Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: malina »

Igo odpisałam przed Jędrkiem ,ale tego nie ma ,wcięło gdzieś :mrgreen:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: andab3 »

witam ponownie :-) znalazłem w swoich zasobach tylko jedno zdjęcie roślinki odstraszacza kretowego. Na zdjęciu rośliny są stosunkowo małe w praktyce mogą osiągać nawet do 2 m wysokości.
Załączniki
IMG_0054.JPG
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: Iga51 »

Co to jest???? Rączniki też rosną (niektóre odmiany) tak wysoko , ale Twoja roślina Jędrku, to coś innego.
Piotrusiu (Petrus), co to jest??? Ty pewnie wiesz.
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: andab3 »

:-| tak , wiem :-) jak wspomnialem wczesniej , wizualnie roślina wygląda jak komosa zwyczajna, liście, owoce ..., ale ma bordowy kolor, w miarę wzrostu kolor jest intensywniejszy. No i co ważne u mnie kretów juz nie ma :lol:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: Iga51 »

Jędrku, ale nie znasz nazwy tej rośliny? No to jak ją znaleźć?
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: goskamaja »

No dobra kochani, poszperałam, pogooglowałam, wyszukiwanie obrazem, kilkanaście kombinacji słów "kret" ,"roślina" i innych, cuda na kiju po prostu ale mam!!!

Ta roślina to Łoboda ogrodowa (Atriplex hortensis) należąca do rodziny komosowatych (często mylona z komosą),jednoroczna. Młode liście łobody można spożywać po ugotowaniu. Posiadają one nie tylko znaczenie dietetyczne, ale również i lecznicze, bowiem ułatwiają przyswajanie składników odżywczych z pokarmu oraz korzystnie wpływają na proces trawienia i przemiany materii.
Na koniec uwaga! Po spożyciu większej ilości łobody, późniejsze przebywanie na słońcu może doprowadzić do ciężkiego uczulenia objawiającego się obrzękami.
I kilka zdjęć na potwierdzenie.
Załączniki
Atriplex-hortensis2.jpg
komosa.jpg
nasionka
nasionka
images.jpg (15.88 KiB) Przejrzano 5518 razy
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: Danka »

Gosiu, dobry szperacz z Ciebie :-D Roślinka z czymś mi się kojarzyła ale dobrze, że znalazłaś jej nazwę :hyhy:
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: malina »

Była u mnie zasiana w składzie kwiatów polnych , nie mam zdjęcia :] ,
a to zdjęcie jak wyżej 2 str. tylko bez kretowisk , jest różnica , ale co zrobię :kwasny:
Załączniki
DSC01040.JPG
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: goskamaja »

Halinko gdy miałaś tą roślinę u siebie to jak było z kretami?
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: andab3 »

:lol: tak , to jest Ta roślina, u mnie się sprawdza jako kreto odstraszacz:-)
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: malina »

goskamaja pisze:Halinko gdy miałaś tą roślinę u siebie to jak było z kretami?
Ta roślina była z drugiej strony domu tam gdzie krety jeszcze nie zachodzą , a poza tym to parę gałązek w całym zestawie kwiatów polnych .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
MariaPa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2014-09-30, 20:27

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: MariaPa »

Widzę, że bardzo dawno nikt tutaj nie zaglądał. Do napisania o swoich doświadczeniach skłonił mnie kolejny artykuł o zwalczaniu kretów. Kreta nie da się zwalczyć. Koniec. Mój ogród co roku jest totalnie zryty przez krety. Mam 2 koty, które regularnie "odławiają" 2-3 krety miesięcznie, czasem więcej. Pomimo, że kreciki tak bardzo niszczą mój ogród to żal mi ich. Koty nie jedzą kretów. Moje przynoszą mi w prezencie i układają rządkiem na schodkach. Kreciki są w różnym wieku. Od dorodnych samców do niewielkich wyrostków i nawet ciężarne samice. Zapewniam wszystkich, że to straszny widok, który ściska za serce pomimo złości na te zwierzaczki. Ale pomimo takiego pogromu krety nie znikają z mojego ogrodu dlatego uważam, że są nieusuwalne. A tak na boku: krety to sprzymierzeńce jeśli ktoś ma problem z pędrakami. U mnie uratowały niejedną grządkę truskawek. Maria z Zawady.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: Danka »

Zgadzam się Z MariąP. Obecny kot jest bardzo dobrym łowczym i kreta też złapał. Rzeczywiście jest to bardzo przykry widok. Chociaż gdy widzę martwą mysz lub nornicę też nie sprawia mi to przyjemności. Ale o tyle dobrze, że nornice nie zniszczą mi roślin. A krety zawsze wrócą :->
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: malina »

Dana , nornice dopiero niszczycielki , idą zaraz pod powierzchnią zostawiają tunel , szukają cebul, bulw lub korzonków . Posadziłam nowe małe rozsady lub wyrosły z nasion jak przeleciały nornice to wszystkie rozsady były w górze , korzonki na wierzchu i prawie wszystko uschło . W pierwszym ogrodzie zrobiłam sobie grządkę podwyższoną , a że nie było jeszcze sklepów typu OBI nie miałam siatki o drobnych oczkach wyłożyłam dno starymi dachówkami , kiedy rozbierałam tą grządkę zaniemówiłam - na dnie pod dachówkami nornice zrobiły sobie spiżarnię i ładnie poukładane były całe marchewki , gdzieś znalazły większą szparę . Widok kopców krecich nie wygląda ładnie w ogrodzie , ale krety zjadają nam robale , a nornice zniszczą nam korzonki , cebulki szczególnie młodych roślin . Trudno też je wyprowadzić na stałe z ogrodu .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
MariaPa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2014-09-30, 20:27

Re: Uciążliwy gość w ogrodzie - sposób na kreta

Post autor: MariaPa »

Na kreta nic nie pomoże. Co z tego że go złapię albo nawet zamorduję? Zaraz pojawi sie inny. Mam dwa koty, które tylko w tym roku złapały 6 kretów w różnym wieku. Mogłam policzyć bo koty nie jedzą kretów, martwe przynosiły mi pod próg żeby sie pochwalić zdobyczą. I co? I nic. Kretowiska jak się pojawiały tak pojawiają. Ogród mam tak zryty, że aż przykro patrzeć.
ODPOWIEDZ