Tuje na żywopłot

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
GreyHat
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-03-22, 18:48

Tuje na żywopłot

Post autor: GreyHat »

Witam
Mam sobie działeczkę, która jest goła jak studentki botanistyki uda ;).
Wymiary 28x30m do obsadzenia przy płocie. (gęsta zabudowa).

--E
#S
W

#to dom :)

Więc tak po skosie :)
Potrzebuję w obecnej chwili zacząć robić ogródek w postaci trawa wszędzie reszta tuje :) jako żywy płot. Wiem wiem marnotrawstwo ale ja nie mam czasu żeby się bawić w to jeszcze jestem zbyt młody na takie zabawy :).
Tak więc ostatnio jeżdżę trochę po marketach za tym za tamtym i patrzę a tu tuje
120 cm :) cena 10 pln :) pytam gościa pewnie holenderskie - Pan odpowiada - oczywiście.

I teraz tutaj pytanie do Was moi drodzy.
Czy warto w ogóle kupować te holenderskie czy lepiej kupić polskie?
Kolega, który prowadzi dużą szkółkę radzi żeby polskie, ale polskie 25 i to za połowę tej wysokości. :( Tak więc pytanie do Was jak i czy w ogóle opłaca się je kupować?
Czy nie będzie tak, że po zimie szlak je trafi.

Gleba gliniasta, mocno trzymająca wilgoć, słowem nieprzepuszczalna masakra :D

Byłbym wdzięczny za rady i porady w tej kwestii. :)
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Ja kupiłem w zeszłym roku 6 sztuk tuji holenderskich, bodajże za 12 zł sztuka. Jestem z nich zadowolony ponieważ po zimie wyglądają zdrowo :-D Do każdego z dołków nasypałem około 60 litrów świeżej ziemi do iglaków oraz dodałem hydrożelu(w celu trzymania wilgoci przez rośliny). A po miesiącu podsypałem nawozem. Tuje były pełne wigoru, nie mogę narzekać. Polskie są oczywiście droższe ale też się sprawdzają. Wybór należy do Ciebie :lol: W celu poprawienia żyzności swojej gleby dodaj do niej trochę piasku, kompostu(trzyma wilgoć) w proporcjonalnych jednostkach 1:1:3.
Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Tak jak pisze Petrus, nie możesz posadzić tuj bezpośrednio w glinę. Najlepiej ją wymieszać z piaskiem i torfem, a potem dopiero sadzić tuje, bo wsypanie do dołka dobrej ziemi to efekt na krótki czas. W samej glinie tuje zaczną chorować i zamierać, a po co tracić pieniądze.
Nie wiem jak się holenderskie tuje sprawują w polskich warunkach. Ja rok temu kupowałam w szkółce polskie Brabanty 40 cm i płaciłam około 5 zł/sztuka. Przyjęły się wszystkie, a te sadzone w kwietniu urosły najbardziej, bo o 30-40 cm.
ODPOWIEDZ