Vanda

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
mattey
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-06-05, 17:01

Vanda

Post autor: mattey »

Cześć!
Od dłuższego czasu mam orchideę Vanda, trzyma się dość dobrze, ładnie kwitnie, przeważnie dwa razy w roku. Jakiś miesiąc temu przekwitła i zaczęła wypuszczać z między liści jakby dziecko. Poniżej załączyłem dwie fotografie jako linki.
Czy ktoś mi może poradzić co mam robić? Mam je zostawić? Mogę jakoś je usamodzielnić? Nie chciałabym stracić obu kwiatków.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Ten odrost może być kiedyś nową roślinką. Jej pojawienie się może, ale nie musi, świadczyć o uszkodzeniu stożka wzrostu. Dopóki nie wykształci swojego własnego systemu korzeniowego nie ma szans na przeżycie. Rozłączenie na tym etapie takich zrośniętych roślin na ogół źle się kończy dla obu. Proszę na razie nic nie robić oprócz zapewnienia im w miarę komfortowych warunków: jasno, dość ciepło, podlewania gdy podłoże przeschnie i dodawania trochę większej ilości nawozu (wszak żywią się teraz 2 rośliny). Ja zresztą wcale nie usiłowałabym ich rozdzielać, to na ogół wygląda ciekawiej. Jeżeli stara roślina kiedyś całkowicie obumrze, wtedy będzie można próbować oddzielić stare części od młodej rośliny.
Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Vanda

Post autor: natalik11 »

Chciałabym zapytać czy ktoś z Was na tym forum ma jakieś doświadczenie odnośnie hodowania tej niesamowitej orchidei jaką jest Vanda?
Jeśli tak to mam kilka pytań, ponieważ moja znajoma posiada taki okaz i nie wie za bardzo jak się nim opiekować. Ma chyba z 50 phalaenopsisów (jak nie więcej) i każdy z nich jest zdrowy i pięknie kwitnie, a miała 2 Vandy, których nie nawoziła, ponieważ nie wiedziała jak to robić i ktoś jej powiedział, że do Vand są specjalne nawozy, a w internecie są bardzo ogólne informacje na ten temat(nie wszystkie są dop. na moje pyt.)
-czy do tych orchidei są specjalne nawozy?
-jeśli tak to czy można nabyć je w Polsce za dosyć przyzwoitą ceną?
-jaką dawkę tego nawozu należy dodać (po użyciu zwykłego nawozu do storczyku i użyciu dawki podanej na opakowaniu korzenie uschły i roślina zaczęła obumierać pozostała tylko jedna)
-jak często należy je nawozić, aby nie przesadzić?
-czy lepiej podlewać je poprzez spryskiwanie liści i korzeni i czy poprzez moczenie w wiadrze z wodą?
-czy lubią światło i dużo słońca?
-czy jak inne storczyki lubią zróżnicowaną temperaturę dniem i nocą?
Dodam jeszcze, że Vanda ma zdrowe liście i korzenie
Pozdrawiam! Natalia :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Na wiekszość swoich pytań otrzymasz odpowiedź po przeczytaniu artykułu Storczyki - egzotyka w mieszkaniu (Praktyczny przewodnik uprawy).
Z tego co wiem, to nie ma specjalnych nawozów do Vand i stosuje się do nawożenia ogólnie dostępne nawozy do storczyków.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Ogólne informacje dot. uprawy (sprawdzają się u mnie)
-dużo światła - okno południowe, cieniowane przez balkon
-moczenie raz w tygodniu w deszczówce lub w wodzie destylowanej ( kamień osadzający się na korzeniach powoduję chorobę lub nawet śmierc rośliny) przez dobę a potem siedzą w szklanym wazonie, inni moczą 2 razy w tygodniu ale krócej
-nawożenie nawozem do storczyków (1/4 dawki podanej na opakowaniu) co 2-3 namaczanie

Jedna z moich właśnie puszcza pęd :)

Można urlopować na balkonie w cieniu lub w ogrodzie ale u mnie cały czas stoją na parapecie, na keramzycie z wodą (wazony z wandami) by miały większą wilgotność i przy uchylonym oknie.

Każdy jednak musi wypróbować własne sposoby gdyż warunki w każdym mieszkaniu są inne (wilgotność, nasłonecznienie itp.)

Życzę znajomej powodzenia w uprawie :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
sylwia75
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-17, 16:16

Post autor: sylwia75 »

Witam to ja napiszę jak trzymam vandy. U mnie rosną "wisząco"czyli nie siedzą w wazonie a wiszą na kwietniku. Teraz spędzają czas w ogrodzie pod drzewami. Moczę je w oczku wodnym ok. 5 godzin, (raz trochę więcej, raz trochę mniej). Gdy jest gorąco tak jak teraz to moczą się nawet co drugi dzień. W porze chłodnej wracają do domu i są spryskiwane codziennie. Oto jedna z nich która kwitła ostatnio.

Obrazek
ODPOWIEDZ