Uprawa truskawek

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Byna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-27, 19:40

Uprawa truskawek

Post autor: Byna »

Chciałabym wyłożyć między rzędami truskawek agrowłókninę, by zabezpieczyć je przed letnim wysychaniem. Czy to się sprawdzi? Jakie są Wasze doświadczenia w tym względzie. :->
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Dobry pomysł. Dodatkowo zmiejszysz ilosć chwastów w międzyrzędziach a to 50% roboty z truskawkami mniej.

Zobacz: jak sadzić truskawki na agrowłókninie
Byna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-27, 19:40

Post autor: Byna »

Daniel-ogrodnik pisze:Dobry pomysł. Dodatkowo zmiejszysz ilosć chwastów w międzyrzędziach a to 50% roboty z truskawkami mniej.
Chwastów nie boję się. Problem w tym, że regularnie latem połowa krzaków wysycha i muszę sadzić od nowa. Wiadomo, jak takie młode truskawki owocują, więc uprawa nie przynosi żadnych korzyści.
beti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-22, 13:29

Post autor: beti »

Bardzo praktyczny pomysł pod względem skutecznego zwalczania chwastów w truskawkach. Sama od dwóch lat tak prowadzę swoją małą plantację. Najpierw wyłożyłam włókninę, a następnie w wyciętych otworach posadziłam sadzonki.
WADY: Truskawki sadzone pod włókniną mają bardzo powierzchniowy system korzeniowy - i problem jest jeśłi przy sadzonce rośnie chwast - bardzo łatwo usuwa sięz całą sadzonką (może ja coś zrobiłam nie tak). Plus: sadzonki bardzo ładnie rosną i owocują bo mają dużo wilgoci. Po wyłożeniu międzyrzędzi słomą mam czyściutkie owoce.
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 42
Rejestracja: 2008-02-27, 19:54

włóknina

Post autor: smonika »

A co z chorobami? Czy truskawki na włókninie nie są podatne na jakieś grzybowe choroby truskawek ?
Najkrótszą drogą do zdrowia jest droga do ogrodu.
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

chwasty w truskawkach

Post autor: elakrztuk »

U mnie truskawki rosną blisko głównej drogi na działce. Jest tam trochę za mokro , tam najwięcej występuje chwast którego nazywam żabioną. Ma on bardzo małe listki i płytko rośnie , ale jest trudny do wyplewienia. Co robić.
Awatar użytkownika
Sabu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-09-20, 13:31

Post autor: Sabu »

Mam pytanie co do szkodników, zauważyłam poobgryzane liście truskawek przez małe włochate zielone liszki, opryskałam 1 maja Mospilanem ,lichy zdechły ale truskawki mają już małe owocki, jaki jest w tym przypadku okres karencji nie mogę nigdzie znaleźć danych co do truskawek.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Trzeba było przeczytać uważnie ulotkę, Mospilanu nie stosuje się gdy są owoce lecz po zbiorze owoców. Analizując dane podane na ulotce używa się go w okresie kwitnienia drzew lub już po zbiorze owoców. Szczerze nie powiem jaki ma wpływ na truskawki ale jest możliwość że substancje czynne mogą odkładać się w owocach. W ulotce jest, że środek działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie, czyli wnika do rośliny. W przypadku drzew owocowych podany jest okres karencji 14 dni ale oprysk wykonuje się w czasie kwitnienia. Nie mam pewności ale uważam, że środek został źle dobrany. Trzeba było poszukać środka, który można stosować czasie owocowania.
ODPOWIEDZ