Tuje - przycinanie, cięcie, formowanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
JOE
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-07-03, 11:22

Tuje - przycinanie, cięcie, formowanie

Post autor: JOE »

Witam wszystkich serdecznie. Chciałbym prosić wszystkich forumowiczów o poradę. Posiadam tuje, wysokosc od 5 m > Moje pytanie, prośba. Jak prawidłowo je przycinać, by zrobiły się równie gęste na górze, tak jak sa na dole. W chwili obecnej góra jest pełna (nasion), przez co tuje są cięźkie. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: TUJE 5m

Post autor: Danka »

JOE pisze:Witam wszystkich serdecznie. Chciałbym prosić wszystkich forumowiczów o poradę. Posiadam tuje, wysokosc od 5 m > Moje pytanie, prośba. Jak prawidłowo je przycinać, by zrobiły się równie gęste na górze, tak jak sa na dole. W chwili obecnej góra jest pełna (nasion), przez co tuje są cięźkie. Z góry dziękuję za pomoc.
Co to znaczy wysokość od 5 m. Rozumiem, że są wyższe niż 5 m. Mam wątpliwości czy tak wysokie iglaki można formować. W Anglii widziałam wyższe i dobrze sobie radziły. Ingerencja była tylko wtedy, gdy zagrażały bezpieczeństwu.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: TUJE 5m

Post autor: tadek »

Mnie wydaje się prawidłowe jak tuja na dole jest gęsta a do góry rzadsza, w końcu najpierw roślinka wypuszcza pędy a dopiero potem je zagęszcza.

:| Danusiu jak myślisz, czy by nie było dobrze jak by JOE obciął przewodniki tych tui, po to aby zabezpieczyć się na przyszłość przed usychaniem w czasie rośnięcia w górę i starzenia się iglaka dolnych gałęzi?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: TUJE 5m

Post autor: Danka »

tadek pisze:Mnie wydaje się prawidłowe jak tuja na dole jest gęsta a do góry rzadsza, w końcu najpierw roślinka wypuszcza pędy a dopiero potem je zagęszcza.

:| Danusiu jak myślisz, czy by nie było dobrze jak by JOE obciął przewodniki tych tui, po to aby zabezpieczyć się na przyszłość przed usychaniem w czasie rośnięcia w górę i starzenia się iglaka dolnych gałęzi?
Tadku, przewodniki można przyciąć ale zmieni to wygląd drzewa. Jeżeli tuje rosną jako żywopłot można je wszystkie przyciąć na tą samą wysokość i w całości uformować. Wówczas przycinanie wszystkich gałęzi zapewni odmładzanie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mam nadzieję, że zdjęcia uświadomią Joe jak tuja będzie wyglądała po przycięciu tylko samego przewodnika.
JOE
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-07-03, 11:22

Re: TUJE 5m

Post autor: JOE »

Witam. Tak tuje mają 5m i więcej. Jedno ze zdjęć Danusi przedstawia mniej więcej moj rodzaj i wygląd tuj ,tzn jest to ostatnie zdjęcie. I Teraz tak, kilka lat temu ojciec uciął tuje od góry dobrych kilka cm tak ze został pieniek, czy to jest zdrowe i prawidłowe. TUja rośnie ale bardzo gęsto u góry. w tym roku tne wszystkie gałęzie ,bo wyglądają jak drzewo, tzn jest gałąź ok 1 m i na końcu troche zielonego. BArdzo prosze o kontakt rowniez na gg.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: TUJE 5m

Post autor: Danka »

Najlepiej wstaw zdjęcia. Bo teraz to są domysły jak one wyglądają ;-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: TUJE 5m

Post autor: rafaloku »

Ja moim przycinam końcówki pędów we wszystkich miejscach gdzie są za rzadkie i się ładnie rozkrzewiają. Cięcie wykonuję wiosną, przy okazji usuwając pędy, które brązowieją.

Więcej w naszym poradniku: Jak i kiedy przycinać tuje
Rafał
JOE
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-07-03, 11:22

Re: TUJE 5m

Post autor: JOE »

Wszystko ładnie ale co zrobic jesli tuja ma wysokoś 5m i gałęzie na wysokości 4 m mają długosc 1m i więcej , w jakiej odleglosci od pnia ciac zeby ewentualnie cos z tego wyroslo
ODPOWIEDZ