Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Kasiu ,ciekawy zestaw :) .

Halinko ,też czasami robiłam tak z dziećmi :-D , chociaż wolę widoczne warzywa :D . Taki sos -krem robię z cukinii i cebulki lekko zarumienionej z czosnkiem ,pieprzem i solą i świeżymi zarumienionymi krewetkami , do pasty-wstążek.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Wczorajszy obiadek . Szybko  , zdrowo i pożywnie. Tort słony ze szpinakiem ,cukinią ,jajkami ,cebulą ,wędliną i troszkę tarkowanego parmezanu (może być inny ser) :)
Wczorajszy obiadek . Szybko , zdrowo i pożywnie. Tort słony ze szpinakiem ,cukinią ,jajkami ,cebulą ,wędliną i troszkę tarkowanego parmezanu (może być inny ser) :)
IMG_3280.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: malina »

Pychota , lubię takie jedzonko :orany: :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: tadek »

.
:zdziwko: Mniam, mniam, mniam.
Gosiu, podawałaś po jednym placuszku dla 1 osoby?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

malina pisze:Pychota , lubię takie jedzonko :orany: :D
Ja też Halinko :D Uwielbiam warzywa w każdej postaci .


Tadziu , te placuszki miały około 32 cm średnicy , ten talerz na fotce , to talerz od pizzy 33 cm śr. :-D . Z synem na raz daliśmy radę zjeść tylko połowę :rotfl: . We Włoszech , zwłaszcza o tej porze roku ,je się zazwyczaj na zimno te tarty ( chyba taki jest polski odpowiednik ? ) , a w ogóle serwuje się w lecie wszystko na zimno , nawet jeśli wcześniej niektóre z tych potraw były gotowane :) :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Niedzielna lasagna z ragu' , na życzenie mojego syna. Do dietetycznych posiłków niestety nie należy :) .
Niedzielna lasagna z ragu' , na życzenie mojego syna. Do dietetycznych posiłków niestety nie należy :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: malina »

Przypomniałaś mi Gosiu o lazanii , zrobię w niedzielę . Razem ze szwagierką robimy sobie niedzielne obiadki , jesteśmy samotne /ona poważnie chora / . Ostatnio były langosze teraz zrobię lazanię :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Halinko , a Ty przypomniałaś mi o langoszach :lol: , już kiedyś chciałam je zrobić z Twojego przepisu ,ale jakoś mi uciekło ."Chodzą za mną " też paluchy ,również z twojego przepisu ,choć powinnam zaprzestać na jakiś czas ciast i mącznych specjałów ,bo nadrobiłam wszystko co zgubiłam tak ładnie rok temu :] .
Wczoraj wertowałam na necie włoskie przepisy na lasagne warzywne ,na którą to mam ochotę i znalazłam 2 ,zupełnie różne wersje ,jedna z grilowanymi cukiniami i bakłażanem i beszamelem z dodatkiem mięty, zobaczymy...

Halinko , Ty jesteś taka zdolna i pracowita dziewczyna , znasz może jakiś sprawdzony , smaczny przepis dyniowy ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Halinko, od pół godziny wertuję strony tego wątku ,w poszukiwaniu langoszy i nie znalazłam. Nie proszę oczywiście ,żebyś mi je poszukała Halinko :-D , ale może pamiętasz rok ,czy porę roku , kiedy podawałaś nam ten przepis tutaj ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: mmmm5 »

Kopytka z dyni ? przepis poproszę bo jedna pokrojona nie zmieściła sie do zamrażarki.....
Pozdrawiam z pochmurnych Kolos :serce:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Są dwie wersje Marysiu : pół na pół z ziemniakami (ja wybiorę chyba tą wersję ,bo nie przepadam za słodkościami dyniowymi) i z samej dyni . W prawie wszystkich przepisach jakie widziałam, kawałki dyni , przed ugnieceniem , piecze się w piekarniku , pewnie tak ,najlepiej dynia pozbywa się wody. Jeszcze dzisiaj Marysiu ,napiszę ten przepis, pamiętam ,że w tym samym dyniowym , dodaje się kaszkę ryżową lub manną ,tak więc jak wychodzisz na zakupy ,to kup :) .

Dziękuję :serce: , też pozdrawiam ciepło z pochmurnego Palazzolo .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Gnocchi [ nioki ] , czyli nasze KOPYTKA ( zmienia się jedynie kształt ) Z DYNI I ZIEMNIAKÓW .
-250 gr obranej dyni
-250 gr ziemniaków
-1 jajko
-40 gr masła
- pieprz, sól , liście świeżej szałwi

1) Dynię i ziemniaki ugotować na parze (ok. 30 min)
2) Przepuścić ugotowane warzywa przez maszynkę lub praskę , ewentualnie zmiksować , wymieszać razem z innymi składnikami.
3 ) Z wymieszanej masy formować 2 łyżeczkami kuleczki i wrzucać na wrzątek
4) Odcedzone kluski , włożyć do szklanej lub ceramicznej formy ,posypać wiórkami masła i startym parmezanem , układając warstwowo.
5 ) Na wierzch dodać kilka listków szałwi i piec przez 15 min w 200 *C.

Moja rada : odparowałabym trochę na patelni dynię , przed wymieszaniem z innymi składnikami , lub jeśli konsystencja "na oko " jest rzadka , dodałabym trochę kaszki , np. mannej , wtedy łatwo można nadać im kształt polskich kopytek.
Myślę ,że wersją lżejszą byłaby wersja bez piekarnika , a tylko z jakąś dowolną okrasą .

II KOPYTKA Z DYNI.
- 1 kg dyni
- 150 gr mąki
- 1 jajko
- 150 gr kaszki ryżowej ( robią też z kaszką manną )

1) Pokroić w większe kawałki dynię , wyłożyć na blachę piekarnika i przykryć folią aluminiową . Piec w 200*C przez około 40 min.
2) Po ty czasie ,jak będzie miękka , ostudzić ,przecisnąć przez praskę lub maszynkę do mięsa , można też zmiksować.
3 ) Odparować na patelni.
4) Wymieszać z jajkiem , 150 gr mąki , 150 gr kaszki i wyrobić rękoma lekko.
5) Formować ruloniki i kroić jak na kopytka.
6 ) Można zapiec w piekarniku z wiórkami masła ,startym serem , w 200*C przez 20 min.
Marysiu , nie widzę tu soli i pieprzu ,może w nocy coś przeoczyłam , no ale to oczywiste.
Sprawdzę za chwilę dokładnie ten pierwszy przepis , bo trochę dziwne ,że nie ma w nim mąki .
Sama jeszcze nie robiłam kopytek z dyni ,ale na szczęście to proste przepisy i tylko jakieś szczegóły mogą się zmieniać .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Marysiu, nie odnalazłam tego samego przepisu (I), chyba jednak mąki nie ma ,dlatego te kopytka nakłada się łyżeczkami na wrzątek ,bo rzadkie ,ale w innych jest mąka , to kilka z nich:

I -350 gr ziemniaków
- 350 gr miąszu dyni
- 300 gr mąki
- 1 jajko
- sól , szczypta gałki muszkatołowej .

Ziemniaki ugotować w mundurkach , a dynię w piekarniku ,potem przecisnąć przez praskę ,wymieszać itd.

II - 1 kg ziemniaków
- 200 gr mąki
- 1 jajko
- szczypta gałki muszkatołowej , sól
- masło ,ser do posypania

III - 1kg dyni
- 2 garście kaszki mannej
- 150 gr mąki
- szczypta soli

Dyniowe kopytka ,tak jak każde można zrobić z sosem np. z gorgonzolą. Na patelni roztopi ser gorgonzola ,dodać trochę mleka ,pomieszać i kilka minut pogotować.


Mam nadzieję Marysiu , że coś wybierzesz , masz na pewno wyczucie ,możesz coś pozamieniać według gustu.
Smacznego !
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: tadek »

.
Na trzeciej stronie Halinka podawała przepis na langosze :zdziwko:
Poniżej wstawiłem odnośnik i cytat:

20 paź 2014, 15:53 :arrow: KLIK
malina pisze:Przypomniałam sobie o fajnym nietuzinkowym daniu -zaznaczam że jest bardzo syte ,zależy jeszcze z jakimi dodatkami jest podane.Można podać z warzywami ,serem tartym ,cebulką i sosem czosnkowym jak na zdjęciu lub dla tych co bez mięsa ani rusz z mięsem np.pokrojonego jak na gulasz usmażonego ,ale bez sosu .Wariacje na ten temat dowolne , może z grzybami ?
Ciasto na : LANGOSZE placki węgierskie
250 gr mąki
100 gr ugotowanych ziemniaków /to 1 duży -może ważyć więcej /
20-25 gr drożdży
180ml mleka
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki oleju
Drożdże rozmieszać w mleku z łyżką mąki i trochę cukru ,po chwili zagnieść ciasto ze startym ziemniakiem ,pozostawić na chwile ok.15-20 min .Podzielić na 4 cz. rozpłaszczyć ręką na płaski dosyć placek ,podsypywać mąką bo się klei na patelnię na rozgrzany olej z masłem sklarowanym .Piecze się szybko ,trzeba tylko "wycelować" w moc palnika .
SOS - śmietana gęsta 12 lub 18 % mieszam z jogurtem ,solą ,startym czosnkiem ,ja lubię gęsty ale można rozrzedzić łyżką wody.Posypać startym serem jakim kto lubi ,cebulą przysmażoną ,cukinią /na zdjęciu / i polać sosem .
W oryginale ,podają świeżą czerwoną cebulę . Smacznego życzę -pychota .
Ciasto na następny dzień nadaje się do smażenia /bo zrobimy za dużo / trzymam w lodówce [/size]
.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Tutaj dzielimy się pomysłami na fajne obiadki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Stokrotne dzięki Tadziu ! :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ