Jeżówka purpurowa - uprawa, pielęgnacja, właściwości

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

Olu, Twoje jeżówki są prześliczne. To co, radzisz jednak teraz wysiewać i wystawić do ogrodu?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Igo , ja swoje nasionka potrzymałam w zamrażarce i tydzień temu wysiałam do pojemniczków. Stoją w pokoju. Nie mam doświadczenia , robię to pierwszy raz. Nie wystawiam na balkon , bo w mieszkaniu , po przemrożeniu , szybciej mi wykiełkują. Na razie cisza.
Olu , piękna jest Twoja żółta.Czy 3 i 4 od dołu to ta sama odmiana , tylko oświetlenie inne i przez to nieco inny kolor? Ta trzecia od dołu też mnie urzekła. Czy to właśnie Tomato Soup? A ponad żółtą - ta z czuprynką - tez piękna.
Mnie się jeszcze coś takiego marzy - najpierw muszę umieścić gdzies to , co teraz wykiełkuje
Załączniki
79274.jpg
79274.jpg (6.97 KiB) Przejrzano 1795 razy
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

Elu, pewnie to jest dobry sposób. Ja pisałam kiedyś w wątku lawendowym, że tak zrobiłam dwa razy z lawendą. Pięknie mi wykiełkowała, rosła (co prawda powoli), no ale rosła na parapecie. Wysadziłam ją do do gruntu, jak już było ciepło i niestety padła. Dwie próby i ani jedna siewka nie przetrwała. W końcu kupiłam sześć sadzonek i teraz lawendę mam (mam nadzieje, że przetrwa zimę).
Z tego co pisała Ola, zrozumiałam,że powinnyśmy wysiać i wystawić na dwór, a jak się zrobi odpowiednia pogoda, to wykiełkują. Chociaż, gdyby w domu zaczęły rosnąć, to byłyby szybciej i może jeszcze w tym roku by zakwitły. :)
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Iga51 pisze:Olu, Twoje jeżówki są prześliczne. To co, radzisz jednak teraz wysiewać i wystawić do ogrodu?
Igo i Elu, no ja tak robię, wysiewam teraz i na dwór:)Ale możecie poeksperymentować, trochę tak-trochę tak gdzie dwie głowy to nie jedna. Później podsumujemy nasze doświadczenia i staniemy się specjalistkami w sprawie jeżówek :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Na to właśnie liczę , że może któraś zechce zakwitnąć. Dlatego przemroziłam w lodówce a nie na balkonie , aby szybciej wystartowały
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: jeżówki

Post autor: mamina »

Jeżówki należą do grupy bylin ,których będzie na pewno u mnie przybywać ;-)
Te już goszczą w moim ogrodzie:
Załączniki
styczeń 2012 907.jpg
styczeń 2012 951.jpg
Tiki Torch
Tiki Torch
Doppeldecker
Doppeldecker
i ta sama w pełnej okazałości
i ta sama w pełnej okazałości
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Jolu a powiedz....zbierasz nasionka? masz może na wymianę?Ta pomarańczowa jest odlotowa :rotfl:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: jeżówki

Post autor: mamina »

Nasionek nie zbierałam . W 2013 od sierpnia miałam bardzo mało czasu dla ogrodu i dla forum :-( ,ale w tym roku pozbieram. Obiecuję :-D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Olu , pomarańczowa Tiki Torch zapakowana w mini torebeczce dla bratowej , ale uszczknę kilka nasionek dla Ciebie skoro tak ci sie podobają. Nie zorientuje się :hyhy: .
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Super,super:)oj to myślę,że do więzienia nie pójdziesz za niską szkodliwość czynu :lol: Hm,,,jak się zrewanżować....tak sobie myślę ale coś wykombinuje;) Ja w tym roku chcę zamówić taką zupełnie zieloną ta mnie po prostu powaliła z nóg :padam: I teraz śni mi się po nocach....Pozdrawiam Ola

-- Ostatnio dodano 2014-01-30, 09:01 --
mamina pisze:Nasionek nie zbierałam . W 2013 od sierpnia miałam bardzo mało czasu dla ogrodu i dla forum :-( ,ale w tym roku pozbieram. Obiecuję :-D
Jolu, jak będę swoje nasionka zbierać to zapukam do Ciebie z przypominajką:)puk....puk....byś też zebrała..hi...hi.. :mrgreen:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

lawender pisze: Hm,,,jak się zrewanżować....tak sobie myślę ale coś wykombinuje;) Ja w tym roku chcę zamówić taką zupełnie zieloną ta mnie po prostu powaliła z nóg :padam: I teraz śni mi się po nocach....Pozdrawiam Ola
Olu , nic na razie nie potrzebuje , więc nie główkuj. Możesz zebrać nasionka ze swojej żółtej , no i tej czerwonej , którą sie zachwycałam. Poczekam.
Widziałam taką seledynową jaśniutką na zdjęciach , Całkiem nietypowa , może zachwycić. Niech tam u Ciebie znajdzie dobre miejsce i rośnie bujnie :lol:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

A mnie się wszystkie jeżówki podobają, szczególnie te białe, Oli czerwona, ta, którą pokazała Ela i no Joli Doppeldeker. Jest śliczna.
Elu, a wiesz jak nazywa się ta z Twojego zdjęcia?
Olu, piszesz, że czerwoną miałaś z sadzonki (początkowo), ale czy już wysiewałaś zebrane z niej nasiona?
I czy powtórzyła cechy? Chciałam Cię jeszcze spytać o białą malwę. Pokazałaś ją w wersji balkonowej. Czy od momentu wysiania, miałaś ją cały czas w pojemniku? Czy przeniosłaś z ogrodu?
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Czerwoną,już wysiałam w ubiegłym roku, więc w tym powinna zakwitnąć:)A białą malwę wyhodowałam na oknie później,,zamieszkała'' w wiadrze na balkonie, tam przezimowała jedną zimę opatulona wszystkim czym się dało:)Kwitła bardzo ładnie, może nie była tylko tak wysoka jak w ogrodzie:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Iga51 pisze: Elu, a wiesz jak nazywa się ta z Twojego zdjęcia?
Tak , Igo , to będzie Guava Ice.
Jak zobaczyłam te jeżówki , to oszalałam http://www.vitroflora.pl/pl/oferta/byli ... a__jezowka
Jakie sa piękne te nowe odmiany , tylko ponoć nie tak wytrzymałe , jak starsze.
Olu , Igo , moja biała malwa też nie urosła taka wysoka jak te pojedyncze.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

Elu, a czy próbowałaś u nich coś zamawiać? Jeżeli tak, to czy się udało?
ODPOWIEDZ