Usychająca areka

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Tris586
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2023-09-29, 09:35

Usychająca areka

Post autor: Tris586 »

Dzień dobry, mam problem z moją areką, kupiłam ją jakoś na początku czerwca i przez cały czerwiec, lipiec i prawie cały sierpień wszystko było ok, pięknie rosła, pojawiały się nowe liście, aż w końcu od końca sierpnia mam z nią problem, zaczęły jej usychać listki, trwało to około dwóch tygodni i jej przeszło i znowu było ok na krótki okres czasu, a teraz od połowy września, znowu zaczęły przysychać, z jednej strony nadal wypuszcza nowe liście, ale z drugiej strasznie martwi mnie to usychanie, bo trochę zubożała na listowiu. Liście usychają od końca, robią się brązowe, aż cały liść uschnie i to uschnięcie przebiega dalej do łodygi, która także brązowieje. Próbowałam znaleźć problem za pomocą aplikacji do chorób roślin, tam mi wyszło, że roślina jest przelana, ale nie podlewam jej aż tak często, czasem nie mam czasu i zdarzy się, że podleję ją tylko raz w tygodniu w wolny weekend, tym bardziej, że wcześniej rosła pięknie pomimo takiego podlewania, zraszam jej też liście codziennie lub co drugi dzień, przegotowaną letnią wodą z dodatkiem nawozu, a nawożę ją raz na tydzień lub dwa, szukałam też rozwiązania za pomocą poradników, znowuż tam mi wyszło, że takie końcówki świadczą o zbyt małej wilgotności i przez to nie wiem co zrobić, w jednym miejscu piszę mi, że to przelanie, w innym za mała wilgoć, a areka jak usycha, tak usycha..., prócz niej mam jeszcze chamedorę w salonie (bo areka jest u mnie w sypialni), ale ona czuje się wręcz świetnie i nic jej nie dolega. Dołączam zdjęcie liści areki, mam nadzieję, że ktoś wie co z tym zrobić, bo nie chcę jej stracić :(
Załączniki
IMG_20230929_090622.jpg
IMG_20230929_090646.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Usychająca areka

Post autor: Krysia »

Proszę przesadzić roślinę do większej doniczki z dobrą ziemią. Na spód keramzyt. Ona nie ma co jeść, tak po prostu. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Usychająca areka

Post autor: Petrus »

Wygląda na przelanie. Rośnie pewnie w torfie. Stary torf może zbyt wolno przesychać (szczególnie głębiej w donicy) i pomimo że z góry widzisz że sucho to na spodzie donicy może być mokro. Podłoża w których kupujemy rośliny są słabe i rośliny są w nich zagłodzone.
Musisz ją przesadzić do porządnego podłoża z keramzytem, perlitem. Najlepiej ziemia do palm. Do tego podlewanie aż ziemia przeschnie i oczywiście nawożenie. Podobne czarne końce liści to niedobór potasu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ