Jeżówka purpurowa - uprawa, pielęgnacja, właściwości

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Iga51 pisze:Elu, Olu, obejrzałam sobie tę nową odmianę wielokolorową Cheyenne spirit. Ciekawa odmiana. Pięknie wyglądałaby na rabacie. A mnie się podobają pełne, np. Butterfly Kisses - różowa, Sekret love - czerwona i Secret Glow - piękna pełna żółta.
Moje wysiane jeżówki są na tarasie. Ale czy one się dobrze przemrożą, skoro idzie odwilż i plusowe temperatury?
Myślę,że to im wystarczy.Często piszą o stratyfikacji nasion przeprowadzanej w lodówce w szufladzie na warzywa.... a tam temp.ok 4 stopni.Bądźmy dobrej myśli:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Igo , ja posiałam część stratyfikowanych i część - nie. W opisanych pojemniczkach. Kiełkują i jedne i drugie mniej więcej tak samo ( w pokoju na parapecie).
W moim ogrodniczym pytałam dziś o jeżówki , ale nic nie ma. Będę w Krakowie odwiedzać moje ulubione Centrum , tam jest duży wybór , mam nadzieję że będą opisane odmiany - jak również nowości. Bo mnie Igo tez się te pełne podobają - muszę dla nich trochę miejsca zarezerwować ( nie wiem , gdzie rezerwować , chyba znowu kosztem niewielkiego już trawnika :hyhy: ).
Te o których piszesz , Igo , też mi sie ogrooomnie podobają , szczególnie Secret Glow. Zresztą wszystkie piękne, ciężko by było wybrać
Załączniki
Np taką bym chciała mieć
Np taką bym chciała mieć
I nasiona tej bym chciała upolować
I nasiona tej bym chciała upolować
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

Elu, obie są piękne, ale "Milkshake" jest niesamowita. W przyszłym tygodniu pojadę do Centrum, może też coś upoluję.
Jak Twoje już kiełkują, to zastanawiam się, czy tak za tydzień, dwa, nie przynieść moich do domu. Niechby sobie wzeszły na parapecie, może byłyby szybciej i a nuż zakwitłyby jeszcze w tym roku.

Obrazek

Elu, to jest jeżówka siana w maju ub. roku, a zdjęcie jest z 03. grudnia. Jeszcze trochę i pokazałaby kolor. Gdybym je trochę wcześniej wysiała, a nie w drugiej połowie maja, to może całkiem by rozkwitły. Więcej ich miało już pąki kwiatowe.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Szkoda , że nie rozkwitła. A te z zewnątrz w pojemniczkach wzięłabym do środka , bo jak pisałam , u mnie jednakowo wschodzą i te przemrożone i niestratyfikowane. Czekałam 8 dni aż się pokazały maleńkie siewki jak główki szpilki. Zobaczymy , jaki % mi wykiełkuje.
A nasiona w sklepach dopiero się zaczną pokazywać
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: jeżówki

Post autor: Krysia »

Elu, będę patrzeć w sklepach za tymi nasionkami jeżówek. Ma być jeżówka pełna. A jakiś kolor preferowany?
Często jestem w OBI na Wielickiej i w Bonarce w Auchan, tam zawsze wiosną są nasionka.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki , Krysiu. Kolor obojętny. Po prostu jak dasz znać , że mają , to podjadę .
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: jeżówki

Post autor: lilia0405 »

To u Was bywają nasionka innych jeżówek, bo u mnie widziałam tylko purpurowa i biała . Muszę dopytać
Awatar użytkownika
kasiamajki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 46
Rejestracja: 2014-02-02, 14:15

Re: jeżówki

Post autor: kasiamajki »

Oj ,oj z jeżówkami nie tak łatwo nigdy nie wyjdą takie z jakich zbieracie nasionka gdyż te nowe odmiany to krzyżówki więc po wysianiu wychodzą te najzwyklejsze.Mam na swojej działce 14 odmian.Próbowałam zbierać i wysiewać,ale jak zwykle wychodzą tylko różowe :-D
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

kasiamajki pisze:Oj ,oj z jeżówkami nie tak łatwo nigdy nie wyjdą takie z jakich zbieracie nasionka gdyż te nowe odmiany to krzyżówki więc po wysianiu wychodzą te najzwyklejsze.Mam na swojej działce 14 odmian.Próbowałam zbierać i wysiewać,ale jak zwykle wychodzą tylko różowe :-D
Oj a ja czekam na zakwitnięcie podwójnej, hm,,,,,,pewnie się nie doczekam:( No trudno jak będą zwykle różowe też je pokocham :lol: ;)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Kasiu , ale jeśli uda sie nam dostać w centrum ogrodniczym nasiona jeżówek - to chyba inna sprawa. Nie będzie sie przecież producent ośmieszał , pisząc ze to - załóżmy - Milkshake , a po posianiu zakwitnie pojedynczym różowym kwiatem.
Olu , zobaczymy , co wyjdzie z tych naszych sianych , odmianowych - mam nadzieję , że jednak mix kolorów bedzie.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: jeżówki

Post autor: lilia0405 »

Elzbieta M pisze:Kasiu , ale jeśli uda sie nam dostać w centrum ogrodniczym nasiona jeżówek - to chyba inna sprawa. Nie będzie sie przecież producent ośmieszał , pisząc ze to - załóżmy - Milkshake , a po posianiu zakwitnie pojedynczym różowym kwiatem.
To różnie bywa z tymi producentami, widziałam opakowanie jeżówek , napis był jeżówka purpurowa a na opakowaniu fotka białej. :lol:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Lilu , bo "purpurowa" nie oznacza koloru , tylko to nazwę gatunku.
Gatunki uprawiane w Polsce
jeżówka blada (Echinacea pallida Britt.)
jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea Moench.)
jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia DC.)
Dlatego powinna na opakowaniu byc jeszcze nazwa odmiany , a często tego producenci nie podają np Jeżówka purpurowa Tiki Torch - ma kolor pomarańczowy
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: jeżówki

Post autor: Krysia »

No to Elu, ja już wiem, że są białe, różowe i pomarańczowe, bo doczytałam. Jeśli się mylę, Ty ekspert popraw mnie.
Kolor każdy jeśli będzie to jesteś zainteresowana? Bo jeszcze w Tesco na Wielickiej rzucili nasionka z Czech chyba, gdy byłam tydzień temu. Tylko, że ja nie patrzyłam na jeżówki, bo to ogrodowe kwiatuszki.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: jeżówki

Post autor: mamina »

Odwiedziłam ten Bylinowy Raj i wsiąkłam na całego w temat jeżówek :-D . Zamówiłam sobie 5 odmian i parę żurawek. Ja mam do nich jakiś około 50 km to przy odbiorze własnym jest 30% rabatu :lol:
Jeżówki zostały dopisane do '' ulubionych ' w moim ogrodzie :-D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

A to ci się Jolu udało. Pochwal się , które zamówiłaś !
Krysiu , ekspertem nie jestem , dopiero się douczam. Zobacz sobie na ten Bylinowy Raj to się przekonasz , ile jest kolorów , odmian. Ja wysiałam pojedyncze , a teraz marzą mi sie pełne - wystarczy wejść i pooglądać , a juz się człowiek zakochuje - tak jak Jola :hyhy:
ODPOWIEDZ