uprawa i pielęgnacja wiśni

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
bole57
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-02-05, 11:15

uprawa i pielęgnacja wiśni

Post autor: bole57 »

Witam wszystkich serdecznie.Od kilku lat mam problem z wiśnią.Co rok bardzo obficie kwitnie ale zawiązywanie owoców jest bardzo małe.Niektóre jak się zawiążą to żółkną i opadają.Próbowałem różnych sposobów ale bez znaczących efektów.Bardzo proszę o poradę.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: uprawa i pielęgnacja wiśni

Post autor: Petrus »

Witaj. Czasem tak się dzieje, że pomimo obfitego kwitnienia drzewo zawiązuje niedużo owoców. Przyczyną może być zbyt duża ilość zawiązków i drzewo nie jest w stanie wyżywić wszystkich owoców, więc zrzuca je. Dzieje się to wtedy, gdy drzewo jest nieprawidłowo przycinane (zbyt dużo gałęzi) lub gleba nie jest wystarczająco zasobna. Innym dość ważnym powodem może być zapylenie, które może wiązać się ze zmniejszoną ilością pszczół w okolicy lub brakiem zapylacza. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: uprawa i pielęgnacja wiśni

Post autor: rafaloku »

Bole57 trudno zdiagnozować, bo mamy za mało informacji. Że nie zawiązuje owoców, stawiałbym na brak zapylacza. Ale ponieważ potem owoce żółkną i opadają - albo brak jakiegoś składnika nawozowego albo choroba. Obserwuj w tym roku dokładnie drzewo, może zauważysz inne objawy, np na liściach lub gałązkach, a najlepiej porób zdjęcia. Wtedy łatwiej będzie zdiagnozować przyczynę. Bardzo chciałbym zobaczyć jak wygląda to żółknięcie owoców, może też np. gniją jeszcze na drzewie, zanim opadną?

Polecam w naszym poradniku: dlaczego drzewa owocowe nie owocują?
Rafał
ODPOWIEDZ