Usychające pojedyncze gałązki - tuja szmaragd

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
dominn2022
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-07-08, 17:50

Usychające pojedyncze gałązki - tuja szmaragd

Post autor: dominn2022 »

Witam
Mam problem z tujami.
Tuje rosną w tym miejscu dobrych kilka lat. Zawsze były bujne, gęste, zielone i wyglądały na zdrowe. W zeszłym roku zaczęły usychać od środka (od strony pnia), myślałem, że to naturalny proces (za mało słońca, etc.). W tym roku na wiosnę postanowiłem oczyścić środek z uschniętych gałązek. Niestety niedługo po tym zabiegu tuje zaczęły punktowo usychać "na zewnątrz" krzaka. Wyglądało to tak, że pojedyncza gałązka matowiała, szarzała, żółkła, brązowiała i stawała się krucha. Tuje zostały spryskane Topsinem na grzyby. - nie pomogło.
Nieopodal tui rosną świerki, na których stwierdzono bursztynowe kulki. Po lekturze Internetu uznałem że to przędziorek i zastosowałem oprysk na świerki. Tiu nie pryskałem, na nich nie było ani bursztynowych kulek ani większej ilości pajęczyn lub pająków.
Pomysłów co może dolegać moim tujom mam jeszcze kilka ale niech strzelać i na oślep stosować chemicznych oprysków.
W załączeniu zdjęcia chorych tuji.
Czy ktoś może odpisać co jest tym tujom i jak im pomóc wrócić do zdrowia?
Z góry dziękuję za pomoc.
Załączniki
IMG_20210708_173305.jpg
IMG_20210708_173329.jpg
IMG_20210708_173333.jpg
IMG_20210708_173402.jpg
IMG_20210708_173427.jpg
IMG_20210708_173340.jpg
IMG_20210708_173310.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Usychające pojedyncze gałązki - tuja szmaragd

Post autor: Petrus »

Cześć. Może podczas usuwania uschniętych łusek i pędów ze środka nadłamałeś parę gałązek i potem obumierają.
Ewentualnie usuń wszystko co podsycha lub jest brązowe, spryskaj Scorpionem i poczekaj 7-14 dni.
Czasem też na tujach siadają ptaki i nadłamują pojedyncze pędy ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
dominn2022
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-07-08, 17:50

Re: Usychające pojedyncze gałązki - tuja szmaragd

Post autor: dominn2022 »

Hej. Dzięki za odpowiedź.
Musze sprostować informację podaną w poprzednim poście. Okazało się, że jednak nie użyłem do oprysku tui Topsinu na grzyby i pleśnie a Karate zeon na owady. Zaraz po odkryciu pomyłki tuje zostały popryskane środkiem Signum 22 wg. Mam nadzieję, że to pomoże a jeśli nie to zastosuję Scorpiona. Odrzucam hipotezę z uszkodzonymi gałązkami (czy to przy oczyszczaniu czy przez ptaki), na gałązkach, które usychają brak uszkodzeń mechanicznych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Usychające pojedyncze gałązki - tuja szmaragd

Post autor: Petrus »

Ok, to jak są opryskane teraz grzybobójczym to obserwuj czy pojawiają się nowe brązowe pędy czy objawy ustały.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ