Usychanie malin!

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
juras
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-08-05, 07:21

Usychanie malin!

Post autor: juras »

Witam serdecznie! Od trzech tygodni usychają mi maliny /pierwszy raz od 11 lat/- złączę zdjęcie; w ostatnią środę opryskałem preparatem Teldor 500SC i mam zamiar powtórzyć oprysk malin w nadchodzącym tygodniu. Na owocach nie widać skutków zamierania roślin jedynie na liściach. Część krzewów usunąłem a z części zerwałem uschnięte liście. Proszę o poradę co mam dalej robić?
Załączniki
P8050001.jpg
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Usychanie malin!

Post autor: aleks.smolen »

Być może jest to werticilioza lub antraknoza (to są domysły, ponieważ po samych zaschniętych liściach nie jestem w stanie powiedzieć co mogło być tego konkretną przyczyną). Obydwie te choroby powodują zasychanie i opadanie liści.
W przypadku werticiliozy - na liściach pojawiają się żółte smugi między nerwami, w późniejszym okresie liście brunatnieją a ich brzegi zwijają się ku górze. Liście więdną, a pędy całkowicie zamierają. Aby pozbyć się patogenu, glebę najlepiej odkazić preparatem np. Nemasol 510 SC.
Antraknoza malin - początkowo plamy drobne, purpurowe, potem szarobiałe otoczone fioletowoczerwoną obwódką. Antraknoza powoduje przedwczesne opadanie liści i drobnienie owoców.
W przypadku chorób grzybowych bardzo ważna jest profilaktyka tzn. odpowiednie stanowisko, wycinanie porażonych pędów i liści, unikanie uszkodzeń, cięcie podczas słonecznej, suchej pogody, zwalczanie szkodników.
Można się jeszcze przyjrzeć czy na pędach lub liściach, które jeszcze zostały, nie ma żadnych objawów chorobowych.

Więcej w poradniku forum: choroby malin i ich zwalczanie
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
ODPOWIEDZ