Mieczyki - pielęgnacja, kwiaty, kwitnienie, rozmnażanie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Jeszcze raz dziękuję za poradę :-D środki już zakupione żeby tylko jutro nie padało to popryskam.
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

sąsiad pisze:
Dawidzie - w numerze specjalnym działkowca wyczytałem: "gnojówka z pokrzyw" - podlewanie działa wzmacniająco na - pomidory, kapusta, selery, ogórki, kwiaty jednoroczne, byliny, róże, krzewy i drzewa owocowe Nie podlewać: fasoli, grochu, czosnku i cebuli.

W związku z tym, że mieczyki są roślinami cebulowymi mam pewne wątpliwości. Należałoby to wypróbować na małej ilości mieczyków.


Trzeba będzie zaryzykować i poświęcić kilka mieczyków, chociaż niektóre mają po 124 cm i pokazały się pąki kwiatowe.
Szkoda, że deszczową pogodą straszą przez tydzień, ale "damy sobie radę" :-D
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

dawid pisze: Trzeba będzie zaryzykować i poświęcić kilka mieczyków, chociaż niektóre mają po 124 cm i pokazały się pąki kwiatowe.
:-D
Dawidzie, jeżeli prowadzisz ten eksperyment to poinformuj nas o jego wynikach.

U mnie wczoraj (w sobotę) pierwsze mieczyki w gruncie rozwinęły pąki kwiatowe. A te w donicy na balkonie (z importu) wypuściły kłosy i niedługo pokażą swe kwiaty. Ja też będę chciał je Wam pokazać.
pozdrawiam Staszek
Anitaaa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 131
Rejestracja: 2008-08-23, 20:24

Post autor: Anitaaa »

sąsiad
Gratulacje :shock: czyżby u Ciebie jako pierwszy zakwitnie pierwszy mieczyk :-D
Cieplutko pozdrawiam.
Anita
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Mój rekordzista ma 130cm. a niektóre kłosy po 47 cm.
Zakwitło by już to to może , ale 2 tygodnie pogoda temu nie służy. :-D
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

dawid pisze:Mój rekordzista ma 130cm. a niektóre kłosy po 47 cm.
Zakwitło by już to to może , ale 2 tygodnie pogoda temu nie służy. :-D
To fakt, że ostatnio pogoda jest "mokra" dlatego nie trzeba podlewać mieczyków. Ale jak tylko jest to możliwe to po deszczu należy opryskać rośliny środkiem grzybobójczym - może to być prawie uniwersalny AMISTAR.

ANITO ! to są moje pierwsze tegoroczne mieczyki (wycięte w sobotę 27.06 posadzone do gruntu 10.04, foto dzisiaj)
Obrazek
pozdrawiam Staszek
Anitaaa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 131
Rejestracja: 2008-08-23, 20:24

Post autor: Anitaaa »

Staszku
Gratulacje :-D
Ja jeszcze muszę czekać widać dopiero wybijają pąki :-/ .
Cieplutko pozdrawiam.
Anita
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Moje już kwitną, tylko chwalić się nie ma czym, bo to są (rasy na wymarciu) :lol: ale z kilkunastu szt. robię poletko doświadczalne i podlewam gnojówką z pokrzyw. Jeśli przeżyją, to będzie sukces :-D
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

Dawidzie - mam nadzieję, że wyniki podlewania mieczyków "pokrzywówką" niedługo ogłosisz.

Stare odmiany mieczyków też są cenne, przede-wszystkim ze względów zdrowotnych. Przy okazji Wystawy Mieczyków- Rybnik 2009 rozglądnij się za odmianami hodowców czeskich i słowackich. Mnie szczególnie interesują odmiany Adamowicza - daj znać jeżeli coś będzie.

A to moje pierwsze kwiaty mieczyków z tegorocznego importu od Vivasvata:

Obrazek
pozdrawiam Staszek
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

Anito - dziękuję za gratulacje. :-D Mam nadzieję , że w przyszłym roku mnie wyprzedzisz.

Pod koniec czerwca dostałem od "LELEKI" kilkanaście odmian (cebulek przybyszowych) mieczyków hodowców ukraińskich i rosyjskich. Ze względu na opóźnienie terminu posadziłem je do doniczek na balkonie, aby przedłużyć im okres wegetacji, a w przyszłym sezonie zobaczyć pierwsze kwiaty.
"LELEKA" założyła i prowadzi temat "GLADIOLUSY" na ukraińskim forum "Omirnyj sad".

W moim ogrodzie zakwitł pierwszy tegoroczny mieczyk z importu z Litwy.

http://picasaweb.google.pl/stanislaw.sm ... 5476898578
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Dorodne :shock:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 147
Rejestracja: 2009-02-27, 23:01

Post autor: iwonaceae »

Czy to jakieś wcześniejsze odmiany, Staszku? Czy może wcześniej je posadziłeś? Bo u mnie jeszcze nie kwitną.
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

sąsiad pisze:Dawidzie - mam nadzieję, że wyniki podlewania mieczyków "pokrzywówką" niedługo ogłosisz.

Stare odmiany mieczyków też są cenne, przede-wszystkim ze względów zdrowotnych. Przy okazji Wystawy Mieczyków- Rybnik 2009 rozglądnij się za odmianami hodowców czeskich i słowackich. Mnie szczególnie interesują odmiany Adamowicza - daj znać jeżeli coś będzie.

Cztery dni temu podlałem pierwszy raz pokrzywówką i jeszcze żyją :-D teraz muszą poczekać, bo każdy dzień podlewanie mają z chmurki.
Chciałem pochwalić się moimi mieczykami, ale wczorasza burza poprzewracała (połamała) kwiaty i to co udało się (sznurkami) uratować. :-D
Wersja doniczkowa:

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Terminy wystaw w Rybniku to:
11-12 lipiec - XIX Międzynarodowa Wystawa Lilii i Kompozycji Kwiatowych
22-23 sierpień - XII Międzynarodowa Wystawa Mieczyków, Dalii i Kompozycji Kwiatowych

Ja z moimi mieczykami na wystwę się nie piszę, ale poglądać - jak najbardziej. :-D
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

iwonaceae pisze:Czy to jakieś wcześniejsze odmiany, Staszku? Czy może wcześniej je posadziłeś? Bo u mnie jeszcze nie kwitną.
Witam :-) . Iwono te mieczyki na balkonie to siewki tylko do krzyżowania przysłane przez Vivasvata. Posadzone zostały do doniczek w marcu zaraz po dotarciu przesyłki do mnie, bo miały mocno wyrośnięte korzenie, później przesadzone do dużej donicy - teraz zakwitły.

W gruncie od kilku dni kwitną moje dawne odmiany tj. Fiire Rote i Bibi, od 2 dni kwitnie biała odmiana Tirza (przed sadzeniem preparowane). Dzisiaj zobaczyłem pierwsze kwiaty z importu tj. Nev Age - czeska i Winetu - litewska - ilości kolekcjonerskie. Fotki w albumie będą później.

Z ostatniej chwili - Dawidzie masz piękne mieczyki- przemawia przez Ciebie skromność :-D
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Zaczynają już kwitnąć. U mnie jako pierwszy 'Canberra'

Obrazek
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
ODPOWIEDZ