glicynia żółknie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
MARCINSOKO
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2016-07-14, 08:15

glicynia żółknie

Post autor: MARCINSOKO »

DSC02390.JPG
Jak wiemy, liście glicynii przebarwiają się jesienią. Tymczasem dziś, a jest dopiero połowa lipca, zauważyłem, że dolne liście młodej, zaledwie dwuletniej, glicynii zaczynają żółknąć. Tegoroczne przyrosty są w dobrej kondycji, ale starsze liście mnie zaniepokoiły. Może jej czegoś brak? Poradźcie.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: glicynia żółknie

Post autor: malina »

Różne przyczyny mogą powodować żółknięcie liści glicynii . Musisz dobrze pooglądać liście , może to być podłoże zbyt alkaliczne , glicynia lubi pH 6-7 , jeżeli zobaczysz plamy to może być choroba plamistość liści wtedy pomoże Topsin lub Saprol , może to być żerowanie przędziorków wtedy pryskamy Kareta Zeon 050E. Pooglądaj i wybierz może coś utrafisz . Powodzenia :)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
MARCINSOKO
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2016-07-14, 08:15

Re: glicynia żółknie

Post autor: MARCINSOKO »

Zeskanowałem liść. Nie widać na nim ani plam chorobowych ani działalności szkodników. Przynajmniej ja nie widzę. Ma wilgotno i jest nawożona. Nie wiem, co o tym myśleć.
Załączniki
glicynia.jpg
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: glicynia żółknie

Post autor: malina »

No to zostaje nieodpowiednie pH :niepewny:
jeszcze nasi specjaliści coś Ci podpowiedzą .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
MARCINSOKO
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2016-07-14, 08:15

Re: glicynia żółknie

Post autor: MARCINSOKO »

Może dodam jeszcze , że glicynia owa rośnie między dwiema sosnami, gdyż mieszkam w lesie. Problem zbytniej zasadowości gleby raczej nie wchodzi więc w rachubę. Zasilam ją kupionymi w Lidlu nawozami do kwitnących bylin, które inne rośliny uwielbiają oraz kompostem. Pod wykopaną między drzewami "grządką" podłoże jest piaszczyste (jak to w lesie sosnowym), więc nawet zaraz po podlaniu gleba jest wilgotna, a nie błotnista. Stanowisko jest dość słoneczne, południowo-zachodnie. Tyle ode mnie. Czekam na ocenę fachowców. Przy okazji przesyłam zdjęcia glicynii, którą niedawno podziwiałem w parku zdrojowym w Borżomi. Jest naprawdę imponująca. W planie ogólnym trochę nie widać koloru, ale to wielkie drzewo w centrum to właśnie ona.
Załączniki
105.JPG
108.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: glicynia żółknie

Post autor: Petrus »

Na zielonych liściach widać, że ma jaśniejszą tkankę liścia pomiędzy nerwami. To niedobór żelaza, czyli chloroza liści. Może jej też brakować siarki i cynku. To że zasilasz glicynię nawozem dla bylin nie znaczy że będzie rosła idealnie jak byliny. Byliny a konkretnie jakieś gatunki bylin (które nawozisz) mogą mieć mniejsze zapotrzebowanie na żelazo, cynk, siarkę czy inne mikroelementy (mangan, magnez itd) i taki nawóz może im starczać do prawidłowego wzrostu a glicynii nie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
MARCINSOKO
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2016-07-14, 08:15

Re: glicynia żółknie

Post autor: MARCINSOKO »

Podlałem glicynię nawozem przeciwko chlorozie. Mam nadzieję, że poskutkuje,
Przy okazji: Kiedyś omawialiśmy kwestię trzmieli na języczkach. Czy jest możliwe, że niektóre z nich kończą swój żywot na pełnych nektaru kwiatach ze względu na narkotyczne oddziaływanie?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: glicynia żółknie

Post autor: Petrus »

Czasem szczególnie u lipy jak przyjdzie solidne ochłodzenie w lecie to w pyłku zawiązują się toksyczne substancje i trzmiele mogą umierać. Niedawno mieliśmy dość mocny spadek temperatury w nocy bo chyba było 8 stopni i takie spadki też powodują osłabienie trzmieli itp i mogą umierać. Może podobne związki występują w pyłku języczek i dlatego tak się dzieje. Może też przedawkują obżarstwo pyłkiem i zgon :hyhy: :rotfl:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ