Krokusy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Aneczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-10-28, 15:11

Krokusy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Post autor: Aneczka »

Mam ogromna prośbę. Wiem że to już późno ale cebulki krokusów dostanę dopiero za kilka dni. Na jaką głębokość je sadzić i jak zabezpieczyć aby w marcu pięknie zakwitły. Proszę o pomoc. Aha odmiany krokusów to Ruby Giant, PICKWIK, FUSCOTINUS I PURPUREUS.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Krokusy sadzi się we wrześniu i na początku października na głęb. 6 - 8 cm w odstępach 10 - 15 cm.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja słyszałem, że cebulki krokusów powinno sie sadzic jedna przy drugiej.....czy to prawda??? :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
fox

Post autor: fox »

Piotrze to źle słyszałeś :) korzenie potrzebują składników pokarmowych, w Twoim układzie mają ilość ograniczoną, ja nigdy nie stosuje się do zaleceń producentów i sadze co ok. 5 cm, ale z kolei niewielką ilość cebul.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Różni ludzie, różne rzeczy gadają... na to wychodzi... :lol: Pytałem sie ponieważ znajomy wsadził jedna przy drugiej :roll: teraz będzie miał troszke mały problem.

pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja jak chcę by kwiatki wyrosły w kępce to sadzę cebulki tak, by najmniejsza odległość między nimi wynosiła tyle ile średnica cebulki. Myślę, że jedyna wada to taka, że po kilku latach trzeba będzie wykopać, bo się zbytnio zagęszczą i będą słabo rosły. Ale tak czy inaczej wszystkie cebulki to czeka.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zastosowałam u siebie taki patent z krokusami, że posadziłam wianuszek dookoła pnia jabłonki ozdobnej, na granicy z trawnikiem. Teraz czekam na wiosnę i wianuszek kwiatów. A potem będzie się kosiło trawnik i jakby ich nie było.

:-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja przed założeniem trawnika obsadziłem go cebulkami i też czekam do wiosny na efekt.

Warto zobaczyć: sadzenie krokusów na trawniku
moniczka_54
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-10-31, 13:12

Post autor: moniczka_54 »

Cebule krokusów można sadzić jeszcze nawet na początku listopada jeśli warunki atmosferyczne sa sprzyjające, niektóre hurtownie jeszcze teraz maja spory wybór cebul.
Na trawniku : aby osiągnąć naturalny efekt należy cebule rozrzucić na i posadzić tam gdzie upadną. Przyjmuje sie również, że na każdy metr kwadratowy należy posadzić 125-150 cebul. Ja sadzę na głębokość 12,5 cm w rozstawie ok. 2,5 cm.
Aneczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-10-28, 15:11

sadzenie krokusów

Post autor: Aneczka »

Klomb krokusowy zasadzony. Cebulki sadziłam gęsto, bo zależy mi na efekcie dywanowym. Przed sadzeniem zabezpieczyłam cebulki 3% roztworem topsinu, przeciwko zgniliźnie i chorobom grzybiczym. Mam nadzieję, że odstraszy to również nornice, liczę na ich odruch samozachowawczy, bo kto chciałby się faszerować ta całą chemią. Po zasadzeniu i przykryciu warstwą ziemi przysypałam klomb cienka warstwą drobnej kory sosnowej. Ma to zabezpieczyć cebulki przed przemarznięciem oraz zakwasić glebę. Teraz jeszcze za tydzień lub dwa mała dawka nawozu jesiennego z fosforem i potasem, no i aby do wiosny. A wiosną zobaczymy, czy będzie dywan kwiatowy, czy nie . Są tylko dwie możliwości, chociaż nie ukrywam, że zależy mi na tej pierwszej, ponieważ dużo zainwestowałam.
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Aniu a jaki nawóz konkretnie używasz do krokusów bo przyznam że moim przydałaby się dawka dobrego pokarmu
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Aneczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-10-28, 15:11

sadzenie krokusów

Post autor: Aneczka »

Już spieszę z odpowiedzią. Nawożenie rozpoczyna się 2 - 3 tygodnie po posadzeniu. Należy nawozić mieszanką nawozową z przewagą fosforu i potasu. Pozwoli to roślinom dobrze przetrwać zimę. Z kolei wiosną nawożę dwukrotnie nawozem azotowym . Po raz pierwszy stosuje go bardzo wczesną wiosną, zaraz po pojawieniu się roślin. Druga dawkę stosuję tuż po przekwitnięciu roślin. Jeżeli chodzi o nazwę nawozu to sądzę, że dosyć dobre są nawozy kolorowe Targeta. Na nawozach z dużą dawką fosforu i potasu napisane jest "nawóz jesienny". Na rynku jest wiele nawozów jesiennych, np. do iglaków, trawników, drzew i krzewów. Pozdrawiam Ania
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Moim zdaniem nie powinno się zbyt gęsto sadzić krokusów, choćby dlatego że:

"Krokusy należą do roślin bulwiastych, które mogą zimować w gruncie. Wytwarzają małe bulwy podziemne pochodzenia łodygowego. Bulwa macierzysta jest w kolejnym roku zastępowana przez wytworzone w okresie wegetacji nowe bulwki przybyszowe. Stare bulwy są stopniowo zużywane i obumierają."

Moje krokusy są sadzone losowo i dość płytko, płycej nawet niż zalecano (6-8 cm). Szybko się rozrastają i tworzą "dywanik" ;-)

Co do zasilania - nie zasilam krokusów celowo, to co dostaną to zwykle wspomaganie cebulowych rosnących w tym samym miejscu tylko później - nawozem typu hydrocoplex (nie pamiętam pisowni). Nawożę jedynie w okresie wiosennym. Nie zabezpieczam ich przed mrozami. Ogólnie krokusy traktuję jako nie wymagające nakładów pracy.
To co zauważyłam w przypadku moich krokusów - najważniejsze by nie ścinać im liści, aż nie zaczną same usychać. Nic poza tym :->

O uprawie krokusów jest też napisane w naszym poradniku: krokusy - uprawa, sadzenie
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Bardzo wam dziękuję
Kasiu dywan z krokusów prześliczny :-D
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Dywan z krokusów naprawdę śliczny.Ja też posadziłam krokusy "kupkowo" po parę cebulek rożnych kolorów.Zobaczymy na wiosnę co z tego wyrośnie :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
ODPOWIEDZ