Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Zajrzyj tu aby sprawdzić czy aktualnie nie toczą się jakieś konkursy :-)
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: szczepcio38 »

Działka po przejęciu w 2006 r.
Działka po przejęciu w 2006 r.
Wraz z Żoną uprawiamy działkę o powierzchni 200 m2 na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym.
Działkę otrzymaliśmy w roku 2006, zaniedbaną, ni uprawianą od kilku lat – jak na zdjęciu.
Za mój sukces uważam szybkie zagospodarowanie działki.
Sam zaprojektowałem zagospodarowanie i sam wykonałem wszystkie roboty za wyjątkiem postawienia zakupionej altanki na przygotowanym przeze mnie podłożu.
Przekopałem całą działkę i wyrównałem, na większej części zasiałem trawę, na pozostałej zaplanowałem małą architekturę i poletka na posadzenie krzewów jagodowych, drzewek owocowych i na warzywa.
Nie jestem zwolennikiem „betonowania” działki, to ścieżki i plac przed altanką wykonałem z drobnego klińca i kamienia. Chciałem, żeby działka odbiegała od tradycyjnych działek na ogrodach. Namiot foliowy na pomidory wykonałem w kształcie ośmioboku foremnego ze stożkowym dachem i podnoszonym wywietrznikiem. Obudowę studni (abisynki) i kompostownika wymurowałem ażurowo z cegły na planie ósemki. Kompostownik też ażurowy z cegły z przybudówką na narzędzia. Na kompostowniku ustawiłem obciętą z balkonu barierkę rurową, puściłem na nią winorośl, która w lecie pokrywa kompostownik na zielono. W kompostowniku tym mam również miejsce na stół, gdzie mogę wykonywać wszelkiego rodzaju prace, jak rozsady…
Wykonałem oczko wodne z kaskadą z kamienia rzecznego…. Wygrzewają się tam jaszczurki zwinki :).
Jestem w trakcie przygotowania jagodnika; mam posadzone kilka rodzajów borówki amerykańskie, żurawinę, brusznicę, poziomki… obok jagody kamczackie, jeżyny… przygotowuję rozsadę jagody Goji.
Z kretami radzę sobie przeganiając ich do sąsiada… do norki wlewam gnojówkę z liści i gałązek bzu czarnego – krety tego nie lubią.
Nornice lubią cebule lilii i tulipanów, nie lubią podobno żonkili, dlatego lilie i tulipany sadzę razem z żonkilami i narcyzami.
Pomidory podlewam... gnojówką z pomidorów. Obrywane liście i odrosty (zdrowe) wkładam do beczki, zalewam wodą i po kilku dniach podlewam pomidory 1:1 z wodą.
Jako ciekawostkę powiem, że do dzisiaj mam z ubiegłego roku kilka niedojrzałych pomidorów, które leżały całą zimę w domu jako dekoracja... są całkiem zdrowe z zewnątrz - sam bym w to nie uwierzył :)
Co roku nasza działka jest nagradzana dyplomami i upominkami a nawet została wyróżniona w konkursie Małopolskiego Zarządu Ogrodów Działkowych.
Załączniki
Mała architektura.jpg
Mieszkańcy działki.jpg
Piękny zakątek 3.JPG
Piękny zakątek 3-1.jpg
Zdjęcie-0020.jpg
alina.wos
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-17, 14:45

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: alina.wos »

Witam,
chciałabym pochwalić się moim sukcesem ogrodniczym. Otóż, bardzo lubię rośliny wrzosowate, dlatego zasadziłam w moim ogrodzie kilka różaneczników, azalii, wrzosów, wrzośców i kilka niewielkich odmian magnolii. Oczywiście, zastosowałam odpowiednie podłoże i nawozy. Początkowo rośliny pięknie rosły i wiosną zachwycały burzą kwiatów. :-P Niestety, z czasem zaczęły chorować i "marnieć". :( Nadmienię, że naturalne podłoże w moim ogrodzie jest bardzo słabej jakości, a poziom wód gruntowych dość niski. Wtedy na łamach Poradnika Ogrodniczego.pl przeczytałam artykuł na temat żywej grzybni mikoryzowej. Postanowiłam sprawdzić jej skuteczność. Zamówiłam kilka butelek żywej grzybni mikoryzowej do roślin wrzosowatych w sklepie internetowym http://www.gadar.pl i zastosowałam specyfik zgodnie z instrukcją na opakowaniu, następnie moje rośliny mocno przycięłam. Nie oczekiwałam cudów, jednak okazało się, że w kolejnym roku wygląd roślin znacznie się poprawił. Pięknie odrosły, nie chorują i są odporniejsze na mrozy.W dodatku w tym roku znowu zaczęły pięknie kwitnąć, a na magnolii "Susan" kwiaty rozwijają się systematycznie już od miesiąca. ;) Zakupiłam również mikoryzę do moich borówek amerykańskich. Rezultaty jej zastosowania także mnie zaskoczyły. Po roku od zastosowania zauważyłam, że owoce stały się większe i było ich na krzaczkach o wiele więcej. Obecnie noszę się z zamiarem zakupienia żywej grzybni do winorośli i róż. Mam nadzieję, że jej zastosowanie okaże się równie skuteczne. :oczami:
Pozdrawiam. Alina :lol:
Załączniki
SAM_3084.JPG
SAM_3088.JPG
SAM_3083.JPG
SAM_3089.JPG
SAM_3092.JPG
SAM_3094.JPG
madzia45
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-19, 21:45

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: madzia45 »

Witam wszystkich serdecznie. Właśnie nie dawno rozpoczęłam ,,przygodę,, z ogródkiem działkowym. Stworzyłam własną wersję żywopłotu, tj. pomieszałam dereń z pęcheżnicą i ligustem. Przyznam, iż jestem dumna ze swojego osiągnięcia i pomysłu. Efekt jest świetny, zauważyłam, iż sąsiedzi zerkają z zazdrością. Niestety nie zdążyłam zrobić fotki.
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: Grama »

Moim ogrodniczym sukcesem jest pomysł zagospodarowania szamba. Pojemnik mieści się pod ziemią i pokrywa go cienka warstwa gleby będąca fragmentem trawnika. Niestety, w tym miejscu trawa była wyraźnie słabsza i prezentowała się dużo gorzej niż ta, która rosła poza szambem.
Wycięliśmy darń, a powstałą przestrzeń wyłożyliśmy geowłókniną. Ramę zrobiliśmy ze starej rozbiórkowej cegły, a płaszczyznę wysypaliśmy białym marmurowym grysem. Na tak utworzonej rabacie powstał mobilny ogród śródziemnomorski. Rośliny czują się znakomicie w pełnym słońcu i nikt nie podejrzewa nawet, co mieści się pod kompozycja. Zaletą rabaty jest to, że zmieniać można jej wygląd, a jedyną wadą konieczność częstego podlewania.
Zdjęcia prezentują wygląd mojego "ogrodniczego sukcesu".
Załączniki
Całość rabaty na szambie.
Całość rabaty na szambie.
Z jaskrawym kolorem
Z jaskrawym kolorem
Oleander.
Oleander.
Agawa i zioła.
Agawa i zioła.
Hibiskus.
Hibiskus.
Oliwka.
Oliwka.
Elementy ozdobne.
Elementy ozdobne.
euro_pl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2013-05-01, 21:24

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: euro_pl »

Witam serdecznie,
Cóż jest moim ogrodniczym sukcesem ? Jednoznacznie mogę powiedzieć, że pod względem wysiłku i włożonej pracy przy tym czytania, czytania i jeszcze raz czytania jak dogodzić pewnym pięknym roślinom aby choć na chwilę pokazały jak można pięknie kwitnąć i cieszyć oko domowników.
Historia rozpoczyna się jak wiele tego typu, mianowicie ogród został założony na polu uprawnym może bardziej na polu piaskowym gdzie nic poza skrzypem nie chciało z ziemi wyłazić. Niestety z problemem trzeba było się zmierzyć i spróbować założyć coś w rodzaju ogrodu. Zaczęło się nawożenie obornikiem, kompostownik także był w ruchu i nowa bogatsza ziemia, której ciągle brakowało. Powoli zaczęło się zagęszczać aż przyszedł czas na różaneczniki. Na piaszczystej glebie było początkowo im ciężko ale z czasem pH udawało się zmieniać i było to powoli widać w kondycji roślin. Poza glebą najtrudniejsze zawsze były zimy, które jak to na otwartym terenie gdzie mroźny wiatr potrafił mocno dać popalić dawały się we znaki wszystkiemu co żyło w ogrodzie. Tegoroczna zima choć długa i uciążliwa dla nas ludzi (poza prawie codziennym odśnieżaniem podwórka oraz usuwaniem nadmiaru śniegu z pięknych kopułek flizelin-owych, które okrywały i chroniły przed wiatrem i mrozem nasze różaneczniki) dzięki dużej ilości śniegu paradoksalnie nie była tak ciężka dla roślin, które okryte białym puchem spokojnie czekały na wiosnę.
Teraz gdy przyszła wiosna i ciepłe dni wszystkie te starania nabrały nowego wymiaru i nowego koloru, już teraz nie pamiętamy o ciężkiej pracy na działce ale o przyjemności podziwiania. I tylko jest jeden problem nikomu nie chce się wyjść z ogrodu do codziennych zajęć, które musimy wykonywać. Nasze różaneczniki pokazały nam co to jest piękno !
Załączniki
SNB15205.jpeg
SNB15206.jpeg
SNB15207.jpeg
SNB15208.jpeg
mikusia89
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-20, 10:42

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: mikusia89 »

Mój ogrodniczy sukces...Wisteria....
dawno dawno temu zakupiłam jej małą sadzonkę; była trochę lichawa , aż po paru latach urosła i przysłoniła większa część ławeczki, starałam się jak mogłam, dbałam chuchałam, podcinałam i nawoziłam... niestety bez skutku, bo oprócz tego że rosła i była zielona kwiatów ani widu , ani słychu... w zeszłym roku jesienią stwierdziłam że chyba ją na wiosnę usunę, bo skoro nie kwitnie , nie ma sensu jej trzymać... przestałam robić przy niej cokolwiek, oprócz sporadycznego podcinania, gdy pędy za bardzo się rozrastały... nadeszła wiosna, trochę spóźniona z racji pogody; myśl o wycięciu z braku czasu trochę się przesuwała ; aż pewnego dnia zobaczyłam że pomiędzy zielenią coś zaczyna się dziać... nie wiem czy te cudo , wystraszyło się cięcia, czy po prostu potrzebowało czasu... Teraz kwiat na kwiecie, piękne fioletowe barwy.... mogę to chyba uznać za sukces :)
Wisteria
Wisteria
Wisteria
Wisteria
Wisteria
Wisteria
Wazogrodowy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-20, 10:47

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: Wazogrodowy »

Ogród to nie tylko rośliny !
Chyba nikt z nas nigdy nie ma dość, jeśli chodzi o sadzenie nowych roślin. Dla mnie ważnym czynnikiem jest także rozwój ptaków i owadów, co w dużym mieście wcale nie jest takie łatwe. Kto z nas nie marzy o pobudce, gdy za oknem śpiewa ptak? Stąd też postanowiłem wybudować kilka budek, dla różnych rodzajów ptaków, ale nie zapomniałem o owadach! Już w tym roku przystąpiłem do budowy i na początku kwietnia premierę miała moja pierwsza taka budka, która okazała się strzałem w dziesiątkę, bo na tą chwilę w budce zagniezdziła się ogromna ilość larw, które już niedługo rozwiną skrzydła. Zadbałem także o wystrój wokoło budki. Pięknie rozrosła się glicynia, która widać na obrazku poniżej, a kolorytu dodają rośliny w małym kwadracie, gdzie znajdują się m.in. tujki, sosna, świerk, czy różnego rodzaju byliny. Jako, że ogród mam już w większości zagospodarowany, przeszedłem do upiększania przodu mojego zaplecza pracowniczego, gdzie z pozoru pole martwe, nabrało blasku i przyciąga uwagę co widać na zdjęciu.
Załączniki
glicynia.jpg
larwy.JPG
iwonciaaa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-03-15, 14:07

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: iwonciaaa »

Moim największym sukcesem są przepiękne tulipany, które udało mi się wyhodować w miejscu kryzysowym.
W zeszłym roku mieliśmy sporą awarię, ponieważ pękła rura i pół podwórka przypominało pobojowisko.
Co z tego, że miejsca dziur wykopanych przez koparkę zostały zasypane, jak i tak wyglądało to dramatycznie.
W jednym z nich postanowiłam spróbować z tulipanami.
Wsadziłam w glebę cebulki i odpowiednio pielęgnowałam.
Martwiłam się ponieważ przyszły spore deszcze i cebulki cały czas tkwiły w wodzie.
Byłam pewna, że zgniją i nic z tego nie będzie.
Efekt jednak bardzo mnie zaskoczył i ucieszył :-)
Załączniki
270856_679053968790920_2010396588_n.jpg
ilonar2301
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-20, 15:17

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: ilonar2301 »

Mój największy sukces to niewielki tunel, który wybudowaliśmy własnoręcznie. Rośnie w nim 18 krzaczków pomidorów. Już nie możemy doczekać się pierwszych pomidorków. Podjęliśmy wyzwanie, zmierzyliśmy się z nim i osiągnęliśmy sukces :)
Załączniki
DSC01214.JPG
DSC01251.JPG
DSC01223.JPG
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: MMARTA1982 »

Zastanawiałam co by tu z moich dziwaków wstawić i padło na betonowe obrzeża różnych kształtów.Wykonuję je metodą [babeczkową ].Mieszam najpierw cement ze żwirem[nie piach bo babeczki nie wyjdą z foremek]na sucho potem trochę wody.muśi być prawie sucha zaprawa i potem do foremki trochę ugnieść i szybko przekręcić do góry nogami i i wyłożyć na równą powierzchnię i to samo z kolejnymi.potem co jakiś czas polewamy wodą dla wzmocnienia jak wyschną pryskam gruntem wlanym w butelkę od płynu do szyb.Jak ktoś chce mozna pomalować najlepiej farbą w sprayu
Nie wiem czy moja metoda jest fachowa ale moje obrzeża po zimie są nie naruszone.
Tu kilka fotek gotowców
Do ich wykonania potrzeba trochę czasu,ale i tak wolę je od plastikowych które szybko się niszczą no i w porównaniu do tych wcale nie są tanie.
Na niektóre fotki wkradły się również inne moje wytwory jak donice i liście z betonu.
Załączniki
tu jako forma posłużyła stara szklana lampa
tu jako forma posłużyła stara szklana lampa
2013-05-20 20.17.09.jpg
2013-05-20 20.15.53.jpg
to opakowanie plastikowe do przechowywania żywności
to opakowanie plastikowe do przechowywania żywności
2013-05-20 20.17.00.jpg
2013-05-20 20.15.03.jpg
to po masmiksie
to po masmiksie
i takie
i takie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: Petrus »

Witajcie. Ja chciałbym się pochwalić stworzoną przez siebie rabatą, w której skład wchodzą trawy ozdobne. Jest to moja pierwsza oraz jedna z wielu rabat trawiastych jakie mam. Wcześniej na tym miejscu rosły stare iglaki, m.in. jałowce. Postanowiłem kilka lat temu zmienić aranżację rabaty, a fakt, że pokochałem trawy pomógł mi to miejsce całkowicie zmienić. Wybór był ogromny, ale w tym miejscu zapragnąłem wsadzić trawy, które powiewają nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru. Idealnie sprawdziła się mozga trzcinowata oraz spartyna grzebieniasta, której przewieszające się liście niczym włosy kobiety, 'szumią bardzo pięknie'. :) :hyhy: Jak dotąd trawy rosną znakomicie (są odpowiednio nawożone, przycinane, okrywane na zimę), cieszą moje oko i zachwycają znajomych i ludzi, którzy pierwszy raz widzą takie rośliny na oczy. Jest mi wtedy bardzo miło...są one moimi 'oczkami' w głowie i ciesze się bardzo z ich uprawy :D
Pozdrawiam i zachęcam do uprawiania tych przepięknych roślin.
Załączniki
Przód pierwszej części rabaty.
Przód pierwszej części rabaty.
Zwieszająca się spartyna.
Zwieszająca się spartyna.
Rozplenica, w jeden sezon wyrosła olbrzymia...
Rozplenica, w jeden sezon wyrosła olbrzymia...
Tył rabaty trawiastej.
Tył rabaty trawiastej.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
midem
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-05-30, 22:26

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: midem »

zakątek1.jpg
Ogród graniczy z parkiem. To zobowiązuje. Z nieodległej alejki spacerowej przez ogrodzenie z siatki można swobodnie zaglądać do ogrodu. Niestety park jest dla ogrodu uciążliwy. Wielkie stare lipy rosnące tuż przy siatce rzucają głęboki cień na graniczący z parkiem fragment ogrodu. Jest więc rzeczą oczywistą, że takie zacienione miejsce najlepiej nadaje się na miejsce dla kompostownika. U mnie stoją dwa, bo to pozwala łatwiej i szybciej uzyskiwać drogocenny kompost. Problem jednak w tym, że same kompostowniki nie są najciekawszym fragmentem ogrodu. Postanowiłem więc zasłonić je przed wzrokiem parkowych spacerowiczów naturalną zieloną kurtyną.
Zastanawiałem się co będzie rosło w takim głębokim cieniu? Tym bardziej, że korony drzew nie tylko zatrzymują słońce, ale też znaczą część opadów. Postawiłem na hortensję pnącą. Posadziłem małą doniczkową roślinkę i pielęgnuję ją już piąty rok. Na początku wymagała dużo zachodu, szczególnie podlewania. Teraz coraz mniej, bo kierowana rozumem przyrody zapuściła korzenie pod kompostowniki i stamtąd czerpie co najlepsze.
Każde nowe przyrosty przywiązuję do siatki ogrodzenia. W ten sposób powstała szczelna kurtyna z dachówkowo ułożonymi liśćmi. Ich piękna zieleń sama w sobie jest już atrakcyjnym widokiem, a pod koniec maja po obu stronach tej zielonej kurtyny rozkwitną wielkie wiechy drobnych białych kwiatów cieszących wzrok parkowych gości. A kompostowniki? Osłonięte zielenią nikogo nie rażą.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: rafaloku »

Zgodnie z regulaminem konkursu prace można było zgłaszać do wczoraj do północy. Zamykam więc wątek i teraz czekamy na werdykt jury. Najpóźniej jutro będą wyniki, proszę o nieco cierpliwości ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Twój ogrodniczy sukces! Pochwal się, nagrody czekają :)

Post autor: rafaloku »

Witam!

Mam już (a może - nareszcie) wyniki konkursu. Było nam bardzo trudno wybrać zwycięzców. Tak naprawdę spieraliśmy się o ponad 10 prac, które uprzednio typowali członkowie jury. Ostatecznie wzięliśmy pod uwagę 3 elementy, które wyróżniały Wasze prace:
- nakład pracy jaki był potrzebny do osiągnięcia opisanego sukcesu
- ciekawy sposób przedstawiania Waszej historii w formie opisu i zdjęć
- oryginalność przedstawionego pomysłu

Wszystkie Wasze ogrodnicze sukcesy są wspaniałe i naprawdę trudno było wybrać te, które będą nagrodzone. Chyba jeszcze nigdy dotąd po konkursie nie miałem aż takiego żalu, że nie mogliśmy przyznać więcej nagród. No ale pora ogłosić wyniki, a pod nimi jeszcze kilka słów wyjaśnienia i wyróżnienia dla pozostałych.


1) Danka
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/twoj ... ml#p150008
Za pomysł na zagospodarowanie pola. Wymagało to ogromnego nakładu pracy ale też doskonałego pomysłu i wytrwałości w jego realizacji. Danusiu - Gratulacje!
Szczególnie spodobała nam się Twoja kompozycja z floksami. I oby każdemu w taki sposób udawało się zamienić puste pole na piękny ogród!


2) Dawidbanan
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/twoj ... ml#p149588
Dawidzie - nagroda za pomysł oraz dokładne pokazanie nam krok po kroku jak budowałeś tę kaskadę. Twój wpis może być inspiracją i instrukcją dla innych! Zaglądaj do nas częściej i pokaż więcej takich Twoich dokonań :padam:


3) Hanna G
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/twoj ... ml#p150085
Haniu, nie bałaś się nam opowiedzieć jakie błędy były przy tworzeniu Twojego pierwszego oczka i w ten sposób zwróciłaś uwagę na to co jest ważne przy tworzeniu oczek wodnych, jak np. ukrycie folii czy bujne nasadzenia roślin, które sprawią, że wszystko wygląda naturalnie. Stworzyłaś wspaniałą oazę dla roślin oraz drobnych stworzeń wodnych.


4) Grama

http://forum.poradnikogrodniczy.pl/twoj ... ml#p150134
Za pomysł na zagospodarowanie terenu po starym szambie, a także stworzenie mobilnego ogrodu śródziemnomorskiego - kompozycje z roślin w pojemnikach, które na zimę muszą być chowane. Oto jak wprowadzić egzotykę do ogrodu!


5) alina.wos
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/twoj ... ml#p150122
Alino, dla Ciebie nagroda za opisanie jak od porażki przeszłaś do sukcesu i zdradzenie nam tajemnicy Twojego sukcesu, która tkwiła w mikoryzie!

Te 5 osób proszę o przesłanie do mnie na PW adresów, na jakie mają zostać wysłane nagrody.

Niestety nie mogliśmy nagrodzić więcej prac, choć z Pewnością na to zasługiwały. Pozostaje mi zatem jedynie słownie wyróżnić Maćka Bambini, Mariolę39 i Szczepcia38 za pokazanie nam jakich zmian dokonaliście w Waszych ogrodach, jak z pozoru nieciekawego terenu można stworzyć wspaniałą oazę zieleni. Ponieważ jednak kilka osób pokazało tego typu przeobrażenia ogrodu, jako zwyciężczynię wybraliśmy Danusię, która naszym zdaniem dokonała największej metamorfozy!

Kolejne wyróżnienie dla MMARTY1982 za wspaniały pomysł z samodzielnym wykonaniem odlewów z betonu, przy wykorzystaniu dostępnych pojemników po żywności. Twoje krawężniki i obramowania rabat wyglądają wspaniale, niczym się nie różniąc od profesjonalnych palisad i obrzeżeń!

Nie mogę też pominąć Tadzia, który pokazał nam wspaniały projekt i wykonanie pergoli pod winorośl. Tadziu wspaniałą nagrodą dla Ciebie i ogromnym skarbem jaki posiadasz są Twoje własne złote ręce konstruktora i doskonałego budowniczego, że o dobrej ręce do roślin nie wspomnę ;-)

Zauroczył nas także darnok, pokazując swój sposób uprawy batata, Cichy-lodz i jego przeogromna dynia (za pewne również wspaniała w smaku), Wazogrodowy ze swoim domkiem dla owadów (w ten sposób zwróciłeś przy okazji naszą uwagę na konieczność ochrony w ogrodzie owadów pożytecznych, podczas gdy wiele osób je zabija walcząc ze szkodnikami), Petrus i jego ogród traw oraz euro_pl ze wspaniale kwitnącymi różanecznikami, pokazującymi jak rośliny potrafią się odwdzięczyć za poświęcony im czas.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział i gratuluję Wam ogrodniczych sukcesów! Oby tak dalej :ok:

Pozostali forowicze mogą gratulować zwycięzcom jak zwykle w wątku z gratulacjami: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/post ... ml#p150220
Rafał
Zablokowany