Post autor: Zenia »

Witam. Co za choróbsko przyplątało się do mojej brzozy, czy da się ją wyleczyć czy od razu lepiej wywalić ?

Obrazek
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Brzoza - choroby, nawożenie, uprawa, pielęgnacja

Post autor: Zenia »

Czy ktoś tu jeszcze zagląda czy to martwy wątek ?
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Brzoza - choroby, nawożenie, uprawa, pielęgnacja

Post autor: Danka »

Zeniu nie wiem co dolega twojej brzozie ale myślę, że trzeba ją usunąć :-(
ODPOWIEDZ