Tuje szmaragd posadzone jesienią, marnieją na wiosnę

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
kosmarcin
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2024-03-28, 17:46

Tuje szmaragd posadzone jesienią, marnieją na wiosnę

Post autor: kosmarcin »

Witajcie,
mam prośbę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu z naszymi tujami. Posadziliśmy je we wrześniu, na glebie piaszczystej. Żeby zapobiec suszy każda dostała worek 50 litrów ziemi do iglaków z domieszką agrożelu (ok. 2,5 g/l), zostały przykryte agrotkaniną i wyściółkowane korą sosnową. Po posadzeniu były oczywiście podlewane, potem nastała deszczowa jesień i tak dotrwały pięknie do zimy, były całkowicie zielone. Natomiast od ok. 2 miesięcy zaczęliśmy obserwować, że niektóre bledną, ale myśleliśmy, że to naturalne po zimie i że się zabiorą. Niestety wyglądają coraz gorzej. Zamieszczam zdjęcia. Pomóżcie proszę zdiagnozować problem i poradźcie co można zrobić, aby je ratować. Jak widać nie na reguły, niektóre są zielone, a niektóre niemal suche. Ziemia jest mokra - to już sprawdziliśmy.
IMG_9289.jpg
IMG_9287.jpg
IMG_9286.jpg
IMG_9284.jpg
IMG_9282.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuje szmaragd posadzone jesienią, marnieją na wiosnę

Post autor: rafaloku »

Czy przypadkiem pies na nie nie sika? Takie czarne łuski, jak te widoczne na zdjęciach, najczęściej są wynikiem uszkodzenia przez psi mocz.

Czarne zabarwienie pędów może być też efektem żerowania niektórych szkodników, np. misecznika tujowca - choć to raczej nie o tej porze roku. Na wszelki wypadek proponuję jednak wykonać oprysk owadobójczy preparatem Emulpar 940 EC. Zawiera naturalny olej. Preparat bezpieczny w użyciu. Wyeliminuje ewentualne szkodniki. Tak on wygląda: https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/emu ... ml-id-1097

Proszę też podlać i opryskać preparatem grzybobójczym Scorpion 325 SC. Ewentualnie można użyć naturalny zamiennik w postaci biopreparatu Polyversym WP lub oprysk preparatem Biosept Active. Środkiem Scorpion 325 SC wystarczy opryskać raz i poczekać jaki będzie efekt. Bioseptem wykonać co najmniej 2-3 opryski w odstępach co 10-14 dni.

Uschnięte pędy wyciąć.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje szmaragd posadzone jesienią, marnieją na wiosnę

Post autor: Petrus »

Hej. Taki wygląd tui może świadczyć o tym że podłoże głębiej jest mocno zbite i gliniaste, woda zimą zalegała i tuje przez to zaatakowała choroba grzybowa. Grzyb atakuje korzenie, odcina dopływ wody do tkanek i tuje usychają ale pozostają jasno zielone.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ