Uschnięty dąb

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
MrAdams
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2021-07-24, 23:20

Uschnięty dąb

Post autor: MrAdams »

Mam pytanie.
W okolicy sredniego stawu na nasypie mam 3 stare dęby. Drzewa mają prawie 200 lat.
Niestety ze względu na prace związane z odmuleniem stawu, byłem zmuszony na okres ponad roku spuścić wodę ze stawu. Firma wybierała muł w okresie duzych mrozów.
Po zalaniu stawu w kwietniu okazuje się, że jedno z drzew jest suche, tzn nie wypuściło żadnych liści.
Drzewa są zdrowe, mają ponad 80cm średnicy. Nie są spruchniałe, ani połamane.
Do tej pory wszystkie dęby były całe zielone. Dzisiaj jeden z nich jest zupełnie suchy.
Podejrzewam, że jest to związane z obniżeniem na długi czas poziomu wód gruntowych, albo uszkodzeniem korzeni, które mogły znajdować się gdzieś w skarpie. Ale stanowi to wielką zagadkę, ponieważ sądzę, że system korzeniowy takich drzew jest bardzo duży i głeboki.

Czy spotkaliście się z czymś takim? Czy można temu jakoś zaradzić? Czy zdarza się, że drzewo pobudzi się do życia w nastepnym sezonie albo za dwa lata ? Co z tym można zrobić?
Z góry dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam. A.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Uschnięty dąb

Post autor: Petrus »

Witaj, ale jakie masz dęby? Szypułkowy, bezszypułkowy, błotny ? Wszystkie rosną w tej samej odległości od zbiornika, czy ten nie dający oznak życia jest najbliżej?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ