Kwiaty jednoroczne z nasion. Co wysiać?

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: amalia »

Witam :padam:
Niedługo trzeba będzie rozpocząć nowy sezon siania roślin...Mam zamiar wysiać petunie..
Może ktoś ma doświadczenie kiedy najlepiej je wysiać ?
Pozdrawiam Amalia
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Lol@ »

Amelia, właśnie czytałam w ostatnim numerze pewnego pisma dla działkowców, że właśnie teraz, w lutym :)... Ale jeśli chcesz pozyskać bardziej szczegółowe informacje, to jeszcze poczekaj na odpowiedzi innych ;).
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: jolafol »

Witaj Amalio,
artykuł na ten temat znajdziesz w naszym Poradniku Ogrodniczym tutaj
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: rafaloku »

Z petuniami jest ciężko, bo łatwo zapadają na choroby. Dlatego podstawa to użycie do siewu podłoża odkażonego aby nie ryzykować, że coś się przyplącze. Nasion petunii się nie przykrywa ziemią, tylko po rozsianiu należy je lekko przycisnąć do podłoża. I chyba, w odróżnieniu od wielu innych roślin, kiełkujących nasion petunii nie należy przykrywać szkłem czy folią, w celu stworzenia "mini-szklarenki" zatrzymującej wilgoć w powietrzu, gdyż siewki zbyt łatwo są porażane przez choroby grzybowe. Trzeba je trzymać odkryte.

Lepiej też wysiać "zwykłą" petunię niż tę kaskadową. Siewki kaskadowych są bardziej wrażliwe i częściej porażane przez choroby. Wysiać można w lutym o ile masz bardzo widne okno od południa. W przeciwnym razie będą się wyciągać. Wysiane w lutym powinny zakwitnąć w czerwcu. Wysianie później (marzec) sprawi, że rozsada będzie lepiej doświetlona (dłuższy dzień, więcej słońca) ale też kwitnienie się opóźni.

Ale to wyczytane, sam nigdy nie siałem. Na pewno odezwie się ktoś kto ma jeszcze własne doświadczenia. Na forum natomiast mieliśmy już kiedyś wątek o problemach z wysiewem petunii, więc podaję odnośnik, warto poczytać na forum petunie z nasion oraz w poradniku petunia ogrodowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie, choroby ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: amalia »

Lolu, Jolu Rafałku bardzo,bardzo Wam dziękuję za tak wyczerpująca odpowiedź w sprawie siewu petunii....Mimo wszystko spróbuję posiać,- zobaczymy co z tego wyjdzie,uprawa każdej roślinki to zawsze ryzyko,.....
Pozdrawiam Amalia
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: rafaloku »

Amalio, czekamy na Twoją foto-relację! Będziemy Cię wspierać i Twoje petunie w każdym etapie ich wzrostu!
Rafał
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: jolafol »

Popieram Rafała, siej, trzymamy kciuki :D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: amalia »

Mam zamiar wysiewać Petunie,Werbeny, Koleuski i Kloniki,ale jeszcze trochę dopiero w lutym ze względu na dłuższy dzień...Może ktoś też będzie siał to będzie można porównać i podzielić się spostrzeżeniami...
Pozdrawiam Amalia
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: amalia »

Wczoraj 26 stycznia wysiałam moje nasionka Kloników, Werben, Koleusów, Petunie się jeszcze troszkę zastanawiam bo one szybko wschodzą, a troszkę mało słonka, myślę że jeszcze z tydzień poczekam..
Pozdrawiam Amalia
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: rafaloku »

Amalio, czekamy na Twoją foto-relację jak wschodzą siewki!
Rafał
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Madziula Rzeszów »

Witam,
ja ma pytania następujące
w lutym siejemy : gazania lśniąca, ratibida, ryż ozdobny, kraspedia? może ktoś ma doświadczenia w wysiewie tych nasion?
a kiedy siejemy te rośliny?:: gailardia kobold, kłosowiec, wielosił błękitny, delfinia, krwawnica?

Jeśli ktoś ma doświadczenie z tymi nasionami to bardzo proszę o radę i podpowiedz
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Danka »

Madziu, gailardię kobold wiosną wysiałam wprost do ziemi i bardzo ładnie wykiełkowała. Pod koniec lata przesadziłam na stałe miejsce, a teraz sama się rozrasta i rozsiewa. Miałam ją posadzoną w dwóch miejscach i w jednym ubiegłej zimy zmarzła. Ale to chyba dlatego, że późną jesienią ją przesadziłam.
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Madziula Rzeszów »

Moja kraspedia i ryż ozdobny wysiane. w styczniu nasionka poddałam stratyfikacji, więc mrożą się.....
Posiałam również agawę , ale nic nie wyszło , więc albo temp nie ta( choć producent zalecał oo 15-20, i taka jest) , albo nasionka niezbyt dobre.
Myślę , że reszta nasionek mnie nie zawiedzie..... :-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: rafaloku »

Danka pisze:Madziu, gailardię kobold wiosną wysiałam wprost do ziemi i bardzo ładnie wykiełkowała. Pod koniec lata przesadziłam na stałe miejsce, a teraz sama się rozrasta i rozsiewa. Miałam ją posadzoną w dwóch miejscach i w jednym ubiegłej zimy zmarzła. Ale to chyba dlatego, że późną jesienią ją przesadziłam.
Danusiu, to bardzo możliwe, bo Gaillardia nie lubi przesadzania. Lepiej tego unikać.
Rafał
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Danka »

rafaloku pisze:
Danka pisze:Madziu, gailardię kobold wiosną wysiałam wprost do ziemi i bardzo ładnie wykiełkowała. Pod koniec lata przesadziłam na stałe miejsce, a teraz sama się rozrasta i rozsiewa. Miałam ją posadzoną w dwóch miejscach i w jednym ubiegłej zimy zmarzła. Ale to chyba dlatego, że późną jesienią ją przesadziłam.
Danusiu, to bardzo możliwe, bo Gaillardia nie lubi przesadzania. Lepiej tego unikać.
Ha, to poczekamy na efekty, bo musiałam zrobić porządek z pozostałą. Także ją przesadziłam, jesienią. Dzisiaj oglądałam sadzonki i dobrze wyglądają :-D
ODPOWIEDZ