Kwiaty jednoroczne z nasion. Co wysiać?

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
aniątko
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 228
Rejestracja: 2010-09-05, 11:45

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: aniątko »

edyta_mi pisze:Nie wszystko wzeszło, ale to co rośnie wygląda bardzo dobrze :-D .
U mnie na 10 pelargonii wzeszło 5, ale mają się jak na razie dobrze, zaś na 120 lilii wzeszło ponad 80 ( dokładnie 83- to codzienne liczenie jest męczące ;-) , ale dalej wschodzą, posiałam też ostróżkę-tej nie liczę ale też ....dziesiąt .
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: saba »

Parę dni temu wysiałam ostróżkę, pomidory koktajlowe czerwone i żółte, oraz wczesny por. Tak wyglądają komelina i malwa. Rącznik pospolity jeszcze nie wzszedł.

Mam jeszcze pytanie, chyba trochę nie w tym temacie ale może ktoś poradzi - w ubiegłym piątek kupiłam 2 hosty, 2 funkie i 2 orliki botaniczne. Po dokładnym ich obejrzeniu mam dylemat czy wzadzić je do doniczek czy mogę od razu do gruntu, aha to co najistotniejsze to mają zielone takie od 1- 3cm około.
Załączniki
Tak wygląda komelina.
Tak wygląda komelina.
To malwy.
To malwy.
To również malwy wsumie icg część.
To również malwy wsumie icg część.
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: mamina »

Irenko,ja hosty wsadziłam do doniczek.Można je dać do gruntu jak nie będzie grozby przymrozków.Tak wyczytałam :-D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: edyta_mi »

Ja z reguły wsadzam do doniczek, żeby nie wypielić zanim wzejdą :rotfl: , ale można troszkę poczekać i do gruntu (zapowiadają ciepełko :-D ).
A tak na marginesie hosta=funkia ;-) :-D .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: saba »

Edtytko dzięki miałobyć floksy a nie funkie.
Awatar użytkownika
donata
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 73
Rejestracja: 2011-07-13, 19:36

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: donata »

Trzeba zacząć od tego,czy u Was już ziemia rozmarzła. U mnie w ogródku jeszcze nie,to znaczy, tam gdzie świeci słońce przez większość dnia, tam ziemia już puszcza. W cieniu jeszcze łopata nie wchodzi w ziemię. Też widziałam sadzonki orlików w sklepie. Pytałam sprzedawcę o to samo. Radził wkopać w doniczkę. Nie kupiłam ich, bo mam kilka egzemplarzy z siewek. Są malutkie,ale wzeszły jako jedne z pierwszych kwiatów po zimie, i bardzo dzielnie się trzymają :-D Jednak te moje są już zahartowane.Twoje są pędzone w cieplarni. Funkie też powinny raczej jeszcze poczekać.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: saba »

No to do doniczek pójdą i będą czekać aż do 20 maja jak wszysko inne. Po ogrodnikach pójdą do gruntu.
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Roma »

W ubiegłym tygodniu wysiałam dalie i powsadzałam do doniczek część kann i dalii. Siewki po tygodniu ładnie mi wzeszły.
Są to moje pierwsze zasiewy doniczkowe i cieszę się jak dziecko widząc jak ładnie wzeszły.
Nie wiem tylko czy takie małe roślinki trzeba zasilać. Jeśli tak to kiedy i w jaki sposób. Proszę o podpowiedź
Obrazek
kanny i dalie, kłącza
Obrazek
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: saba »

Dalii nigdy nie siałam więc się nie wypowiem, ale o kanach już mogę. Kany zaczynam zasilać gdy pierwszy liść ma około 20cm i dośc dobrze widać następnego. Nawóż zależy jaki dostanę : jeśli w płynie to dodaje go do wody ale najczęściej staram się kupić nawóz w granulkach długo działający i ten sypę bezpośrednio do doniczek zgodnie z tym co piszą na opakowaniu. Z różnych firm mają różne dawkowanie, a ostatnio to tak na wyczucie sypie bo od dłuższego czasu staram się kupować tylko jedną firmę.
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Roma »

Bardzo Ci dziękuję za podpowiedź, może jeszcze ktoś tu zajrzy i wypowie się na temat siewek dalii.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Elzbieta M »

Romo , ja zajrzałam :lol:
Uprawiałam na parapetach dalie z siewu, ale przyznam , że niczym nie zasilałam. Zawsze rosły mi szybko i zdrowo. Ale może to tez zależy od ziemi , do jakiej siejemy nasionka.
Awatar użytkownika
donata
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 73
Rejestracja: 2011-07-13, 19:36

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: donata »

Nie jest moją intencją, żeby siać jakąś antyreklamę i bruździć, ale chcę podzielić się moim złym doświadczeniem z tego roku. Kupiłam doniczki torfowe i ziemię przeznaczoną do wysiewu nasion. Poza tym wysiewałam ziemię w wielu innych pojemnikach. Ziemia w doniczkach torfowych pleśniała mi, a siewki kilku gatunków rosły gorzej niż w pozostałych(plastikowych).Przepikowałam maluchy do innych doniczek(kubeczków plastikowych :hyhy: ) w nadzieji ,że może jeszcze ruszą. Może nie potrafię tych pojemniczków torfowych użyć odpowiednio. W każdym razie nie polecam zakupu, dość drogiego, początkującym ogrodnikom. Z resztą, przeglądając forum nie natknęłam się na takowe, więc może coś w tym jest...
Awatar użytkownika
Rasiu
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2011-04-11, 22:47

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Rasiu »

Ja mam ten sam problem z krążkami torfowymi, również pleśń na nich rośnie... Może to jest kwestia tego że przelewałem je wodą, lub tego że okna mam od strony wschodniej i tylko rano mam słońce. Doniczki dodatkowo traktuję spryskiwaczem który spłukuje pleśń, więc siewki w miarę rosną - najlepiej pomidorów.
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: szarateina »

Witam , czy ktoś się orientuje jakie rośliny jednoroczne można siać wprost do gruntu? Nie wymagają pikowania-ale nie pnące typu groszek tylko takie zadarniające lub rabatowe? Pozdrawiam

-- Ostatnio dodano 21 mar 2012, o 15:27 --

Jestem niecierpliwa i poszukałam sama... :) Zdecydowałam się na SUCHLIN RÓZOWY, Kosmos i Maki. MAM PRZED DOMEM OD strony południowej mały ogródek. Zaniedbany , dopiero od jesieni 2011 zaczęłam coś tam. Mam tam małe wrzosowisko , klona palmowego ( osłonięty) i jarzębinkę.Bliżej elewacji kamienie i trochę roslin skalnych ,postanowiłam zadarnić całość macierzanką , żagwinem i karmikiem ościstym. Ale chcę wysiać je z nasion i dopiero usadowić na miejscu we wrześniu ale do tego czasu fajnie byłoby żeby coś tam rosło, więc postanowiłam odchwaścić i wysiać do gruntu te roślinki jednoroczne:)Musze przyznać , że na zdjęciach ten suchlin wygląda pięknie. Jak się uda to zamieszcze zdjęcia:) Pozdrawiam
:)
Awatar użytkownika
donata
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 73
Rejestracja: 2011-07-13, 19:36

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: donata »

Witam. Z kosmosem radziłabym ostrożnie. Jest piękny, cudnie prezentuje się w bukiecie, w białym wazonie. Jednak jeśli nie przypilnujesz obcinania przekwitających kwiatów,będziesz miała "kosmiczny" ogródek w przyszłym roku :hyhy: Mak ,zdaje się ,też się rozsiewa. Wiem,że ludzie sieją cynie wprost do gruntu, z powodzeniem,są bardzo żywotne. Tylko nie za szybko. W zeszłym roku wszystkie młode cynie mi zmarzły, gdyż w maju mieliśmy 11st. mrozu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ