Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Regulamin forum i rozwiązania problemów w korzystaniu z forum, a także Wasze opinie na temat działania forum.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: rafaloku »

Witajcie,

Tę informację kieruję głównie do stałych bywalców naszego forum.
Od razu uspokajam - nie chodzi o usuwanie Waszych kont ;-)

Chodzi mi o sytuację, jaką ostatnio miałem kilkakrotnie i musiałem usuwać konta nowych użytkowników. Niestety zanim je usunąłem, niektórzy z Was zdążyli się z tymi osobami przywitać czy odpowiedzieć na ich pytania. Dlatego uważam, że należy Wam się słowo wyjaśnienia.

Niestety ostatnio mamy najazd osób, które zakładają "fałszywe" konta. Konta takie potem są sprzedawane innym osobom pod linki. W internecie jest sporo ogłoszeń tego typu:
Oferuję pozyskiwanie linków z profili zakładanych na wartościowych dla wyszukiwarek stronach i forach internetowych
zlecę wykonanie wpisów z aktywnym linkiem na forach (...)
wymagania - konta na forach z historią min. 30-50 postów i z możliwością zamieszczania linków
Oferuję reklamę na forach internetowych połączoną z pozycjonowaniem.
Dobieram listę forów do tematyki strony, piszę merytoryczne posty związane z tematem lub zakładam wątki, które gwarantują dyskusję użytkowników (potencjalnych odbiorców strony).
Oprócz pisana postów, dodaję linki prowadzące do strony w miejscu stopek. W miarę możliwości staram się również linkować na podane frazy z pisanych postów.
Nie chcę Wam zawracać głowy tematem po co komu linki z naszego forum do jego strony. W naszym interesie jest jednak usuwanie takich osób z forum, nad czym bacznie czuwam. Często zadają jakieś pytanie, absorbując Was, po czym znikają aby np. za miesiąc powrócić i wrzucić jakiegoś linka. Albo np. celowo wzbudzają dyskusję o jakiś produktach, które rzekomo wypróbowali i polecają. Ba, co ciekawe, taką dyskusję często toczy między sobą 2 - 3 nowych użytkowników piszących z... jednego komputera (ten sam nr IP). Nie trudno się domyślić, że to jedna i ta sama osoba gada sama ze sobą, podszywając się pod kilka osób.

Niestety obecnie jest plaga tego typu "fałszywych" kont. Dla przykładu dziś usunąłem 3 użytkowników: Lizaduch, AnnaKam, tillandsia. Podstawą było złamanie regulaminu - wszystkie 3 konta zostały założone dziś lub wczoraj z tego samego nr IP (prawdopodobnie z jednego i tego samego komputera).

Rozumiem, że moje działania czasem mogą się Wam wydawać dziwne. Często rozmawiacie z tymi osobami na forum a ich zachowanie nie wskazuje na to, że są to "fałszywe" konta. Pokazują zdjęcia, zadają pytania, toczą dyskusje na różne tematy. Ich działania są obecnie bardzo wyszukane i próbują różnych sposobów aby mnie, a w zasadzie nas wszystkich oszukać i przemycić na forum jakąś reklamę lub link do innej strony.

Na szczęście jako administrator forum mam dostęp do narzędzi, które pomagają mi identyfikować takie "fałszywe" konta. Przykładowo:
- usuwam konta, jeżeli jednego dnia kilka kont jest założonych z tego samego IP
- usuwam konta zakładane z IP pochodzących z krajów odległych i egzotycznych (jak sądzę nieprzestrzegających praw międzynarodowych) np. Pakistanu czy Chin. Wiadomo, że jak ktoś pokazuje rzekomo ogród w Polsce a ma IP wskazujące na Pakistan to coś jest nie tak. Prawdopodobnie używa oprogramowania do maskowania jego prawdziwego nr IP, co często robią przeróżni oszuści.

Dlatego proszę Was o wyrozumiałość jeżeli ni stąd ni z owa znika jakiś nowy forowicz i dyskusje z nim prowadzone. Najprawdopodobniej jest to w wyniku wykrycia przeze mnie oszustwa.

Jeżeli macie jakieś komentarze, uwagi lub pytania w tej sprawie, piszcie śmiało. Postaram się wszystko wyjaśnić ;-)

Pozdrawiam!
Rafał
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: Danka »

Ja to rozumiem, bo sama się z tym spotkałam ;-) I niestety jest to nieprzyjemna sytuacja, bo czasami poświęcamy czas na wyjaśnienie jakiegoś problemu, a potem osoba pytająca nie raczy się odezwać :P
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: tadek »

Rafale, dobrze że usuwasz takie konta, po co mają zajmować miejsce.

A co z kontami których dawno nikt nie odwiedzał, w których mało jest poruszonych wątków?
Ile czasu musi minąć, aby takie nie odwiedzane konto zostało przez Ciebie usunięte?
Przykładem może być znany na tym forum Hodowla chwastów- Jacek chwast, który po jednym ciekawym wpisie znikł.
Jego sposób patrzenia na teren zielony zainteresował wiele osób, miedzy innymi mnie.
Gdyby był aktywny na forum, mógł by swoimi pomysłami wprowadzić niezłą rewolucje. :lol:

Tak z ciekawości:
Po usunięciu jakiegoś wpisu lub tematu, jeżeli ktoś w takim wpisie - któryś z użytkowników forum już odpowiedział, czy zostaje umniejszona wtedy liczba postów u tego użytkownika? :|
Chodzi mi o liczbę odpowiedzi zamieszczonych na forum, które widać po lewej stronie przy każdym z wpisów.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: rafaloku »

Tak, odpowiedzi w takich wątkach są usuwane i zmniejsza się liczba napisanych postów (przynajmniej powinno tak być).

Czasem jedynie, jeżeli odpowiedzi są bardzo ciekawe, mogą być przydatne dla innych, blokuję oszusta by nie mógł dalej pisać, ale wątek z Waszymi odpowiedziami zostawiam.
Rafał
Awatar użytkownika
Renia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2009-10-12, 16:21

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: Renia »

Brawo Adminie za czujność! :!:
I dziękuję,że mnie nie usunąłeś z powodu długiej nieobecności. ;)
Renia śle gorące pozdrowienia
^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: rafaloku »

Reniu, za takie rzeczy jak długa nieobecność - nigdy nie usuwamy. Bardzo się cieszę, że zaglądasz do nas gdy masz czas :-D
Rafał
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: rafaloku »

Dziś niestety usunąłem wątek powitalny i konto pati78. Piszę o tym bo kilka osób spośród Was już się z nią przywitało i zaprosiło do wpisów na forum. Niestety - wczoraj się lakonicznie przywitała, a dziś swój profil i podpis uzupełniła o link do strony o kredytach - chwilówkach. Jak nie trudno się domyślić, tylko po to wpisała cokolwiek na forum.

P.S.
Ostatnio linki do innych stron prowadzące z for są chyba w cenie, bo normalnie masakra ile tego spamu teraz jest, codziennie coś usuwam, bo inaczej nasze forum stanie się zbiorowiskiem śmieciowych linków ale to jak walka z wiatrakami :mur:

Dopisane po ok. godzince:
Zabawne ale gdy pisałem do Was ten post na forum zarejestrowała się niejaka julitka1234 reklamująca jakieś studio kosmetyczne. Oczywiście od razu usunąłem. Szkoda mojego czasu ale czasem mnie to śmieszy bo osoba ta przeszła proces rejestracji na forum, napisała 5 postów, jakieś trele morele ale chwilę jej to zajęło. Dla mnie zaś jej usunięcie to dokładnie 3 kliknięcia myszką, ok 2 sekund. Chociaż taką mam przewagę w walce ze spamowymi linkami. :oczami:
Rafał
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: tadek »

Ostatnio linki do innych stron prowadzące z for są chyba w cenie, bo normalnie masakra ile tego spamu teraz jest, codziennie coś usuwam, bo inaczej nasze forum stanie się zbiorowiskiem śmieciowych linków ale to jak walka z wiatrakami :mur:
Podziwiam jak to wszystko ogarniasz. :przestraszony:

Rafale, z powodu niechcianych reklam, musiałem na stałe usunąć moją skrzynkę mailową...
Pomijając reklamy usługodawcy, przychodziły też na mój adres inne reklamy, przeważnie odsyłacze do stron Internetowych, napisanych w języku angielskim, wygenerowane z automatu. :kwasny:

Odnoszę wrażenie że jest zapotrzebowanie na inną formę reklamy, po przez fora.
Myślę że reklama obecna, już nie odnosi takiego skutku, stała się mało wiarygodna.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: rafaloku »

Rozważam tutaj załatwienie tej kwestii od strony technicznej - usunięcie możliwości wstawiania linków w profilach, a także możliwość wstawiania w podpisach jedynie linków wewnętrznych z naszego forum (np. do swoich wątków ogrodowych), wszystkie linki zewnętrzne w podpisach będą automatycznie usuwane przez oprogramowanie forum. Będę jeszcze tylko rozmawiał z programistą jak to zrobić żeby aktywni forowicze, tacy jak Ty Tadziu, mogli jednak mieć linki np. do swoich blogów czy galerii zdjęć na picassa. Może uda się to rozwiązać poprzez przypisanie wybranych osób do jakiejś grupy (tak jak mamy Klub Miłośników Róż).

Linki tak jak do tej pory będzie można wstawiać w treści postów, bo i tak każdy post jest przeze mnie czytany, więc tu mam kontrolę nad treścią i zawartością linków. Problem jest jedynie w profilach i podpisach użytkowników. Bo spamerzy tak to robią, że zakładają konto na forum, piszą kilka postów i nie robią nic złego. Dopiero po np. kilku miesiącach odwiedzają znów forum i wstawiają sobie linki w profile i podpisy, co ciężko jest mi wyłapać. Widać to w starych, dawno nie odwiedzanych wątkach i rozmowach na forum - jest sporo osób z linkami w podpisach. Mam na myśli oczywiście jakieś komercyjne linki zewnętrzne.To nieraz znajduję jak czytam stare tematy nawet sprzed 2-3 lat.
Rafał
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: rafaloku »

Na chwilę obecną jest wyłączona możliwość dodawania linków w podpisach. Będę szukał rozwiązania, które aktywnym forowiczom pozwoli umieszczać w podpisach linki do swoich wątków na forum. Linki, które teraz macie w podpisach działają ale jeśli ktoś będzie chciał je zmienić, to po edycji już nie będą aktywne.
Rafał
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: Elzbieta M »

Nie przypuszczałam , że tak nas atakują!! :zalamany:
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: Doxepine »

Elzbieta M pisze:Nie przypuszczałam , że tak nas atakują!! :zalamany:
Ja też nie, ale reklama w internecie staje się coraz bardziej natrętna. Tylko po co linki do np. firm oferujących chwilówki na forum ogrodniczym? Rozumiem, gdyby to były strony np. sklepów z roślinami, ale kredyty? Bez sensu...
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: tadek »

Rafale, pomysł jest nie zły i warty rozważenia.
Ale jest ale...
Ja wstawiając jakiś tam cytat z Internetu, chętnie korzystam z możliwości wstawiania linków, które odsyłają do całego artykułu z którego zaczerpnąłem cytat.
Po zablokowaniu możliwości wstawiania linków, wielu użytkowników przeczyta wtedy tylko przytoczony fragment mimo pozostawienia na stronie adresu.
Obawiam się że osoby z troszkę mniejszą wiedzą będą miały problem z skopiowaniem adresu i wklejeniem go do paska adresowego. Nie wiadomo też czy będą wiedzieli gdzie dany adres wkleić, w przeglądarce pasek adresu może być nie włączony, ukryty. :|

Rafale, może dało by zrobić się tak, aby stali użytkownicy z jakimś już tam stażem, z odpowiednią ilością postów, w ramach awansu dostawali możliwość wstawiania aktywnych odnośników w postach na inne strony?
- Świeżo upieczeni użytkownicy nie mieli by takiej możliwości, u nich było by tak tak jak napisałeś, z automatu usuwane były by wszystkie linki...
Nie było by to dobre rozwiązanie?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: Danka »

Każda strona jest dobra do umieszczenia reklamy ;-) Ale pomysł Tadka związany ze stażem i linkiem mi się podoba. Taka możliwość mogłaby być np. po napisaniu iluś postów.
Tadku, Rafał napisał, że można będzie umieszczać linki w postach ;-)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Usuwanie kont - ważne dla stałych bywalców!

Post autor: tadek »

A ja już mam pierwszy problem... :zalamany:
Chciałem zamieścić tekst z kilkoma odnośnikami i niestety, system ostrzegł mnie że mogę wstawić tylko jeden link.
Całość zapisałem w kopiach roboczych, potem będę musiał pomyśleć co z linkami.
Niektóre odsyłacze są tasiemcowe, i brzydko będą wyglądać w tekście, a bez nich tekst nie będzie miał pełnej wartości.
Rafale, wieczorem przedstawię Tobie w poczcie wewnętrznej problem długich linków...
Rafale, czy dało by radę wyłączyć tą funkcję w moim profilu?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ