Turkuć podjadek - jak z nim walczyć.

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Turkuć podjadek - jak z nim walczyć.

Post autor: erazm »

Turkuć podjadek to jeden z największych szkodników na naszych działkach i w ogrodach. Zjada korzenie roślin, podkopuje młode siewki i rozsady.
Ja od dłuższego czasu walczę z nim na działce. W ubiegłym roku upolowałem kilka tych szkodników długości 5 cm. Jednym ze śladów jego obecności oprócz zniszczonej roślinności są kanaliki pod powierzchnią ziemi wielkości małego palca i otwory w ziemi.
By nie stosować chemii walczę z nim wodą. Zalewam małym strumieniem wody (woda prawie kapie z węża) korytarz idący w głąb ziemi. Po około 2 – 3 minutach od rozpoczęcia zalewania wychodzi on powoli na powierzchnię. Łapię go wtedy szczypcami.
Turkuć podjadek wygląda tak:

Obrazek

Turkuć podjadek - jak wygląda, zwalczanie, jak złapać

A jak wy zwalczacie tego szkodnika u siebie? Interesują mnie też środki chemiczne stosowane pułapki, ... .
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Post autor: Grama »

Jest sposób.Wypróbowany i działa.Na trasie przelotowej turkuci,widać wyraźnie te kanaliki,wkop pusty słoik,powpadają w niego.Potem pozostaje powywozić je daleko,bo są pod ścisłą ochroną.Oczywiście ilość słoików dostosować do ilości kanałów-kilka powinno wystarczyć.
Pozdrawiam i ciekawa jestem,czy pomoże,daj znać.
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

czytam co tu piszecie i mam ciarki... Mój ogród cieszy mnie drugi sezon dopiero i ledwo co przyzwyczaiłam się do obecności pająków - już nie uciekam z krzykiem na ich widok... :oops:
Ale gdybym na swojej drodze spotkała dorodnego turkucia podjadka jak ze zdjęć.... :shock: :shock: :shock:
pozdrowienia,
duende
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Dasz sobie z nim radę jak się pokaże. Na pewno. :lol:
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

Post autor: agaxx »

Andrzeju załączyłeś ciekawy artykuł o zwalczaniu turkucia. Dziękuję. Po raz pierwszy zobaczyłam go na swojej działce ( 2 szt.) chyba 2 tygodnie temu i ogarnęło mnie przerażenie bo sąsiadka w tamtym roku skarżyła się, że padły jej pomidory i inne warzywa z powodu obecności turkucia podjadka. Czy może są jakieś rośliny których turkuć nie lubi? Przyglądnę się teraz lepiej na swojej działce. Czy te norki są pod wierzchem? Ja wykopałam je z ziemi kopiąc dołek pod nowe drzewo.
pozdrawiam agaxx
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Są to norki i kanały pod powierzchnią ziemi wielkości małego palca.
Są zalecane środki chemiczne min. Mesurol Alimax® 02 RB . Wrzuca się go do norek.
Turkuć nie lubi zapachu korony cesarskiej i szachownicy kostkowej.
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

Post autor: agaxx »

Andrzeju dziękuję za odpowiedź. Zrobię przegląd w sadzie i skorzystam z Twojej rady. pozdrawiam Agaxx
shatsi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-01, 06:57

Re: Turkuć podjadek - jak z nim walczyć.

Post autor: shatsi »

Witam Was! A ja szukam turkucia podjadka:) Jeśli jest tutaj ktoś z okolic Poznania lub Legnicy, baaaardzo proszę o pomoc. Chętnie odbiorę kilka dorodnych sztuk. Proszę o wiadomość na PW

Pozdrawiam!
Kasia
Jahoo82
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-26, 00:01

Post autor: Jahoo82 »

erazm pisze:Są to norki i kanały pod powierzchnią ziemi wielkości małego palca.
Są zalecane środki chemiczne min. Mesurol Alimax® 02 RB. Wrzuca się go do norek. Ps. Na końcu podanego wyżej linku producent napisał "...Zgodnie z naszym doświadczeniem preparat działa także na turkucie podjadki.".
Turkuć nie lubi zapachu korony cesarskiej i szachownicy kostkowej.
Tak potwierdzam!! Ten środek jest szkodliwy dla turkuci :-) kupiłem ten środek rozsypałem po działce i złapałem dokładnie 23 sztuki!!!

Na prawdę działa polecam :-)
\
P.s. chyba jeszcze znajdę na działce w słoiku te 23 sztyki :-)
Tyle że jestem z Bydgoszczy :-)
Pozdrawiam
maciek16
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-18, 17:02

Turkuć podjadek

Post autor: maciek16 »

Jestem tylko gościem na waszym forum i od razu mam do Was wielką prośbę. czy wśród ogrodników mających problem z turkuciami znajduje się taki który mieszka w okolicach Lublina lub Świdnika (woj. lubelskie) i byłby w stanie podzielić się ze mną tymi szkdnikami ?
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Czy ja dobrze zrozumiałam? Obrazek zakładasz hodowlę?
maciek16
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-18, 17:02

hodowla

Post autor: maciek16 »

hodowlę mam w planach ale póki co potrzebuje ich na najbliższy wyjazd na ryby
świadziu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-24, 20:09

Post autor: świadziu »

Jeśli ktoś z Krakowa ma problemy z Turkociami to chetnie pomoge mu się ich pozbyć - jestem wędkarzem i potrzebuje kilkadzisiąt sztuk tych chrabąszczy. Może u kogos jest straszna plaga i dziennie ich dużo zbiera to nie wykluczam zakupu nawet 100 sztuk.

Pozdrawiam
Potrzebuję Turkoci
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

Post autor: ELGRA »

Mój dziadek pozbył sie turkuci w ten sposób- otóż jesienią po zbiorach wykopał kilka otworów w ziemi nakładł do nich końskiego obornika i zasypał, poniewaz podobno koński nawóz nie zamarza więc schodzą sie całymi rodzinami do tego obornika i tam zimują ,natomiast wiosną odkopał gdy jeszcze spały snem zimowym i w ten sposób pozbył sie tych szkodników
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
zbyszek49
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-06, 13:16

Post autor: zbyszek49 »

erazm pisze:Są to norki i kanały pod powierzchnią ziemi wielkości małego palca.
Są zalecane środki chemiczne min. Mesurol Alimax® 02 RB . Wrzuca się go do norek. Ps. Producent napisał "...Zgodnie z naszym doświadczeniem preparat działa także na turkucie podjadki.".
Turkuć nie lubi zapachu korony cesarskiej i szachownicy kostkowej.
Stosuje także ten preparat, naprawdę działa !!!
ODPOWIEDZ