Tuje żółkną

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
PIOTR
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-29, 21:35

Tuje żółkną

Post autor: PIOTR »

Witam! Jakiś miesiąc temu posadziłem tuje od strony lasu gdzie ziemia jest czarna ale taka wilgotna ze ciezko odklejała sie od łopaty. Pytałem co posadzić w takim terenie to doradzili tuje (ze lubi wilgoć) podlałem ukożeniaczem i za tydzień uniwersalny nawóz . Cały czas marnieją(żółkną) na całej wysokości( jutro zrobie fotki) Zapytałem pana co doradzał to mówi ze za wilgotno i się topią i żeby podnieść teren.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuje żółkną

Post autor: rafaloku »

Tuja wymaga ziemi żyznej i próchniczej. Należało wykopać większe dołki i wypełnić je ziemią do iglaków lub torfem. To by trochę rozluźniło podłoże przynajmniej w obrębie korzeni roślin. Może rzeczywiście jest tak mokro, że korzenie się "duszą" bo brak w glebie powietrza (zbyt zwięzła i mokra), a może inna przyczyna. Ogólnie choroby czy złe warunki nie powodowały by chyba aż tak szybko postępujących zmian. Mieliśmy tu na forum już takie przypadki, że po prostu ktoś dał za dużo nawozu i to "spaliło" rośliny. Też się zastanawiam nad tym ukorzeniaczem... do podlewania? Pamiętasz nazwę tego cuda? Może to był po prostu jakiś nawóz wspomagający ukorzenianie, potem przyszła kolejna dawka nawozu i roślinki załatwione przez przenawożenie.

To jednak tylko moje domysły. Prosimy o te fotki, może to coś wyjaśni :-)
Rafał
PIOTR
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-29, 21:35

Re: Tuje żółkną

Post autor: PIOTR »

Witam. Ukorzeniacz to agzeco ,
20200530_103906.jpg
20200530_103918.jpg
20200530_103939.jpg
nadmienie że tuje po lewej stronie sadzone rok temu mają sie dobrze ale są troszke wyżej a te na całej szerokości żółkna. Jest tam delikatny spadek na prawo i zauważyłem czym dalej w dół to są bardziej żółte.
20200530_105608.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje żółkną

Post autor: Petrus »

Raz że mogły mieć za mokro, tuje to nie rośliny na bagna czy mokre, gliniaste gleby. Tui po posadzeniu nigdy się nie nawozi. Nawozy stosujemy dopiero w drugim roku uprawy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
PIOTR
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-29, 21:35

Re: Tuje żółkną

Post autor: PIOTR »

Czyli co? Poczekać jak uschną i wywalić ,czy może można im jeszcze jakoś pomóc?
PIOTR
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-29, 21:35

Re: Tuje żółkną

Post autor: PIOTR »

Czyli nie ma dla nich ratunku? Nie ma nikt jakiejś mądrej porady?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje żółkną

Post autor: Petrus »

Sprawdzaj jaką mają glebę obecnie, czy jest lekko wilgotna czy bardzo mokra. Jeżeli bardzo mokra, bagienna i nie przesycha to tuje nie będą tam dobrze rosły. Ewentualnie podmianka na żywotnikowca lub cypryśnika błotnego. One lubią takie stanowiska.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ