Irysy - przesadzanie, uprawa, pielęgnacja

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Fox, prawdziwe cudeńko :-o :shock:
A, co mu się stało, powtarza kwitnienie, czy to tak późno kwitnąca odmiana :?:
Podaj jego nazwę, bo chciałabym go mieć :-D
Pozdrawiam Ewa
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 147
Rejestracja: 2009-02-27, 23:01

Post autor: iwonaceae »

Te pierwsze i ostatnie stają się największą radością ogrodników! Trzeba przyznać, że Twój irys nie tylko Ciebie zaskoczył!
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
fox

Post autor: fox »

evqa pisze:Fox, prawdziwe cudeńko :-o :shock:
A, co mu się stało, powtarza kwitnienie, czy to tak późno kwitnąca odmiana :?:
Podaj jego nazwę, bo chciałabym go mieć :-D
To odmiana wiosenna, a co mu się stało trudno powiedzieć :) po prostu wziął i zakwitł :) a co za odmiana sam jeszcze nie wiem :( trzeba poszperać tu i ówdzie :) Kupiłem kwitnące kłącze ubiegłej wiosny :) za całe 3 zeta.
fox

Post autor: fox »

A to dzisiejszy widoczek :shock:

Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Piękny widoczek, jaka delikatna barwa.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

To miła niespodzianka, jak na tą porę roku :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Ja też muszę coś zrobić z moimi irysami bo mają już bardzo ciasno, chciałabym przy okazji je podzielić i zupełnie nie wiem jak to się robi i kiedy.
Mam wykopać i po prostu pociąć na kawałki?
Ten sam problem mam z resztą tj. funkiami i jeżówką purpurową.
fox

Post autor: fox »

Iryski najlepiej dzielić i przesadzać w sierpniu :) chociaż ja robię
to przez cały rok /w przypadku kiedy chcę szybkiej reprodukcji / kosztem kwiatów, ale nie można mieć wszystkiego. Przy podziale kłączy, zwróć uwagę aby kłącze miało oczko.
alexy28
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-10-30, 06:22

irys frank elder

Post autor: alexy28 »

Witam kupiłem cebule irysa FRANK ELDER I KATHERINE HODGKIN na początku stycznia zobaczyłem u nich dość długie kiełki więc wsadziłem je do ziemi do doniczek trzymam je w pokoju w tej chwili mają już po 20cm dodam że są to irysy niskie żyłkowete .Pytanie mam takie czy one zakwitną mi teraz czy zaschną i dopiero jak wysadze na miejsce stałe we właściwym okresie.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To co zrobiłeś nazywa się pędzeniem kwiatów. Jeśli były kiełki znaczy się cebule miały za ciepło. Teraz prawdopodobnie zakwitną ci w domu, bo mają ciepło i na pewno je podlewasz. Jak wysadzisz je później do ogrodu to zakwitną dopiero na drugi rok. I najlepiej jak będziesz je wysadzał to ostrożnie z całą ziemią z doniczki. Cebulki trzeba przechowywać odpowiednich warunkach by dotrwały do wiosny, najczęściej muszą mieć chłodno i sucho, ale jest kilka kwiatów, których cebulki przechowuje się w wyższej temperaturze.
fox

Post autor: fox »

Irysy żyłkowane są proste w pędzeniu Tylko 2 warunki :) jak najwięcej światła i temperatura nie przekraczająca +10* Samo pędzenie trwa 4-6 tygodni :) Blado to widze w Twoim przypadku, bo jak wiadomo najpierw się cebule ukorzenia przez pewien okres w odpowiedniej temperaturze a dopiero później trwa samo pędzenie :) Tak więc sam rozumiesz że na dwoje babka wróżyła :) mogą zakwitnąć lub nie /tylko same liście/
alexy28
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-10-30, 06:22

irys frank elder

Post autor: alexy28 »

Dzięki za odpowiedzi na moje pytanie co do odpowiedzi FOXA to cebule się ukorzeniły zanim wyszły liście bo posadziłem dosyć głeboko prawie na samym dnie doniczki i widać że przez otwory wdoniczce wychodzą korzenie czyli ukorzeniły się wcześniej
alexy28
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-10-30, 06:22

irys niski

Post autor: alexy28 »

mam pytanie czy sadził ktoś irysy niskie i żyłkowane między wrzosami bo chcę tak sobie posadzić tylko nie wiem jak to będzie wyglądało bo między iglakami to ładnie wyglądają
fox

Post autor: fox »

Zobacz jakie ph gleby potrzebują każde z tych roślin i sam sobie odpowiesz na pytanie czy można je koło siebie sadzić :( Ja bynajmniej nie praktykowałem takiej kombinacji :)
alexy28
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-10-30, 06:22

irysy

Post autor: alexy28 »

jeśli irysy ładnie komponują się między iglakami to chyba lubią taką samą ziemie jak iglaki co za tym idzie taką samą jak wrzos chodzi mi tylko oto jak wygląda wrzos z irysami w kompozycji
ODPOWIEDZ