Tuje po zimie - odśnieżać czy nie?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ivan Polski
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-10-03, 16:06

Tuje po zimie - odśnieżać czy nie?

Post autor: Ivan Polski »

Dzień dobry

Chciałem zapytać jakiegoś fachowca czy trzeba odśnieżać Tuje z nasypanego na nie śniegu czy nie? Bo chodzi mi o to co będzie dla nich lepsze żeby lepiej zniosły zimie, czy jak są gdzieniegdzie przysypane i ociężałe tym śniegiem czy jak są odśnieżone i mają naturalną sylwetkę. Tuje mają chyba 7 lat, gatunku nie znam są typowe zielone z "zaokrąglonymi końcówkami liści".

Dziękuje bardzo
Ivan
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To zależy od ilości śniegu, zbyt duża jego ilość może powodować deformację drzew aż do wyłamywania gałęzi.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Taka ogólna zasada jeśli chodzi o iglaki kolumnowe czyli te rosnące ku górze jest taka że się z nich strząsa śnieg.
Ciężka, czasem zlodowaciała warstwa śniegu może po prostu doprowadzić do ich złamania. Poza tym odkształcają się, wyginaja gałęzie co od strony estetycznej dyskwalifikuje te piękne rosliny.

Kolejna ważna sprawa to obwiązywanie sznurkiem wąskich kolumnowych iglaków Szczególnie potrzebne to jest jałowcom (odmiana 'Blue Arrow')

O szczegółach być może wypowiedzą się znawcy krzewów i iglaków.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Zgadzam się ca całkowicie z Krzyśkiem ,ja swoje cisy i szmaragdy po każdy opadzie otrzepuje.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Strącać śniegu to ja niestety nie mogę , bo nie jestem na miejscu . Ale moje jałowce Hibernica obwiązuję sznurkiem ( a właściwie robi to mój mąż :-D ) - tak jak to proponuje Krzysztof. Przynajmniej zachowują "sylwetkę" ;-) )
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Ja przyznam szczerze, że nie miałam zupełnie czasu w minionym tygodniu na strząsanie śniegu. Dzisiaj wreszcie zrobiłam obchód w ogródku ;-) Niektóre iglaki są wręcz zatopione w śniegu, z innych muszę koniecznie go usunąć. To zadanie na jutro :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Ja też wybieram się na działkę , akurat troszkę odwilż złapała u mnie , to z łatwością pospada śnieg :-D
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Otrząsanie śniegu z tuj, jałowców itp roślin jest jak najbardziej wskazane, zwłaszcza przy dużych opadać a zwłaszcza mokrego śniegu. Pozostawienie nadmiaru śniegu może doprowadzić do rozchylania się roślin a w niektórych przypadkach do łamania lub skręcania gałązek. Tak samo powinniśmy usunąć śnieg z większych okazów jałowców rozłożystych typu Pfitzeriana /pośrednich/ i większych form kulistych.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Sly
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-03-12, 17:03

Tuje po zimie

Post autor: Sly »

Witam
Mam tuje szmaragd które po zimie maja mocno pogięte gałęzie od śniegu. Nie są one co prawda złamane ale obawiam się że bez pomocy krzewy same nie odzyskają dawnej bryły. Krzewy mają wysokość około 120-150cm.
Jeżeli ktoś ma jakiś sposób aby im pomóc byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dobrze w zimie otrząsać krzewy z nadmiaru czapy śnieżnej. Ja otrząsałam nawet krzewy, a właściwie drzewa o 4-5 metrowej wysokości, przy pomocy kija od miotły.

Jeśli jednak już się ugięły trwalej możesz spróbować je trochę podwiązać do silnych gałązek, które mają prawidłową pozycję (ja używałam kawałków taśmy tapicerskiej - bo taką miałam akurat). Wtedy może po pewnym czasie się wzmocnią i pozostaną w żądanej pozycji.
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

SYL twoje krzewy są młode a ich pędy elastyczne, po prostu delikatnie i z uczuciem poprzeginaj je w przeciwnym kierunki wygięcia. Następnie powyżej wygięcia miedzy gałązkami zwiąż je sznurkiem luźno ale przywracając im pionowy układ. Wszystko zależy od stopnia i czasu wygięcia, do lata będą w pionie ale sprawdzaj co jakiś czas może wcześniej.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Awatar użytkownika
jacek1978
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2010-09-13, 11:51

Post autor: jacek1978 »

WITAM
Ja mam zaś inne pytanie.Mianowicie jak przygotować tuje Szmaragd do sezonu?.Wubiegłym roku posadziłem tuje i trochę mi chorowały-temat ten też poruszałem na forum.I stąd moje pytanie:czym je na początku opryskać i kiedy podsypać nawozem,żeby im zapewnić dobry start.POZDRAWIAM
robię to co lubię
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Bez pospiechu z opryskami i nawożeniem.
Jakiej wielkości były przy sadzeniu i kiedy były sadzone?
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Awatar użytkownika
jacek1978
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2010-09-13, 11:51

Post autor: jacek1978 »

W maju tamtego roku, a wysokie były na 110cm. POZDRAWIAM
robię to co lubię
ODPOWIEDZ