Tuje szmaragd brązowieją po posadzeniu

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
kiki78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-31, 18:01

Re: Tuje szmaragd brązowieją po posadzeniu

Post autor: kiki78 »

Witam,
Proszę doradzić co się dzieje z moimi tujami, posadzone jakieś 7 tyg temu i niestety coś jest nie tak😒, nie były jeszcze nawożone, zakupione i posadzone w workach jutowych.
Będę wdzięczna za pomoc, to mój pierwszy ogród, a właściwie 2 ogrody, i na jednym i drugim z tujami dzieje się podobnie. Podłoże niestety gliniaste.
Dziękuję z góry
Ps. Nie wiem dlaczego zdjęcia wkleiły się w poziomie choć w telefonie są normalnie w pionie.
Załączniki
20200529_185528.jpg
20200529_185506.jpg
20200529_184026.jpg
20200529_184017.jpg
Pozdrawiam Kasia :-D
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje szmaragd brązowieją po posadzeniu

Post autor: Petrus »

MaciejŚłąski pisze: 2020-05-14, 07:20 Moje były w donicach. Trudno powiedzieć czy stały wcześniej w cieniu ale przyjechały do mnie na palecie więc siłą rzeczy w trakcie transportu były trochę pościskane. Petrus myślisz że robić coś z nimi czy dać im trochę czasu?
Może to też efekt ściśnięcia na palecie, niektóre pędy się zgniotły i dlatego usychają.
Kasiu może to efekt lekkiego przesuszenia bo te tuje w balotach nie mają lekkiego życia jak w nich są dłuższy czas ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
kiki78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-31, 18:01

Re: Tuje szmaragd brązowieją po posadzeniu

Post autor: kiki78 »

Czyli to nie grzyb?? Ja je podlewałam dość często niestety i się właśnie obawiałam czy to nie przelanie. Sąsiad ma podobnie i z tej samej dostawy co moje, wykopał jedną najbrzydszą i korzeń bardzo mokry. Nie wiem co robić teraz.
Pozdrawiam Kasia :-D
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuje szmaragd brązowieją po posadzeniu

Post autor: rafaloku »

Błędów przy sadzeniu nie cofniesz. Tzn jeśli zła ziemia, to nie uratujesz, będą obumierać. Już bym nie wykopywał żeby dosypać lżejszej ziemi, bo to dodatkowy szok dla rośliny. Na przyszłość warto kopać głębsze dołki i pod roślinę dać keramzyt jako drenaż, tak warstwę z 10 cm. Mi się to sprawdziło gdy sadziłem na gliniastej glebie rośliny nie lubiące nadmiaru wilgoci.

Można teraz opryskać preparatem Biosept Active przeciwko chorobom grzybowym, a pod rośliny do ziemi dać mikoryzę SYMBIVIT, która poprawi warunki wzrostu. Może pomoże ;-)
Rafał
kiki78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-31, 18:01

Re: Tuje szmaragd brązowieją po posadzeniu

Post autor: kiki78 »

Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Kasia :-D
Ewa09
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-07-03, 11:56

Re: Tuje szmaragd brązowieją po posadzeniu

Post autor: Ewa09 »

Podpinam się pod temat.
Moje tuje posadzone 3-4 lata temu .Problem polega na tym ,że w tym roku zaczęły brązowieć gałązki, a ogólnie słabo rosną.
W powyższej odpowiedzi napisano ,że może pomóc Symbivit.
Dlatego proszę o poradę, w jakiej dawce pod jedną roślinę zastosować tę mikoryzę.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Dziękuję.
ODPOWIEDZ