Turówka wonna - żubrówka

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Turówka wonna - żubrówka

Post autor: Iga51 »

W styczniu kupiłam kilka traw ozdobnych. Wśród nich m.in. żubrówkę - turówkę wonną. To była maleńka sadzoneczka. Roślina ta jest w Polsce pod ochroną. Podobno grozi jej wyginięcie. Kiedy sadziłam ją do gruntu, nie wiedziałam, że się bardzo rozrasta podziemnymi rozłogami (podobnie jak perz). Powinno się ją sadzić w donicy zakopanej w grunt. I teraz mam problem. Wczoraj usunęłam kilka nowych odrostów. Nie wiem czy wykopać całą i wsadzić do doniczki. Czy nie zaszkodzę jej, kiedy poodcinam wszystkie odchodzące rozłogi. Czy może poczekać aż zakwitnie? A w międzyczasie usuwać nowe odrosty. Swoją drogą, to piękna trawa, ma bardzo ładne źdźbła.
Obrazek

Obrazek
Widać na zdjęciu, że już rosną nowe pędy. Zdjęcie robiłam już po usunięciu kilku nowych odrostów.
Gdyby ktoś reflektował na żubrówkę, to będę odrosty wsadzać do doniczek (będą nowe sadzonki).
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Turówka wonna - żubrówka

Post autor: malina »

Reflektuję Igo ,może przyślesz razem z liatrią.Halina
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Turówka wonna - żubrówka

Post autor: Iga51 »

Oczywiście Halinko, przyślę.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Turówka wonna - żubrówka

Post autor: Petrus »

Witaj. Ja też mam turówkę u siebie. Ale mam ją posadzoną w agrowłókninie więc kłącza nie wyjdą. :hyhy: Ale faktycznie rozrasta się kłączami. Możesz bez problemu usuwać rozłogi szpadlem lub sekatorem. Nic jej nie będzie. Takie usuwanie rozłogów powoduje że potem roślina produkuje ich trochę więcej znowu. :rotfl: Możesz śmiało je sadzonkować i nawet sprzedawać bo popyt na nią jest dość duży ze względu na amatorskie aromatyzowanie wódki :-D
Załączniki
Tak wygląda u mnie.
Tak wygląda u mnie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Re: Turówka wonna - żubrówka

Post autor: Frania »

Ja posadziłam kłącze żubrówki i stała się rzecz niesłychana żubrówka rozrosła się na moją i sąsiada działkę Jest bardzo ekspansywna.Walczymy ale bez skutku.Jedyny sposób to wykopać wysuszyć i spalić kłącza Tak zrobię zostawiając jedynie jedna sadzankę
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Turówka wonna - żubrówka

Post autor: Petrus »

Zgadzam się, mocno się rozrasta cienkimi i długimi rozłogami. Ja już z rabaty ja całkowicie usunąłem, ale co jakiś czas gdzieś na rabacie trawiastej się pojawi nowy odrost z pozostawionych korzeni.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ